Ochrona starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 241
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Mam przy starym domu dwie antonówki, posadzone w 1949 roku. Wszystkie inne drzewa wymarzły, szczególnie dotkliwy był 1987 rok. Antonówki bardzo ucierpiały od suszy 3 lata temu, wiele gałęzi zaschło, nawet grube. Podlewanie niewiele dało, dopiero jak wykopałem szeroki dól i trzymałem cały czas wodę, przestały zasychać. By pomóc w regeneracji, jesienią nawoziłem obornikiem kurzym, po 2 taczki na drzewo. W pierwszym roku efekt był mizerny, ale w drugim drzewa ruszyły, piękne przyrosty i wielkie liście. Nawet zaczęly owocować corocznie, mialy jabłka rok temu i w tym też ładnie kwitły. Niestety, wszędzie na wsi króluje trawnik i tuja, grusze polne to wspomnienie sprzed 20 lat, przeszkadzają maszynom.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

kaarol niestety masz rację. Kilka dni temu stwierdziłam to samo. Ludzie się budują, ale drzewek owocowych nie posadzą, bo trzeba zbierać spady. Wszędzie królują tuje, rododendrony i inne iglaki. Ludzie są wygodni i wolą w sklepie kupić. Niestety.
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Mam przy domu 50-letnia papierówkę. Jest bardzo rozłożysta, jabłka spadają do sąsiada i gniją (ma o to pretensje). Chcielibyśmy przeprowadzić cięcie odmładzające (?) Prawy konar jest podeschnięty, ale w dalszej części są liście - w sumie jest niepotrzebny i przeszkadza w bocznym wejściu do domu. Kiedy można ciąć i jak to zrobić, żeby nie zaszkodzić drzewu??
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 241
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Ciąć na przedwiośniu, koniec lutego, początek marca, przed nabrzmieniem pąków. Drzewo widać żywotne, ale można rozłożyć na dwa lata. W pierwszym usunac gałęzie od strony sąsiada, następna wiosną przyciąć konar od strony domu. Drzewo łatwiej zniesie taki zabieg.
Pozdrawiam

Karol
tienna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 paź 2018, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Witam.

Dziesięć lat temu kupiliśmy mieszkanie z kawałkiem ogródka. Razem z mieszkaniem trafiły nam się dwa drzewka wiśniowe. Nie było z nimi żadnych problemów, dbaliśmy, jak umiemy (przycinaliśmy, smarując rany maścią ogrodniczą, mąż bielił pnie, w tym roku nie przycinaliśmy). Nie było żadnych problemów, a w tym roku pojawiły się spękania kory. Największe zmiany pojawiły się koło sęków po obciętych gałęziach - na obu drzewkach równocześnie, później pojawiły się płytsze, pionowe spękania kory na całych pniach... Drzewka rosną blisko siebie, stykają się gałęziami. Jak można im pomóc? Czy w ogóle można? Byłoby nam bardzo szkoda je wycinać, ale jeżeli to coś zaraźliwego, z czym sobie nie poradzimy, to jesteśmy nawet na to gotowi...

Dodam, że w okolicy różne drzewa zaczęły w ostatnich latach chorować z powodu grzybów kilkanaście metrów od naszych wiśni umarła spora brzoza, a kilkaset metrów dalej inne drzewa są zaatakowane przez grzyby i schodzi im kora, z tym, że to chyba zupełnie inny gatunek grzybów, inaczej wygląda. Na wiśniach nie widać żadnych grzybów.

Zdjęcia drzew w linkach:
klik
klik2
klik3
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Witaj.
No i właśnie problem dotyczy tych sęków, które zostawiliście. Przez nie wdały się infekcje. Zawsze trzeba ciąć na obrączkę bo inaczej nawet zabezpieczanie ran nic nie da. Dotnijcie w pierwszej kolejności te czopy blisko pnia. Potem nawożenie i chirurgia.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Witam,
zakupiliśmy w zeszłym roku siedlisko, na którym rośnie kilka star(sz)ych drzew owocowych. Między innymi jabłonka ze zdjęcia poniżej. Jabłoń nie jest bardzo rozrośnięta, więc z cięciem sobie poradzę, zastanawia mnie tylko czy da się coś zrobić i czy w ogóle trzeba to jakoś korygować, to że rośnie tak krzywo. Obok rośnie drzewo nieowocowe, oba drzewa przylegały do starej stodoły, która zawaliła się kilka lat temu. Być może dlatego tak krzywo wyrosła.
Obrazek
https://photos.app.goo.gl/BdWYSqEB5eBboGRBA

Na działce jest też grusza, i tu bym poprosiła o pomoc. Myślałam, żeby ją skrócić, wyrosła trochę za bardzo i zbieranie owoców i pielęgnacja jest tu bardzo utrudniona. Jakieś sugestie?

Obrazek

https://photos.app.goo.gl/q1taZxj1HyKQK9Nz7
Aneta
Początkująca ogrodniczka
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 241
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Gruszę można przyciąć nad dużą gałęzią z prawej strony, gałąź przygiąć do poziomu, zwykłym sznurkiem lub linką. Jeśli dalej będzie za wysoka, przyciąć w następnym roku. Z jabłonią niewiele można zrobić, ale próbować pionizacji należy. Najprościej znaleźć solidną tyczkę z rozwidleniem, lub dwie, dość wysoko podeprzeć trochę pionizując. Można zwiększać pionizację po upływie kilku tygodni, miesięcy. Ambitniejszym zadaniem byłoby posadzenie z boku młodej dziczki, po dorośnięciu na odpowiednią wysokość wszczepić pod korę jabłoni, by powstała żywa "noga". Efekty będą, ale proces potrwa dość długo. Miłej pracy.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Dziękuję za rady. Tak mi się właśnie wydawało (jeśli chodzi o cięcie gruszy), ale nie byłam pewna czy to nie zbyt radykalne rozwiązanie. Cieszę się, że ktoś rozwiał moje wątpliwości.
Co do jabłoni, spróbuję z podporami. Wszczepianie żywej "nogi" na chwilę obecną przekracza moje możliwości ale dobrze wiedzieć, ze jest też taka opcja.
Pozdrawiam :)
Aneta
Początkująca ogrodniczka
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 243
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Czy ktoś stosuje samodzielnie zrobioną maść, do zabezpieczania ran drzew owocowych ?
Był na forum przepis m.in z propolisu, czosnku i jeszcze dwóch składników.
Pozdrawiam wiosennie :wit
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Mam swoją recepturę, mniej ekologiczną - akryl fasadowy + woda + Topsin M500 SC + pigment.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Romang
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 kwie 2019, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Mam jabłonie które mają dużo jemioły na wysokości 8 metrów jak sobie z tym poradzić
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2019, o 10:29 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o zdania rozpoczynające się z wielkiej litery.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Drobniejsze gałęzie, na których rośnie wyciąć w całości.
Konary, w które wrasta to większy problem - trzeba ściąć jemiołę po czym wyłuszczyć z konaru drzewa jej szyjkę korzeniową, a potem zasmarować to miejsce funabenem. Jemioła wrasta przez uszkodzenia drzew, więc należy takich unikać. Zwalczać też jemiołę w otoczeniu Twojego sadu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”