Jaka odmiana gruszy?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
UprawaAmatorska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 wrz 2016, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Grybowa

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

ARGUS bardzo chętnie bym sobie ją przeszczepił tylko na razie nie mam za bardzo na czym :? Chyba że kupię i posadzę teraz tę Lipcówkę i na niej spróbuje doszczepić na wiosnę tę lokalną odmianę tylko nie wiem czy jest sens szczepić na świeżo posadzonym drzewku, jakie jest prawdopodobieństwo że się przyjmie?
Chyba, że wtedy będzie plan B czyli okulizacja w lecie :)
Pozdrawiam, Szymon
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Jeśli się przyjmie podkładka to szanse masz duże o ile dobrze wykonasz szczepienie :) .
UprawaAmatorska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 wrz 2016, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Grybowa

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

To w takim razie spróbuje :) Czy wiosenne "szczepienie za korę" będzie odpowiednie? Tak żeby powstało drzewo dwuodmianowe (Lipcówka + odmiana od ARGUS) ?
Pozdrawiam, Szymon
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Sczepienie za korę " nie bardzo " do tego szczepienia powinieneś przechowywać zrazy w uśpieniu dość długo , jest z tym trochę kłopotu. Jak wygląda to drzewko na którym planujesz wszczepić ?
Szukasz lokalnych odmian , KamilK02 -zerknij na jego gruszę ' małgorzatkę" :) .
UprawaAmatorska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 wrz 2016, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Grybowa

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

To będzie drzewko dwuletnie o wysokości co najmniej 150 cm. A co do Małgorzatki to też bardzo chętnie :) tylko na czym ja to zaszczepie, zwłaszcza że wygląda na to że rośnie jak szalone :D
Pozdrawiam, Szymon
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Skoro zostałem wywołany do odpowiedzi, to już omawiam "Małgozatka" która może być i Dziekanką lipcową, tutaj by się pomolog, albo Rossynant przydali, szkoda, że już nie zaglądają :( Wracając do tej gruszki drzewo podobno ponad 100 letnie jest niewiele wyższe od budynku gospodarczego, więc raczej odmiana średnio rosnąca, albo marznąca. Natomiast inna grusza
pokrój i owoce była by sporo wyższa od tej Małgorzatki.

Argus złapał choć jeden zraz ode mnie?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Kamil , u mnie " małgorzatki " osiągnęły 20cm. max. a większość 10cm. :D a jak u ciebie ??
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

urosły ok 30 cm klik Rosły ładnie i zdrowo zresztą mają dalej po kilka liści na wierzchołku, na jednej założyłem oczka czegoś co jeden z moich pacjentów nazywał cukrówką, ale cukrówka powinna być w lipcu, a tamte były pod koniec września. :) Ciekawostka przegoniła je Faworyta zaszczepiona na głogu, a głóg ma być podobno odpowiednikiem M27
Nawiasem może uda mi się załatwić pigwę S1 :idea:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

U ciebie to małgorzatki giganty w porównaniu z moimi :wink: , a z faworytką też tak miałem zaszczepiłem na konferencji która była na pigwie C . Faworytka więcej urosła w 2 lata niż konferencja w 7 lat ;:306 Ale właśnie pigwa S jest optymalnym układem ogranicza wzrost ale nie powoduje drzewka do doniczki :) . Mam dwuletnią alfę na pigwie S i to mi się podoba kupiony " patyk" wytworzył ładna koronkę i teraz mają" czego się trzymać" owoce . Jedną pigwę S ukorzeniam ale sporo wody upłynie w Ropie :) nim będę dysponował ilościami pow. 10 szt.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Giganty? Myślałem, że urosną ponad metr wszak grusza kaukaska jest silną podkładką(pokazywałeś okulizowaną morelę na ałyczy rosło to szalenie). Może to sprawka ciężkiej ziemi i wilgotnego roku?

Szkółkarz powiedział, że można kupić pigwę S1 i jabłoniowe M26,P60,M7 itp. kupił bym już ok 30 października, ale mateczniki miał jeszcze z liśćmi mówił, żeby pokazać się w listopadzie. Jedną, czy dwie sztuki pewnie nie będzie chciał sprzedać, ale jak bym wziął ze 20 to może prędzej sprzeda. Tylko tyle pigw mi nie trzeba. A ile można pigwy S1 sadzić na owoce...
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
UprawaAmatorska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 wrz 2016, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Grybowa

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Sczepienie za korę " nie bardzo " do tego szczepienia powinieneś przechowywać zrazy w uśpieniu dość długo , jest z tym trochę kłopotu
Jakim sposobem radzicie szczepić, tak żeby zachować na drzewie obie odmiany? Słyszałem coś o okulizacji w maju - w razie niepowodzenia byłaby możliwość spróbować jeszcze w lecie.
Pozdrawiam, Szymon
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

UprawaAmatorska , Do okulizacji na wiosnę " oczkiem żywym " też musisz mieć zrazy uśpione żeby wycinać z nich oczka . Mi osobiście najbardziej pasuje szczepienie na przystawkę boczną , szczepiłeś kiedyś czy to był by pierwszy raz ?
Kamil , Śliwy na ałyczy w tym roku dobiły do 2,5 metra a może więcej i co z tego jak na wiosnę ciacham na 100-120 cm ..:wink:
UprawaAmatorska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 wrz 2016, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Grybowa

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Z tego co czytałem to praktycznie do każdego szczepienia wiosenno-zimowego trzeba uśpione zrazy pobrane na jesień albo na wiosnę przed ruszeniem wegetacji.

Szczepiłem już śliwę przez stosowanie (2 pędy) z pozytywnym skutkiem (pędy pobierałem prosto z drzewa i od razu szczepiłem na kolejne). Próbowałem też okulizacji letniej na śliwach ale nigdy nic z tego nie wyszło.

Na wiosnę mam zamiar spróbować stworzyć jabłoń wieloodmianową szczepiąc za korę tzw. kożuchówke. Pisałem już o tym tutaj viewtopic.php?f=34&t=84089&start=994
Pozdrawiam, Szymon
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”