Ochrona starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Bonifacy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 sie 2013, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Chciałem prosić o poradę. Na działce mam jabłoń, jest już stara, około 40-50-letnia. Na jednym z konarów jest długa stara rana schodząca aż do pnia, chyba po ułamanej gałęzi. Tylko fragmentarycznie była smarowana funabenem ? wyżej nie mam jak się dostać. Jest też młody konar kończący ranę, ale też nadłamany i wiszący na korze i fragmencie drewna. Okolice młodego konaru są zabezpieczone funabenem ? 2 lata temu. Widać nawet zarastanie rany po bokach. Konar owocuje nawet, jest żywy. Niestety w jednym czy dwóch miejscach rośnie na nim huba!

O ile z wyższą raną nic teraz nie mogę teraz zrobić ? ten zraniony stary konar też owocuje, o tyle z młodym mogę coś zrobić. Tylko co? Czy on jest do obcięcia? Jeśli tak, to kiedy? Teraz czy zaczekać do wiosny, a ranę tylko zasmarować?

Co docelowo (już w 2017 r.) zrobić z tym pionowym, zranionym konarem? Rana idzie od czerwonej kreski do czerwonej. Na niebiesko zaznaczyłem połączenie konaru i pnia. Plan na teraz to zasmarować ile się da.

Zależy mi na ocaleniu jabłoni ? bezimiennej (jakiś miks szczepiony chyba na antonówce), bo ma genialne owoce.

Co zrobić z tą czarną 'dziuplą' w pniu? To nie jest dziura, tam jest jednak drewno, i to blisko krawędzi. Smarowałem to, ale skutek słaby...

Może kiedyś udałoby mi się zaszczepić ją na innym drzewie?

rana
Obrazek

gałąź
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

prawie dziupla
Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Jesienią nie wykonuje się takich prac.
Trzeba poczekać do przedwiośnia i zrobić wtedy komplex pielęgnację. Najlepiej usunąć w marcu wszystkie gałęzie, które są połamane (łącznie z tą, którą prezentujesz na zdjęciu - nie ważne, czy jest żywa i czy owocuje). Musisz usunąć wszystko co jest połamane, nadłamane, suche, poranione i na czym występują huby. Jeśli dzieje się to na pniu lub bardzo ważnych konarach, to takie miejsca trzeba poddać chirurgii. Uzyskaj dostęp na całej wysokości rany i ją dokładnie oczyść z próchna/owocników hub. Potem zabezpiecz funabenem, ale tylko te fragmenty, które są twarde (nie maluj próchna). Usuń też miękkie próchno z tej dziupli nisko na pniu. Dobrze byłoby zrobić też tam odpływ. Poczytaj sobie o tym. Wszystko to wiosną.
Proponuję też wykonać cięcie prześwietlające, które polega na usunięciu gałęzi krzyżujących się, zachodzących na siebie i nadmiernie zagęszczających koronę. Rany oczywiście zabezpieczaj. Pamiętaj, żeby wszystko ciąć na obrączkę i zostawiać gładkie rany.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Bonifacy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 sie 2013, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Dobrze, dziękuję. Teraz jednak tymczasowo pomarzę to środkiem ochronnym jak wysoko się da by choć trochę ochronić, a to o czym piszesz zrobię wiosną.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Proponuję tego nie robić, bo zamalowanie tego w tym stanie bez czyszczenia jest jak polewanie nowotworu wodą utlenioną. Szkoda czasu i preparatu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
janusz210
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lis 2016, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Pamiętajmy, że pozbywając się dużej ilości gałązek, znacznie zmniejszamy ilość substancji pokarmowych, które może wytworzyć sobie drzewo, przez co znacznie je osłabiamy... Osobiście polecam Funabem Plus jako maść grzybobójczą. Jednocześnie chroni i leczy.
luis90
200p
200p
Posty: 250
Od: 8 maja 2016, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Mocne, wiosenne cięcie jabłoni stymuluje je do wzrostu, wycięcie kilku zbędnych lub chorych gałęzi nie sprawi że drzewo uschnie, zacznie za to wypuszczać nowe, młode gałęzie które szybko odbudują to co zostało wycięte.
Drzewo ruszając wiosną nie korzysta z substancji pokarmowych które produkują liście bo jeszcze ich wtedy nie ma, wszystko czego mu potrzeba znajdzie w ziemi, a biorąc pod uwagę wielkość drzewa system korzeniowy też będzie duży, a więc szybko odbuduje braki.
Pozdrawiam, Ewa
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

luis90 pisze:Drzewo ruszając wiosną nie korzysta z substancji pokarmowych które produkują liście bo jeszcze ich wtedy nie ma, wszystko czego mu potrzeba znajdzie w ziemi, a biorąc pod uwagę wielkość drzewa system korzeniowy też będzie duży, a więc szybko odbuduje braki.
Korzysta z materiałów zapasowych zmagazynowanych na zimę w częściach stałych. Wszystkiego nie znajdzie w ziemi, znajdzie tam tylko wodę i minerały. Cukry musi wyprodukować samo w procesie fotosyntezy, a że zimą tego nie robi to korzysta z tego, co zgromadziło w poprzednim roku. Silne cięcie powoduje wysoki wydatek zgromadzonych substancji i żeby drzewo uzupełniło zapasy trzeba pomóc mu nawożeniem. Popatrzcie, co dzieje się z drzewami, które są mocno cięte każdego roku a nie nawozi się ich... Słabną z roku na rok.
I tutaj trzeba zachować rozsądek w cięciu odmładzającym. Nie każde drzewo będzie w stanie je dobrze znieść. Tylko silne drzewa z nagromadzonym w pędach materiałem zapasowym z zeszłego roku.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Nie cytujemy postów bezpośrednio pod nimi/ER


Mamy dwie gruszki obie były chore, jednej ścieliśmy 3/4 konarów, gałęzi - wszystkiego co na niej rosło i fajnie odbiła, dzięki opryskom się sporo wyleczyła i nawet zaczęła owocować natomiast drugą (była bardzo chora na rdze, żle rosla i w ogóle była do niczego) za namową innych mąż ściął całkowicie w miejscu z którego wychodziły gałęzie licząc że się odrodzi ale niestety nie idzie jej to najlepiej. teraz jest drugi rok po ścięciu i w zeszłym nie wypuściła zbytnio nowych przyrostów. Jak ją mogę odżywić żeby jednak nie była do wycięcia tylko żeby wypuściła jakieś gałęzie? Sypaliśmy obornik bydlęcy ale to nic nie dało.
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Ernest, poratujesz mnie kolejny raz?
Moja jabłonka po ostatnich wichurach mocno oberwała. Nie wiem jak ją przyciąć żeby było dobrze. Już w tamtym roku wiatr złamał grubą gałąź a teraz rozprawił się z tym co zostało.

Obrazek

Obrazek

obciąć całą tą gałąź? wygląda na to, że tylko te 3 gałązki na samej górze są nieruszone.
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

re_ne, nawóz mineralny z przewagą azotu i potasu. Kilka (5-10) kilo w promieniu 1,5-2 m od pnia.

kaktusowe, najlepiej dla drzewa byłoby pozbyć się całego tego konaru, ale z drugiej strony to spora jego część i powstanie duża rana. Wybór należy do Ciebie. Wchodzi też w grę chirurgia. Dolna gałąź na pewno cała do ścięcia, bo jest martwa, ale z tymi wyrwami na górnej można jeszcze coś zrobić. Mianowicie wyrównać tak, żeby woda spływała i zabezpieczyć funabenem. To do zrobienia tylko szlifierką bądź pilarką z małym bagnetem.
Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Ernest dzięki, jak zawsze jesteś niezawodny ;:196 gałęzi całej nie wyciełam,jedynie te suche gałązki, dzisiaj i jutro ma padac deszcz więc poczekam aż się wypogodzi i spróbujemy wyszlifowac krzywizny po wyłamaniach. Pokażę efekty ;:108
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
rozenflower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 mar 2017, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Formowanie drzew owocowych - ochrona

Post »

Cześć wszystkim. Zwracam się z prośbą o poradę. Kupiliśmy działeczkę z taką oto jabłonką. Jabłuszka są malutkie a drzewo ogromne. Jak formować? Czy powinnam je znacznie skrócić? Czy wystarczy przerzedzić... Nie znam się na tym kompletnie, ja dziewczyna z miasta jestem ;)
Obrazek
Obrazek
jagusia111

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Rozenflower, a jak Ty chcesz na nią wejść ;:306 ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”