Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

Znajomym coś zainfekowało migdałowca, przycięli i zauważyli coś takiego. Co to i jak uratować krzaczek?

Obrazek
pit100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 kwie 2022, o 06:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

Obrazek

Witam, 3 lata temu zakupiłem szczepiony migdal jadalny. Po analizie tego forum widzę, że chyba tak do końca nie jest i kwiaty mojej rośliny na to nie wskazują, ale chciałbym się jeszcze upewnić. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł to proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
pit100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 kwie 2022, o 06:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

W zeszłym roku było na 2 drzewach kilkanaście owocow, wszystkie były małe i puste w środku
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

Po kwiatach i liściach może być migdałem (wygląda prawie jak brzoskwinia).
Co do owocowania - może wymagać zapylacza, w przeciwieństwie do brzoskwiń większość migdałów jest chyba obcopylna.
Ja mam jedną odmianę i w zależności od roku ma kilkanaście owoców pełnych lub pustych, ale zawsze dużych.
Pozdrawiam,

J
pit100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 kwie 2022, o 06:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

A nie wygląda jak migdałowiec karłowy? Na 1,5 metrowym drzewku miałem pewnie ok 50 orzechów. Może przez to były małe i puste, bo ich nie przerzedziłem?
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

Witajcie!
Postanowiłem i ja sobie posadzić migdała.
Ale najpierw się przygotowałem teoretycznie(forum, YT, net).
Zakupiłem paczkę migdałów w skorupach firmy zmoderowano/jagusia111. Niby bez prażenia, bez kombinacji.
Ale ponieważ jestem sceptykiem, to postanowiłem zrobić różne próby.
Migdały posadzę na 4 sposoby, w sumie już to zrobiłem prawie. :heja

1.Namoczone 24h w skorupach migdały wsadziłem do donicy 5l z ziemią kwiatową czyt.5 (27 stycznia. b.r.)
do tej pory nic nie wyszło na razie! Temp. 23-24 stopnie w domu
2. Namoczone migały 48h obrane z łupin wsadzone na ręcznikach papierowych wilgotnych do pojemnika plastikowego i do lodówki (5 luty b.r.) na razie cieniutko, bo brak kiełków. Temp. 4 stopnie
3.Namoczone migdały 48h obrane z łupin posadzone do donicy 3l z ziemią doniczkową (20 luty b.r)Temp. 23-24 stopnie w domu
4. Namoczone migdały w łupinach 24h zostaną wsadzone do donic zimujących na zewnątrz w blaszanym garażu i tak będą tam stać aż ... Na razie moczę pestki.

Zobaczymy co się uda.
W opiniach w google jeden kupujący skarży się, że mu 10% od tego sprzedawcy wykiełkowało pestek. ;:303
Ja będę zadowolony jak mi 5% wykiełkuje. ;:333

Niby są to migdały z Portugalii. Pestki mocno są przesuszone, bo po wyjęciu ziaren są mocno pomarszczone, ale po namoczeniu ładnie pęcznieją. ;:333 Tylko nie wiem, czy to wystarczy. Szczerze to wątpię. Co prawda tu na forum piszecie, że w łupinach są lepsze migdały do stratyfikacji tym się zasugerowałem! ;:173 Ale teraz tak sobie myślę, że jednak może to był błąd. ;:218
Bo jak ktoś ma uprawę i żyje ze sprzedaży migdałów, to zbiera je i albo od razu wyłuszcza i ziarno podsuszy lekko i sprzedaje. Druga opcja to nie wyłuszcza, ale aby to nie spleśniało też musi suszyć a tutaj jest łupina gruba i zawiera mnóstwo wilgoci. Dlatego suszy mocniej i dłużej aby się pozbyć wody z łupiny.W naturalnym ziarnie jest olej, więc nie ma potrzeby tego suszyć nawet wcale , a jak już to lekko z zewnątrz. Ale w tym z łupiną jest inaczej. Dlatego to może być zbyt mocno wysuszone i mi wcale nie skiełkuje. No zobaczymy! ;:130
Witam, jestem Adam.
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

To chyba mam wyhodowanego migdałowca portugalskiego z tej samej firmy. Gdybym ponownie kiełkował nie zdejmowałbym łupiny. W łupinie kiełkuje dość dobrze. Po miesiącu w lodówce (okręcony w wilgotny ręcznik papierowy i umieszczony w woreczku strunowym) i kolejnym miesiącu w perlicie w temp. pokojowej. Wszystkie ze zdjętą łupiną mi spleśniały, a nie były uszkodzone. Zarodki były mocno wysuszone, więc może nie było im pisane skiełkowanie. Mimo wszystko warto namoczyć migdały bez łupiny w 0,5% roztworze kaptanu lub innym fungicydzie.
Przez roztargnienie moje dwie jedyne sadzonki zostały potraktowane w czerwcu motyką. Przeżyła jedna, ale rośnie bardzo wolno i ma drobne listki, nie zrzuciła liści i nie zdrewniała, co mnie martwi. Stoi aktualnie na balkonie, przy temperaturach niższych niż -5C zabieram na parapet do mieszkania.

Obrazek
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

Fajnie że się odezwałeś. :uszy ;:180
Wiesz, jak w czerwcu został uszkodzony to i tak jest super.Nie licz na szybki wzrost zanim roślina się nie wzmocni.
W zimie na pewno nie będzie wzrostu, bo słońca jest za mało. U mnie nieśplik całkiem zrzucił liście z braku światła ale na wiosnę jak go wystawię w maju to zacznie rosnąć silnie. Tak to jest z tym światłem.
Ja ostatnią partię tych migdałów dziś wsadziłem w donice z figami zimujące w blaszaku na zewnątrz. I tak już zostaną, nawet rok mogą sobie kiełkować. Są tylko namoczone i w łupinach. :tan
Zobaczymy czy mi się uda cokolwiek obudzić w tych nasionach. Wiadomo że za pół stówki mogę kupić gotową roślinę w sklepie, jednak mnie interesuje to co sam mogę zrobić . ;:215
A ile pestek kiełkowałeś? Bo jak czytam, dwie się udało obudzić. ;:173
Witam, jestem Adam.
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

Kupiłem opakowanie 200g, ze dwie sztuki zjadłem. Myślę, że było ok. 20 szt. i mniej więcej z połowy zdjąłem łupinę.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

To tak samo jak ja zrobiłeś.Też to mniejsze opakowanie kupiłem bo nie ma sensu płacić za łupiny w cenie ziarna.
Też spróbowałem jak smakują. Ze dwa bo i tak przy tłuczeniu czasem się ziarno uszkodzi.Ja to młotkiem z wyczuciem tłukłem. Mam nadzieję, że u mnie też choć dwa się pojawią wykiełkowane. Na razie czekam cierpliwie na efekty.W sumie w lodówce na dwu pestkach mi brązowa łupina spękała jak by się coś działo, jak by ziarno się powiększyło względem otoczki.Zobaczymy co z tego wyjdzie. ;:215
Witam, jestem Adam.
kazeko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 mar 2013, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

Mam migdałowca siewke Kalifornijski z paru sztuk rośnie jeden w dwa lata ma 2,5m, liscie opadły dopiero przy -18 .
Drugi kupiłem szczepiony samopylny rok temu , ale on nie rośnie tak szybko , pąki kwiatowe ma.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

Witajcie. :wit
Tak jak obiecałem prowadzę swoje doświadczenie naukowe nadal.
Dziś podaję wszelkie newsy z tego projektu.
W sumie jestem zaskoczony w dwójnasób.
Po pierwsze obalam błędną teorię ludzi z YT! :heja
Po drugie zapobiegam tym samym stracie czasu oraz wielu problemom jak gnicie i zamieranie siewek.

A więc, co ciekawego już zobaczyłem.
Ano okazuje się, że nagle, tak nagle :tan bo raptem w donicy z nasionami z wariantu NR.3 dziś widzę DWA WULKANY! ;:303
Nie udaje mi się tego na foto złapać, ale widać już zielone przez szczeliny! ;:145

Obrazek
Migdały wsadzone 20 lutego a więc 2 tygodnie, wsadzone bezpośrednio do donicy z ziemię po namoczeniu! ;:215

Informacja druga, od tygodnia sprawdzam i widzę migdały z wariantu NR.2 wsadzone do lodówki
Jest fajnie, bo mam kiełki, w zasadzie prawie każda pestka jest zdolna do kiełkowania, na kilku są już kiełki ALE..


Obrazek

Obrazek

Ale to są na razie małe kiełki i jednego migdała usuwam z tego pudełka( tego na którym widać strzępki pleśni), bo już drugi raz pleśń na nim mi się pojawia, jedną usunąłem z niego poprzednio. Usuwam, bo nie chcę mega inwazji grzyba na pozostałe siewki. Zrobiłem mu sekcję i on tez kiełkował! ;:333 Grzyb powierzchniowo tylko był na skórce, bo była ona lekko zraniona( widocznie przy rozłupywaniu się zadarła), ale pestka zdolna była i kiełkowała. Jednak zdecydowałem się na jej usunięcie. ;:224
Kiełki są małe i dopiero za miesiąc pewno się nadadzą do przesadzenia.

W donicy z posadzonymi wg. wariantu NR.1 migdałami NIC jak na razie, chociaż siedzą już miesiąc w ziemi w tym samym miejscu obok donicy z migdałami z wariantu NR.3. Oto foto

Obrazek

Zatem BZDURĄ jest to co twierdzą "szpece na YT i inni twierdząc że stratyfikacja migdała musi być w lodówce przez jakiś tam okres.Nie da się i nie potrzeba oszukiwać natury. To nie jest tak, że musi nasiono pod dostaniu się do gleby zostać namoczone i schłodzone aby wilgoć po woli wypłukała inhibitory hamujące wzrost zarodka.
Bo wcale nie jest ta kw przyrodzie! ;:303
Naprawdę nasiono opada i leży nawet w ziemi ale wcale nie musi być namoczone bo w kraju gdzie rośnie migdałowiec są często opady skąpe albo żadne o tej porze roku, gdy migdał dojrzewa.Nasiono zasusza się w skorupce i sobie leży.Nie ma też dużego chłodu a nawet może być ciepło.Ale na wiosnę pojawia się deszcz częściej, nasiono namaka i zaczyna kiełkować. Ot cała tajemnica.
Kładąc namoczone pestki do lodówki z plusową temperaturą robię mu "zimę" na siłę przez co jedynie spowalniam kiełkowanie i wzrost kiełku.Owszem, gdyby to by migdał w łupinie, to ten czas by się przydał może na namięknięcie skorupy aby się rozłożyła lub otworzyła. Jednak w przypadku pestek to jest jedynie strata czasu!
Mam miesiąc migdały w lodówce i ledwo kiełki są tu pół czasu mniej i dwa wulkany są a donicy, to oznacza, że pestki rosną , zobaczymy ile się ruszy z nich.
Druga kwestia- te migdały z lodówki gdy posadzę do ziemi to na pewno dostaną szoku termicznego. Dostaną też styku z patogenami grzybowymi z ziemi, nie wiem jak to się skończy, może zostać kiełek uszkodzony przy przekładaniu do ziemi i zacznie gnić lub grzybieć. Tego unikam wsadzając pestki do ziemi bezpośrednio jak w wariancie NR.3!

Wariant NR.4 na razie bez zmian i tak będzie do czerwca pewno. Więc na razie go pomijam.

Będę kontynuował eksperyment nadal i Wam to opisywał. Na pewno komuś jeszcze się to przyda poza mną.
A na koniec wrzucam foto doniczki z wariantu NR.3 bo jest ona z folią na wierzchu typu STRETCH w której są jedynie dziurki szpilką aby uniemożliwić ziemiórkom korzystanie z mojej uprawy. Do zdjęcia folią zdejmowałem. ;:215



Obrazek



A dziś 6-ty marca i już widać te dwa migdały.
Oto ich foto, bo troszkę ziemię odchyliłem z tych wulkanów! ;:215






Obrazek
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

Witam znowu.
Aktualizacja stanu siewek.
Jeden z migdałów- ten wcześniejszy jakiś brzydszy się zrobił, miał jakby brązowawe końce. Już go miałem wyselekcjonować na śmietnik! ;:222 Ale się "wziął" do kupy i zaczyna sobie radzić. Dam mu jeszcze szansę, choć to naiwność z mojej strony chyba.W świecie roślin należy od razu takie osobniki wywalać, bo będą one słabsze od tych dobrze wykształconych fizycznie.
Oto oba migdały dziś

Obrazek
Gorszy osobnik


Obrazek

Lepszy osobnik

Obrazek

Bardzo ważny efekt zauważam

Gdy przestawiłem doniczkę z migdałami na parapet(wschodni) pozostałe w donicy migdały przestały kiełkować! ;:303 Przyczyny się dopatruję w temperaturze, którą mierzyłem i mierzę na okrągło.
Na podłodze poza zafoliowaniem doniczki (co też sprzyja utrzymaniu temperatury i wilgotności w glebie) temperatura oscylowała w granicach 22-24 stopnie Celsjusza , nigdy nie spadła poniżej 22 stopni.Po przestawieniu na parapet oscyluje w przedziale 19-20 stopni Celsjusza co jest widocznie za mało. Nie pojawił się żaden nowy "wulkan" a miejsca, które jakby nabrzmiały poprzednio i zwiastowały nowe wschody "siadły" po podlaniu doniczki.
Może stać się tak, że pozostałe migdały zgniją w ziemi bo jest zbyt chłodna! ;:303

Zobaczymy. I tak nie miałem wyjścia, bo chciałem tym dwóm siewkom zapewnić więcej światła i zapobiec zagrzybieniu ich listowia zdejmując folię z doniczki. Poza tym mam w lodówce już kiełkujące migdały więc stać mnie na eksperymenty. ;:215
Witam, jestem Adam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”