Jaka odmiana gruszy?

Drzewa owocowe
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Gdybyśćie mieli wybrać, bo smakowo podobno to samo, to na co by padło: Gen. Leclerc czy Komisówka?
Komisówka rośnie większa, dłużej się czeka na owoce (pigwa jako podkładka odpada) no i z plonem podobno różnie, jedni piszą, że malutko, drudzy, że średnioobficie, inni obficie.
Generał niby mniejszy, wcześniej owocuje, podobno średnio, choć inni piszą, że obficie, ale co z tą podatnością jego na parcha?
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

amatorroli pisze:Gdybyśćie mieli wybrać, bo smakowo podobno to samo, to na co by padło: Gen. Leclerc czy Komisówka?
Komisówka rośnie większa, dłużej się czeka na owoce (pigwa jako podkładka odpada) no i z plonem podobno różnie, jedni piszą, że malutko, drudzy, że średnioobficie, inni obficie.
Generał niby mniejszy, wcześniej owocuje, podobno średnio, choć inni piszą, że obficie, ale co z tą podatnością jego na parcha?
A dlaczego akurat te dwie?. Ja osobiście wybrał bym Bonkreta Williamsa. Mam na działce, niesamowicie smaczne owoce.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

garom masz już owocującą komisówkę? Jak z wrażliwością na parch i siła wzrostu?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

toldi pisze:Ja jednak będę próbował uprawy z sąsiedztwem jałowców. W sumie to wszystko jedno czy kupię pryskane czy sam opryskam a gruszki bardzo lubię. Może znajdę taką odmianę która będzie tolerancyjna.
Oprysk jesienią przed opadnięciem liści 6%roztworem mocznika załatwia rdzę gruszy, parch jabłoni i jednocześnie wzmacnia drzewa. Robię to corocznie od kilku lat i mimo jałowców rdza prawie nie występuje. Podkreślam, 6%,nie 5%. Tak wyczytałam kilka lat temu na tym Forum, tak robię z dobrym skutkiem.
ania1590
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Mocznik stosowałem na inne drzewa tak jak piszesz w celu ich wzmocnienia. Teraz spróbuję na gruszach. Ciekawy jestem z jakim skutkiem jeżeli dobrym to byłaby rewelacja. Z moich sąsiadów już nikt nie uprawia gruszek.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Niestety musisz czekać do jesieni, chociaż jeśli nastąpi odwilż, a jeszcze pod drzewami są liście to spróbuj, nic nie tracisz
ania1590
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

ed04 pisze:A dlaczego akurat te dwie?. Ja osobiście wybrał bym Bonkreta Williamsa. Mam na działce, niesamowicie smaczne owoce.
1. Bokretę mam, jeszcze nie owocuje, ale parch ją atakuje, w zeszłym bardzo suchym roku, liście całe zniszczone.
Pryskać nie chcę i nie będę, koniec kropka.
2. Mam inne grusze owocujące w terminie około Bonkrety, a szukam czegoś zimowego. Mam Paryżankę, Lukasówkę żarł parch, a w ogóle to niesmaczna.
@ania1590. Wywnioskowałem z innych tematów, że masz komisówkę. Wypowiesz się na jej temat?
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Moja komisówka jeszcze nie owocowała. Jest na gruszy kaukaskiej, gdzieś czytałam że taka owocuje po 10 latach. Osobiście uwielbiam gruszki a komisówkę uważam za najlepszą z gruszek. Nie wypowiadam się o gen Le Clerc, miałam ale wycięłam, była wyjątkowo niesmaczna i chyba zawirusowana kamienistością.
ania1590
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Co do Komisówki to odczucia mam ambiwalentne. U mnie rosły 2 sztuki, obecnie jest tylko jedna. Ta pierwsza (już skasowana) miała pierwsze owoce po 7 latach. Ale przez kolejne 4 lata miała po kilkanaście owoców na drzewie więc przywitała się ze szpadlem,mimo iż urosła na 7-8 m wzwyż. Druga posadzona 5 lat temu jeszcze nie owocuje, pozostawiłem ją by mieć 1 przedstawiciela tej odmiany. Co do samego smaku to jest bardzo dobry wręcz znakomity ( jak dla mnie), ale ta plenność może zabić (oczywiście zapał do jej uprawy) :wink:
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Miałem podejście do Generała, to mi padł, HGW dlaczego. Właśnie tej plenności Komisówki się obawiam, choć gdzieś, kiedyś wyczytałem, że należy ją ciąć corocznie, po wejściu w owocowanie, gdyż wtedy zawiązuję najwięcej owoców. Pies trącał, zamówiłem, do setki mi jeszcze brakuje ;) może doczekam owoców. Dziękuję za odpowiedzi.
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Generał jest bardzo wrażliwy na zarazę ogniową. Komisówkę warto ciąć regularnie i przerzedzać przed opadem czerwcowym gdy rośnie na siewce kaukaskiej, innego sposobu nie ma. By mieć większy plon i szybciej wypadałoby uprawiać ją wyłącznie na pigwie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Mnie ciekawi jak będzie rosła u mnie na pigwie S1, jak na razie mam założone oczka, a po drugie jak będzie sprawdzać się u mnie ta podkładka? Niby wywodzi się z okolic Tarnowa, ale wiadomo u mnie wyżej i zimniej :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Czytałem kiedyś w amerykańskiej publikacji, że pigwa S1 wytrzymuje do -28C, ale to pewnie ta granica gdzie drzewo szlag trafia. To czy Ci wymarźnie drzewo na pigwie zależy głownie od tego czy jest kopczykowane na zimę, jest odpowiednio dokarmiane i ma zapas wody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”