Jaka odmiana gruszy?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Dodam jeszcze że szczepiłam w terminach zdecydowanie niewłaściwych. Jako pierwszą przeszczepiłam na tej jabłonce gruszkę (poniemiecka bera Hardy), w połowie wrześnie, taka była konieczność i zrosło się, owocuje. Następne szczepienie przez stosowanie w terminie wczesnowiosennym, ale prawidłowym, również z dobrym skutkiem. Pozostałe 13 zrazów szczepiłam za korę, w środku zimy (ok 20 stycznia był okres ciepła przez co najmniej 2 tyg) i również wszystkie szczepione zrazy się przyjęły. W zasadzie cokolwiek na tym drzewie zaszczepiłam, zrastało się bez problemu. Na innych już niekoniecznie z dobrym skutkiem, np brzoskwinię oczkowałam, szczepiłam własnymi zrazami i już myślałam że ją stracę, ale kilka śpiących oczek się obudziło i mam odnowione drzewko. Na innej brzoskwini zaszczepiłam 4 odmiany nektaryny i 3 odmiany się przyjęły, a 1 szczepiona wielokrotnie wcześniej nie. Chyba jakaś niezgodność. Gruszkę Lipcówkę z powodu miernego smaku przeszczepiłam wieloma zrazami, różnychi odmian starych poniemieckich grusz, w różnych terminach i wszystko sie zrosło, czekam na owoce.
ania1590
UprawaAmatorska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 wrz 2016, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Grybowa

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

ania1590 tym postem zaszczepiłaś we mnie optymizm :D
Pozdrawiam, Szymon
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Powodzenia, jak już coś Ci wyszło, to dalej trzeba próbować. O jednym jestem przekonana, im wcześniej tym lepiej. Bierz też pod uwagę kalendarz biodynamiczny i szczep przy księżycu rosnącym. Może to bzdura, może nie, ja w każdym razie staram się robić to od I kwadry do pełni, potem już nie.
ania1590
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

ania1590
Mozesz pokazać jak wygląda szczepienie 2 odmian na tej jabłoni?.
jacko35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 cze 2017, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Napiszę tak ,nie ma co pozazdrościć osobom co szczepią bo to takie same osoby co wy. Macie czasz na naukę nadchodzi zima . Są filmy strony temu poświęcone. Nie zadawać pytań jakie jest najlepsze np;czy na zakładkę , czy 1 marca to dobry czas.wystarczy wstawić zdjęcie z zaznaczonym miejscem na szczepienie wraz ze skalą np, moneta wtedy podpowiemy jak.
Co nam potrzeba
1 Ostry nóż ( nie musi być do szczepień ważne by był ostry i sztywny)
2 Opaski do szczepienia .Kupić nie robić . Ja kupiłem w ogrodniczym cena około 90 zł. kg. za dwa złote jest tego dużo.
3 Maść lub emulsja zawierająca funaben.
Co do pory to mamy cztery pory na szczepienia
1 To przedwiośnie jak pąki zaczynają nabrzmiewać ,
2 To maj szczepimy zielone na zielone ja szczepię agresty i porzeczki wysokopienne.
3 To czerwiec ponoć najtrudniejszy . Wcale tak nie uważam.
4 Lipiec sierpień wtedy oczkujemy.
Skąd brać podkładki . Pod porzeczki i agrest , wystarczy przekopać ziemię wokół agrestu wysokopiennego wyplewię dodać kompostu . Do jesieni mamy gotowe podkładki . Na przedwiośniu luty marzec obcinam przy ziemi i wkopuje do mojej szkółki w maju szczepię . Na łąkach przy lesie szukamy siewek jarzębiny fajna podkładka pod aronię i świdośliwę.
I oczywiście szczepimy już na dorosłych drzewach dodajemy np. zapylacze.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Mogę Ci pokazać zdjęcia przeszczepionych drzewek, jablonki i gruszki.
Na 1 zdjęciu szczep gruszki na jabłoni wykonany jeszcze na przed posadzeniem sadzonki

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gruszka

Obrazek

Obrazek
ania1590
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

ania1590 jak ze zgodnością jabłoń: grusza(czy naszczep ma prawidłowy wzrost, liście i ich zabarwienie, owoce itp), jabłoń na M26?
Swoją drogą w pierwszej chwili myślałem że pień jabłoni to palik który obrasta w okół szczep ;:14
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

W zasadzie ten naszczep gruszy na jabłoni jest nośnikiem zrazów, bo smak gruszek jest wyśmienity, na 3 zdjęciu widać pęd obok pnia i palika, to właśnie ten pęd do szczepień. Z gruszką tą wiąże się taka historia. We wrześniu 2011 roku byłam na Dolnym Śląsku w pewnym ogrodzie z poniemieckimi drzewami. Poczęstowali mnie m.inn. gruszką i jej smak był dla mnie wyśmienity. Bardzo chciałam ją mieć. Poprosiłam o gałązkę i zaszczepiłam na jabłonce kupionej poprzedniego dnia w markecie.Była to kosztela czerwona, na metryczce taki był napis, podkładka nieznana, producent też, jak to w markecie. Był wrzesień i żadnej innej możliwości na przechowanie zraza nie było. Po przyjeździe do domu posadziłam drzewko i w nasępnym roku okazało się że szczepienie było udane. Już przeszczepiłam na inna gruszę, zdjęcia pokazałam wyżej, i jeszcze hoduję pęd na zrazy, w celu dalszego przeszczepiania kolejnych konarów tej gruszy, lipcówki. Przeszczepiony pęd owocował po 3 latach, pierwsze gruszki były 3 w następnym 4 w ostatnim wcale, bo pościnałam wszystko do szczepienia. Kolor liści, pędu jest typowy dla gruszy.
ania1590
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Fajnie to wygląda muszę tak przeszczepić u siebie. Dzięki.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Mam pytanie do ania1590, a wiesz może co to za odmiana tej przeszczepianej (poniemieckiej) gruszki? :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

ania1590 jest pewne, że to Bera Hard'ego? Jest jakaś odmiana gruszy która równie dobrze zrasta się z pigwą co omawiana wcześniej odmiana? Jeśli zdobędę pigwę S1, to będę się do Ciebie ania1590 uśmiechał o patyk z tej odmiany :wink: :oops:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Głowy nie dam'ze to bera hardyego. Przeglądałam milion stron i tak mi wyszło.Patykiem mogę się podzielić jak będzie z czego uciąć. Pozdrawiam
ania1590
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Dzięki za info o odmianie. Tej odmiany akurat jeszcze nie mam,ale sądząc z Twojego opisu warto by ją posadzić. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”