Stara jabłonka

Drzewa owocowe
Zablokowany
asaledr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 5 sty 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Stara jabłonka

Post »

Witam,

Mam starą jabłonkę, bardzo starą, podobno gdzieś po wojnie sadzona. Nie wiem na ile to prawda, ale jest gruba bardzo, tak że jak bym chciał ją objąć rękami to nie dałbym rady całej. Niestety już trochę gałęzie się łamią, owoce to są ale więcej spada zgniłych bo jest wysoka, więc raczej żadnego jabłka nie jadłem z niej od dawna. Zacienia mi już za bardzo działkę, myślałem żeby sciąć jej wszystkie gałęzie, zostawić jakby główny pień, mniej więcej na wysokości gdzie zaczynają się gałęzie obecne. Czy jak tak zrobię teraz to ona na wiosnę puści nowe pędy i będzie znów świeżym drzewkiem?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Stara jabłonka

Post »

Taki właśnie sposób wybrał sobie nasz działkowy sasiad. Nie znam odmiany jego jabłoni, średnica pnia tej jabłoni to około 40 cm. Odciął koronę drzewa i zaszczepił na pniu trzy zrazy. Żaden się nie przyjął. W tej chwili to ma z tego pnia słupek do hamaka.
Jabłka Ci gniją ale nie dlatego ze w cieniu, jabłoń nie jest od początku pewnie cięta, po prostu nie chroniona, to i pewnie parch, albo brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych. Owocówka tez pewnie swoje robi.
Są sposoby odmlodzenia starych drzew, w necie znajdziesz podpowiedzi: https://www.rynek-rolny.pl/artykul/ciec ... rzewa.html . Nie jestem pewna ale chyba był taki wątek na forum. I na pewno nie robi się tego za jednym zamachem a rozkłada co najmniej na trzy lata.
Pozdrawiam! Gienia.
asaledr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 5 sty 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stara jabłonka

Post »

Tak pytam bo są drzewa które się zetnie np. dąb ściąłem lasek dębów przy samej ziemi i każdy na wiosnę zaczął odrastać, jakieś mirabelki ścinałem też odrastają po ścięciu, ciekawi mnie czy jabłonki mają to też do siebie że ścięcie gałęzi powoduje że odrasta drzewo. Bo np. orzechy ścinam to nigdy nie odrastają.

Tak jabłoń nigdy nie cięta bo to była taka działka sobie porzucona na paredziesiąt lat dopiero ja zacząłem od paru lat się tym zajmować. To wysoka jabłoń więc ręcznie nic nie zbieram czekam aż spadnie, ale to takie jabuszka maluteńkie jak śliwki to na tych jabłkach to mi nie zależy, tylko że drzewo nawet ładnie jakby było w miarę ukształtowane, tyle że z obecnych gałęźi nic nie zrobię. Połowę muszę ściąć bo mi na płot się bardzo pochyliły i się z czasem złamią, a druga połowa mi uschła że liści już nie miała, więc zostanie tylko pień pytanie czy on wypuści coś czy marne szanse. Ile dajecie % że wypuści nowe pędy?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stara jabłonka

Post »

Tak radykalne ścięcie korony starej jabłoni doprowadzi do jej rychłego uschnięcia. W ciągu roku można przyciąć 1/3, a przy bardzo sędziwych drzewach nawet 1/4 korony, odmładzanie i obniżanie wymaga czasu, to nie lipa, która doskonale znosi ogłowienie.
Ernund pokazywał jak ciąć,robić chirurgię dziupli, szkoda, że jego tematy nie są podpięte
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Stara jabłonka

Post »

Asaledr, na Twoim miejscu pokusiłabym się o odmłodzenie tej jabłoni, stopniowe oczywiście. Na początek wczesną wiosną przy suchej pogodzie cięcie sanitarne mocne, dokładne. Wszystkie uschnięte, nadłamane, jakieś zrakowaciałe z objawami choroby i prześwietlenie miejsc gdzie jest bardzo gęsto od drobnych gałązek. I sprawdź czy widać różnicę. I czekamy. Być może jabłka będą dobre, może na świeżo, być może na przetwory. Szkoda by było, wytrzymała tyle lat , niech by rosła dalej. Mam sentyment do takich starych drzew. Bo Tobie tak wiekowej jabłoni raczej wyhodować się nie uda.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 691
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Stara jabłonka

Post »

Ja bym ciął etapami. Co roku na przedwiośniu ciąć jakieś 20% całości i obserwować jak to "znosi". Jak dobrze to następnym rokiem też 20% albo 30%. Jest tez druga strona medalu - uwierz mi że każdego roku po cięciu i przejściu sezonu będziesz widział jak się zachowuje i będziesz miał na nią nowe pomysły.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Stara jabłonka

Post »

Pielęgnacja starych drzew owocowych - viewtopic.php?f=34&t=70697
i dalej:

Ochrona starych drzew owocowych
Stare odmiany drzew owocowych
Stary sad - przyciąć, wyciąć czy zostawić


A ponadto mamy tutaj spis wszystkich najważniejszych tematów viewtopic.php?p=5856990#p5856990

Np.dot. cięcia:

Cięcie drzew owocowych

Cięcie drzew owocowych Cz.I, Cz.II, Cz. III
CIĘCIE FORMUJĄCE
CIĘCIE kosmetyczne
CIĘCIE prześwietlające
CIĘCIE odmładzające
CIĘCIE odnawiające
CIĘCIE fitosanitarne
CIĘCIE redukcyjne
CIĘCIE korekcyjne
CIĘCIE ratunkowe
PODKRZESYWANIE
OGŁAWIANIE
PÓŁOGŁAWIANIE
FORMOWANIE wtórne
PRZEŚWIETLANIE wtórne


Trzeba wykazać się odrobiną dobrej woli i znaleźć interesujące nas wątki, które na tym forum są w większości pogrupowane i podwieszone w każdym dziale forum.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”