Ochrona starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Nie chciałbym aby zabrzmiało to jak reklama,chcę jedynie pomóc osobom szukającym starych odmian jabłoni.Takie odmiany można nabyć tutaj:http://www.bolestraszyce.com/index.php? ... &Itemid=70.Nie wiem czy jeszcze sprzedają bo zniknęła z ich stronki oferta.Miałem nawet ochotę na kilka rarytasów ale z tego co mi mówił znajomy to szczepią tylko na Antonówce.Ja niestety nie mam miejsca na duże drzewa więc zrezygnowałem ale może kogoś akurat interesują jabłonki większych rozmiarów.
Pozdrawiam Andrzej.
ppawel5
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 lip 2007, o 13:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Pozdrawiam. Nie jest to kryptoreklama lecz podczas pobytu w miejscowości Zielonka k. Murowanej Gośliny w Puszczy Zielonk,;widziałem szkółkę właśnie ze starymi odmianami jabłoni, grusz, śliw...Wspominałem o tym w temacie o morelach. Jakie tam mają odmiany, przedstawione są na stronie http://www.stareodmiany.pl . Warto przypomnieć sobie lub zapoznać się. A oprócz tego jest tam arboretum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Polecam :)
Tylko nic nie robiący nie popełniają błędów
Awatar użytkownika
anica
50p
50p
Posty: 63
Od: 21 mar 2009, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Wspaniały temat! Ponad 30 lat temu kupiliśmy stare gospodarstwo. Drzewa owocowe zastane przez nas nadal owocują a są już baaardzo stare. Nie przeżyła jedna z potężnych grusz, uległa wiatrowi i okazała się już wewnątrz pusta, ale przy pozostawionym pniu pokazują się młode odrosty - może coś uda się wyprowadzić. Pozostała ogromna bergamotka. Rodzi co prawda niezbyt regularnie, ale owoce ma nadzwyczajne- jedyne do borówki ze względu na konsystencję(niezbyt dojrzałe), pełne niepowtarzalnego aromatu, wyjątkowo smaczne jako dojrzałe. Takie niezbyt duże owoce w kształcie spłaszczonego jabłka.
Owocuje nadal pomimo upadku na ziemię i w połowie wystającego karczu (obsypany) podpierając się konarami stara jabłoń - sądzę ,że antonówka. W takiej formie wygląda niezwykle malowniczo.
Ptaki rozsiewają nasiona m.in. jabłoni - na miedzy wyrosła jabłonka rodząca b. duże iloci owoców.
Zlekceważona we wrześniu z racji cierpkości owoców - odkryte przypadkowo w łubiance w końcu listopada owoce okazały się zaskakująco dobre o złożonym smaku. Niestety pod jabłonką nic się już nie ostało - sarny wybrały wszystko!
Na leżącej odłogiem działce sąsiada rosła młoda jabłonka samosiew, papierówka, ale takich dużych i pysznych owoców nie widziałam nigdy. Niestety sąsiad porządkując działkę ściął jabłonkę :-((
Od tego czasu dbam aby na polu nie ścinano samosiewów jabłoni w nadziei, że w przyszłości uda się trafić na wartościowy okaz.
Awatar użytkownika
anica
50p
50p
Posty: 63
Od: 21 mar 2009, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Czy ktoś może zna brzoskwinię zieloną? Dostałam 3 lata temu sadzonki spod b. starego drzewa, które już zostało ścięte, z okolicy Poznania. Podobno nadzwyczaj soczysta i słodka jakaś stara poniemiecka odmiana. Niestety w tym roku rozwijające się kwiaty poodpadały, młode listki pozasychały.
Po 2 m-cach gałązki po przełamaniu były martwe wewnątrz. (podobny los spotkał pięknie owocującego do ub.roku derenia).
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Mam kilka starych jabłoni w tym 2 dziczki,które od lat owocują obficie.Ale z tych szlachetnych najbardziej jestem dumna z szarych renet,które mają piękną, brązową skórkę.Jedna z tych jabłoni złamała się podczas burzy,ale na pozostałym konarze są teraz piękne i dużo większe jabłka.Widocznie przedtem nie mogła wszystkich wykarmić jak trzeba.
Halina
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Znaczy trzeba o drzewo zadbać, odmłodzić. Z szarymi renetami mam ten sam problem, zbliżaja się do 50-tki i od środka drewno już słabe. Przyciete dały nowe pędy niżej na pniu, wyprowadzam z tego nowe konary - dobre owocowanie na nich zaczyna się po czterech latach. Warto zadbać.

Owocnego Nowego Roku! :wit
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Witam-nie jestem pewna,czy mogę w tym wątku.3 lata temu kupiłam jabłoń-odmiana przedwojenna,Malus domestica"Landsberska"
Jeszcze nie kwitła-martwie się. :(
Pozdrawiam Ewa
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Nie martw się. Może na silnej podkładce. Landsberska owocuje w czwartym roku, typowo. A takie zimy - i wiosny, co gorsza, jak ostatnio - to już nic nie kwitnie typowo...
Landsberska Reneta jest odmianą wrażliwą. Nie jakoś szczególnie, ale z grubsza na wszystko. Zatem różnie może być. Martwić się nie ma o co, jak będą dobre warunki to i będzie dobrze rodzić.
Dobre owoce daje póki młoda, drzewko trzeba odmładzać - to porada na przyszłość. :wink:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=1858
dangar1
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 kwie 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Stare odmiany jabłoni zbiera Instytut Sadownictwa w Skierniewicach. Sama wysłałam kilka owoców i gałązek jabłonek moich i sąsiada. Okazało się, że jednej z nich jeszcze nie mieli. Ekspertem od jabłonek jest Pan Hodun. Nie wiem czy dobrze napisałam nazwisko.
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Po raz kolejny dziękuje :D Mam nadzieje że w tym roku zakwitnie. I znowu problem-słyszałam albo czytałam,gdy drzewko pierwszy raz
kwitnie należy oberwać wszystkie kwiatki!Jak jest naprawdę?Dosyć czekałam-chyba nie oberwę żadnego kwiatka ;:185
Pozdrawiam Ewa
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Ale to o kondycję drzewka chodzi, a nie 'pierwsze kwiaty'. To zaraz po posadzeniu, na pierwszy rok, ze względu na to że młode, świeżo sadzone drzewko powinno się raczej wysilać na rozrost, szczególnie korzeni, a nie na owoce. Słabe drzewko nawet by tych owoców w końcu nie zdołało utrzymać, strata energii i tyle.

Jak już drzewko przyjęło się, rok czy dwa rośnie - to niech owocuje, czemu nie? A Twoje już na pewno zakorzenione ;)
:wit
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Tak, tak! Jak zaowocuje, to zrobię fotkę i pokażę ;:177
Dziękuję Rossynant :wit
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

dala pisze:.. niektóre przedwojenne, inne kilkudziesięcioletnie - jabłonie, grusze, śliwy. Bardzo zaniedbane, ogromne, niektóre chore...Wielu wujków "Dobra rada" zachęcało nas do wycięcia tych drzew
Dalu są też "wujkowie" którzy dobrze radzą :roll: jakiś czas temu uratowałem jako "wujek Dobra rada" bardzo stara gruszkę która właściciele już zaczynali podcinać, skosztowałem owoc i natychmiast wdrapałem się na drzewo z piłą bo za dużo było tłumaczenia -drzewo uratowane, :D
to było parę kilometrów od Kudowy a Ty w tym czasie chyba koło jakiegoś ogrodnika w parku zdrojowym się kręciłaś ;:224 (zdjęcie jakieś widziałem :D )

tyle pogaduszek teraz to co ważne - dla tych którzy są zainteresowani starymi odmianami a są z terenu Kuj-Pom
Kliknąć w wyszukiwarce Gruczno lub Chrystkowo (okolice Świecia) pasjonaci ratujący stare odmiany i tradycję

poprawiłem i uzupełniłem bo faktycznie cel szczytny :D
http://stareodmiany.pl/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”