Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 22  
Autor Wiadomość
pawels23
 Tytuł: Drzewa i krzewy owocowe wiosną.
PostNapisane: 6 mar 2008, o 09:12 
200p
200p

0 szt.
Witam! Chciałbym posadzić krzewy owocowe i winorośl pod koniec marca. Jak zabezpieczyć je przed przymrozkami? Czy po posadzeniu winorośl przyciąć, obsypać kopczykiem?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

aguskac
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2008, o 15:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Krzewy owocowe możesz wysadzać w marcu, ale winorośl raczej po 15 maja. Jak kupisz wcześniej to lepiej potrzymaj w chłodnym pomieszczeniu na oknie do maja. Młoda sadzonka jest zbyt wrażliwa by posadzić ją wcześniej. Możesz wystawiać na dwór w kwietniu i maju ale nie na pełne słońce bo popalisz liście, musi się najpierw zahartować.

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2008, o 16:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ja uważam, że z powodzeniem można ją posadzić teraz do gruntu (nie narusz systemu korzeniowego) i usypać kopczyk zabezpieczając w ten sposób przed ewentualnym zmarznięciem. Jak jest potrzeba to przytnij ją jak najszybciej dopóki nie ruszyły soki.
Wpisz w wyszukiwarkę hasło "Wszystko o winogronach" Są 4 części tego tematu.

Ziela1233
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2008, o 16:45 
200p
200p
możesz tak że zrobić parawan z maty słomianej żeby wiatr bezpośrednio na nie nie wiał

aguskac
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2008, o 17:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Można kupić teraz i zakopczykować, ale kupując później widzimy czy sadzonka na pewno przetrwała zimę i nie trzeba osłaniać w maju przed przymrozkami. Ja mam nieogrzewany ganek i tam wolę przetrzymać swoje sadzonki aż miną przymrozki.

pawels23
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2008, o 17:48 
200p
200p

0 szt.
dziękuję bardzo za pomoc. Zrobię tak:
kupioną sadzonkę posadzę do doniczki i postawię w nieogrzewanym garażu, na oknie (jest tam zimno, w dzień często garaż jest otwierany, ale przymrozków tam być nie powinno). Po 15 maja zacznę chartować moją Izę, a po tygodniu wysadzę do gruntu. Czy to dobre rozwiązanie? W jakich ilościach podlewać moją winorośl podczas pobytu w garażu, potrzebne są jakieś dodatkowe zabiegi?

leosta
 Tytuł:
PostNapisane: 7 mar 2008, o 10:47 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Witam Pawle.
To jest dopuszczalne rozwiązenie. Lecz ja bym polecał propozycje Erazma chocby ze wzglądu no to że roślina będzie przeżywała 2razy szok po przesadzeniu i możesz stracić cały rok albo i gorzej. Myślę że już dużych przymrozków nie będzie i wystarczy okopczykowanie i jakaś osłona.

Pozdrawiam Leszek.

aguskac
 Tytuł:
PostNapisane: 7 mar 2008, o 18:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie podlewaj zbyt mocno, tak tylko by miała wilgotno.

Wojciech M
 Tytuł:
PostNapisane: 11 kwi 2010, o 15:28 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Prosiłbym o wypowiedzenie się na temat tego jak wpływa na plonowanie drzew i krzewów owocowych obecność traw i chwastów w sadzie od rozpoczęcia okresu wegetacyjnego (początek marca) do kwitnienia (środek maja) drzew/krzewów. W tym okresie trawa i chwasty nie będzie koszona czy pryskana.

Czy wpłynie to na zmniejszenie ilości owoców czy może na mniejszą wielkość tych owoców?

W późniejszym okresie trawy i chwasty będą kontrolowane niemal totalnie.

X-A-9
 Tytuł: Re: Wpływ chwastów na drzewa i krzewy owocowe w sadzie
PostNapisane: 11 kwi 2010, o 15:34 
---

0 szt.
Ja wypowiem się w jednej kwestii o której czytałem, otóż nie powinno się pozwolić kwitnąć mniszkowi, jego kwiaty są bardziej atrakcyjne dla owadów zapylających niż kwiaty drzew.

Fallenangelv
PostNapisane: 11 kwi 2010, o 15:43 
---

0 szt.
Wojciechu-na pewno wpłynie w sposób niekorzystny.Drzewa większe dają sobie radę,mniejsze zostają zagłuszane i muszą walczyć o składniki pokarmowe z chwastami..U mnie drzewka są opielone i zrobione są kopczyki z kory.
Oprócz kwestii żywotności roślin itp zostaje jeszcze kwestia estetyki. :wink:

Nalewka
PostNapisane: 12 kwi 2010, o 22:07 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
A jeśli ten okres będzie suchy, to chwasty zabiorą zbyt dużo życiodajnej wilgoci, co zmniejszy zasoby wody dostępnej drzewkom. Szczególnie młode drzewka są na to wrażliwe, bo dopiero rozbudowują system korzeniowy i konkurencja chwastów czy murawy jest dla nich prawdziwym zagrożeniem.

Lex
PostNapisane: 12 kwi 2010, o 22:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Powiem ci tak - założyłem młody sad pośrodku perzu wysokości 1,5 metra. Drzewka przyjęły się ale nic nie urosły. W lipcu zeszłego roku mozolnie wybrałem kłącza spod ponad 40 drzew i jak ruszyły w lipcu ze wzrostem to myślałem, ze nawet zima ich nie zatrzyma :) Generalnie taka jest zasada, ze pośród chwastów wzrost drzewek jest tłumiony ale za to wcześniej wchodzą one w okres owocowania.

Pozdrawiam serdecznie

Wojciech M
PostNapisane: 13 kwi 2010, o 19:01 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Domyślałem się, że może spowolnić to wzrost drzewek. Głównie jednak interesuje mnie czy w dojrzałym sadzie nie będą przeszkadzać. "Chwasty" rosłyby celowo, bo większość zielska w sadzie to dobra pasza dla królików, których chcę hodować kilkanaście. Tak się obawiałem czy to nie sprawi, że będę miał mniej owoców.
Dziękuję Panu Krzysztofowi za PW. Niestety jako młodemu członkowi forum nie mogę jeszcze odpisywać na PW.

Wiecie może w jakim okresie wzrost wegetatywny drzewek jest najsilniejszy (chodzi mi o porę roku czy miesiące)?

mamba9991
PostNapisane: 14 kwi 2010, o 01:25 
1000p
1000p

0 szt.
Na ostatnie pytanie nie znam odpowiedzi, ale jeśli chodzi o chwasty - czytałam, że tak od sierpnia można pozwolić chwastom "wybujać" wokół drzewka, wyciągną azot i przygotują do zimowania, to taka ekologiczna szkoła. Czytałam o tym nawet niedawno, w polskim piśmie ogrodniczym i myślę, że ma to sens. Wiosną chwasty precz. Tylko wtedy jesienią trzeba zwrócić uwagę na nawadnianie, chwasty są zachłanne na wodę też.

maryann
PostNapisane: 14 kwi 2010, o 11:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Wszyscy biorą pod uwagę wpływ chwastów wprost na drzewa poprzez glebę, i jak słusznie można się obawiać konkurencji o wodę. Za to składniki mineralne, owszem wciągu wiosny i lata są pobierane, to jesienią i zima chwasty obumieraja i to z czego sa zbudowane powraca do gleby + wyprodukowana przez nie substancja organiczna.
Zatem drugim istotnym czynnkiem są "zaproszone" przez chwasty do zadarnionej gleby duże szkodniki: myszy, nornice, etc.
Trzecim jest zmniejszenie przepływu powietrza pomiędzy roślinami, zwiększenie wilgotności, a co za tym idzie- ułatwienie rozwoju czynnikom chorobotwórczym, np. grzybom.
W końcu, w ekstremalnych przypadkach chwasty cieniują... na drzewka, utrudniają poruszanie sie między nimi i odbierają estetykę.
Dlatego prof. Pieniążek zalecał czarny ugór mechaniczny.

Nalewka
PostNapisane: 14 kwi 2010, o 12:45 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Albo dobrze utrzymaną i nawożoną murawę :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 367 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 22  

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Steasi i 66 gości