Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Witam!
Czy ktoś słyszał o drzewku truskawkowym?W sklepie widziałam nasiona.Ponoć dorasta nawet do 10 m w środowisku naturalnym.To pewnie w ciepłych krajach.
Pozdrawiam Maria.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Też zaciekawilo mnie to drzewko, wg. wikipedi to inaczej Chruścina jagodna

Chruścina jagodna, poziomkowiec, poziomkowe drzewo, drzewo truskawkowe (Arbutus unedo L.) ? gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Rośnie w regionie śródziemnomorskim, w zachodniej Europie i Azji
Wiecznie zielony krzew lub niewielkie drzewo o wysokości do 10?12 m
Owoce
Mączysto-mięsista jagody o średnicy do 2 cm. Z zewnątrz mają pomarańczowoczerwony kolor (miąższ jest żółtawy) i są jadalne, choć mdłe[3]. Wyglądem przypominają poziomki i stąd pochodzi jedna z nazw gatunkowych rośliny.

Gdzieś czytałem że też są drzewa męskie i żeńskie, a tu już pasowało by sporo miejsca.
fotka chruściny http://2.bp.blogspot.com/_RJDeC9IXCxQ/S ... 272144.JPG
Imponujące jest... :)

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=12687 się okazało że jest już coś na forum o tym wynalazku.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Witam

Co lepiej kupic pod truskawki agrotkaninę czy agrowłókninę ?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

U mnie w truskawkach jest agrowłóknina a u rodziców agrotkanina.
Z obserwacji stwierdzam:
- agrotkanina jest mocniejsza ale słabiej przepuszcza wodę
- agrowłóknina jest słabsza ale ze względu na lepszą przepuszczalność wody według mnie lepiej się sprawdza.
Pozdrawiam Paweł
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

:wit Takie i moje są obserwację z tą przepuszczalnością wody .
Prowadzę z m. wojnę czy przewód do nawadniania ma iść pod czy na tkaninie .
Ja upieram się by pod tkaniną , bo nim wodą wsiąknie zdąży odparować .
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Ja chce sobie posadzic około 100 sadzonek tylko dla siebie. Nie robię,żadnej plantacji.
Wiec suma sumarum co byście mi polecili ?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

:wit Obie mają plusy i minusy . Zwróć uwagę , że agrowłókniny mają różną grubość a
tym samym różną trwałość .
Kupowałam agrotkaninę pod truskawki już z wypalonymi dziurami .
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Podpinam się pod temat :)
U nas planujemy wysciółkować grządk iz truskawkami zrebką z drzew liściastych. Agrowłóknina (biała) pójdzie wruch najwyżej jako okrycie, gdyby pogoda wiosną płatała figle. Czy to dobry pomysł?

Chciałabym posadzić kilkadziesiąt krzaczków truskawek. Widziałam już sadzonki w markecie, ale nie wiem, czy to dobre źródło... Jaka odmiana nada się dla żółtodzioba na start? Skupić sie na 1 odmianie, czy może lepiej kilka? Kiedy wysadzić do gruntu i czy jest szans ana pierwsze owoce w tym roku? Kupować sadzonki w doniczkach czy frigo?
Truskawki będą tylko na własny użytek (do jedzenia od razu + dżemy :) ).
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Adwena

Widziałem już truskawki ściółkowane zrębkami i ludzie chwalili.

Agrotkanina biała do okrycia nie jest potrzebna chyba że chcemy przyspieszyć zbiór. Założyłem na kilka 1,6m x 5m i krzaki są już 2 razy większe niż bez.
Ewentualnie agrotkanina może uchronić kwiaty przed przymrozkami ale trzeba pamiętać o odkrywaniu w dzień żeby owady mogły zapylać.

Polecam posadzić kilka odmian po kilkanascie krzaków (ja mam posadzone 10 odmian).
Będziesz mogła sama ocenić które lepiej smakują.
Rozciągniesz owocowanie w czasie (koniec maja - koniec lipca).

W ubiegłym roku sadziłem różne rodzaje truskawek (kopane od sąsiada, doniczkowe i frigo).

Kopane od sąsiada kiepsko rosną i nie owocowały w 2019 choć sadziłem w pazdzierniku 2018.

Doniczkowe dobrze się przyjeły, zaczeły kwitnąć ale truskawek było kilka i w końcy oberwałem kwiaty i zielone owoce aby pobudzić krzaki do rośnięcia. Cenowo wyszły najdrożej.

Jestem zachwycony natomiast sadzonkami typu frigo. Nie wiem czy admin nie wytnie ale polecam Szkółkę Niewczas (świetne opisy odmian, dobre ceny, kupowałem u nich wysyłkowo i jestem bardzo zadowolony.
Sadzonki frigo jak przychodzą to fatalnie wyglądają ale po posadzeniu szybko rosną i rzeczywiście tak jak piszą po 4 tygodniach kwitną a po 8 tygodniach są pierwsze truskawki.

Jeśli chcesz jeść truskawki już w tym roku to powinnaś kupić sadzonki frigo klasy A++ niestety ich cena jest wyższa (możesz mieć 10szt A++ lub w tej cenie 25szt klasy B lub A).

Truskawki już można sadzić. Jeśli kupisz frigo A++ i na początku przykryjesz białą agrowłókniną to na koniec maja powinnaś mieć truskawki.
Pozdrawiam Paweł
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Dziękuję, brodus. Zdałam się na Twoją recenzję, 3 odmiany zamówione (w sumie 45 sadzonek), dostawa końcem marca i ruszamy z koksem - mam nadzieję na chociaż miseczkę owoców z własnego ogródka :tan
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Pochwal się jakie odmiany zamówiłaś i jaki rodzaj sadzonek.
Pozdrawiam Paweł
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Zamówiłam Polkę 25 szt. frigo A, Elkat 10 szt. A++ i Malling Opal frigo A+. Zobaczymy, co z tego wyjdzie, mamy teraz dużo innych wydatków związanych z ogrodem i sadem, więc nie ma funduszy na same A++, ale mimo to jestem dobrej myśli :)
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Elkat -bardzo dobry wybór, warto sadzić ją w większych odstępach. Sadziłem truskawki w rzędzie co 45-50cm a i tak jesienią krzaki stykały się liśćmi.

Polka -różne opinie ma, sam przekonam sie w tym roku bo ładnie przezimowała

Malling Opal jest nowością i truskawką powtarzającą jestem ciekaw jak będzie zimowała.

Na przyszłość polecam dokupić coś z wczesnych: Kent lub Vibrant oraz z późnych np: Pandora, Paon.

Nie musisz być dobrej myśli bo to pewnik. Z moich ubiegłorocznych doświadczeń wyszło bardzo dobrze. Wszystkie się przyjeły i trochę truskawek zjadłem pomimo że kupowałem A i A+ ze względu na koszty i do początku lipca nie były podlewane bo nie miałem wody na działce.

Stanowisko pod truskawki zrób już teraz aby ziemia się uleżała, warto dodać kompostu lub obornika.

Możesz sama pozyskać sadzonki. Jak wypuszczą wąsy to zostaw z 2-3 na krzak a jak trochę podrośnie sadzonka to wsadź ją do doniczki z ziemią ogrodową a w sierpniu będziesz mieć pięknie ukorzenione sadzonki.
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”