Morwa (Morus)

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1885
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Morwa (Morus)

Post »

A jeżeli Morwa przemarznie, to wybije z korzenia, mam nadzieję :?:
Szczepiona raczej nie jest.Mam takiego orzecha włoskiego, co w każdą zimę
przemarzał i rósł od nowa , aż dopiero po paru latach zaczął rosnąć normalnie. :D
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1885
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Morwa (Morus)

Post »

Morwy, które posadziłam w tym roku (2 patyczki bez liści) rosną. :D
Chyba odmiany się zgadzają bo różnią się bardzo liściami.

To ma być biała.


Obrazek

A to czarna.


Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Morwa (Morus)

Post »

A moja czarna morwa jest już potężna a owoce wielkości groszku co temu zaradzić ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Morwa (Morus)

Post »

Ja kupowałam swoje pierwsze morwy jako białą i czarną. Różniły się wyraźnie - biała miała a zarówno liście powcinane jak i sercowate, rzekoma czarna tylko sercowate. Pierwsze owocowanie zweryfikowało - obie białe. Teraz dosadziłam czarną odmianową Illinois Everbearing, mam nadzieję, że tym razem będzie czarna.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1885
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Morwa (Morus)

Post »

Sadziłam Morwę nie tylko dla owoców ale też dla liści.
Herbatka działa prozdrowotnie i pomaga w odchudzaniu. ;:11 ;:31
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Morwa (Morus)

Post »

Ja mam morwy szczepione na na 150-160 cm pniach. Pędy ładnie zwisają i już są na nich owoce. Wczoraj jadłem jednego z Morwy białej. Maleństwo ten owoc i był czarny i bardzo słodki. Na Morwie czarnej też są owoce i wcale mróz jej nie zaszkodził. Pomimo wysokiej ceny nie żałuje, że kupiłem. Jak na razie żadnego pożytku z owoców ale są ładne i pełnia funkcję głównie dekoracyjną.
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Morwa (Morus)

Post »

Czy w razie pojawienia się na morwie mszyc można pryskać ją mospilanem?
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Morwa (Morus)

Post »

U mnie na Śląsku obrodziła morwa o białych owocach. Te najbardziej nasłonecznione białe-pyszniutkie... Owoców pełno, zrobiłam nawet kilka dżemów. Niestety musiałam wyjechać i sam środek owocowania mnie minie... ;:222

Faktycznie w latach 80 tych morwa w moim starym domu rodzinnym miała już bardzo gruby pień. Była to morwa o czarnych owocach, dlatego mam sentyment i w sumie mam 3 morwy aktualnie. Dwie jeszcze nie owocowały.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Morwa (Morus)

Post »

A przy okazji morwy, to wspomnę jedynie, że w Brzegu mamy ponad 200 letnie okazy, które są wspomnieniem i potomkami dawnych zadrzewień wprowadzonych na Śląsku i Pomorzu Zachodnim przez króla Fryderyka II Wielkiego po ostatecznym przejęciu Śląska po wojnach śląskich w II. połowie XVIII w. Edykt królewski nakazał po zdobyciu Śląska obsadzenie terenów miedzy Odrą a Sudetami milionem drzew, głównie przy twierdzach, jak mój Brzeg właśnie. Jeszcze w latach 80. mieliśmy w Brzegu całe zagajniki z pyszną morwą czarną, którą do dzisiaj wspominamy z bratem.
Na miedzy z sąsiadem mam dużą morwę białą i zamierzam w tym roku wykorzystać nieco jej liście i owoce.
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Morwa (Morus)

Post »

A w jakim celu były te obsadzenia? Czy to wiadomo? Cel ekologiczny, czy może jakiś inny o którym nie mam pojęcia... ?
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Morwa (Morus)

Post »

Chodziło o produkcję jedwabiu, którego koszty sprowadzenia zza morza były potężne, a owoce morwy stanowiły paszę dla jedwabników. Podobną rzecz już w XVII w. czyniono na Pomorzu Zachodnim i w obecnej niemieckiej części Pomorza za sprawą francuskich emigrantów.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Morwa (Morus)

Post »

Szczurbobik pisze:Teraz dosadziłam czarną odmianową Illinois Everbearing, mam nadzieję, że tym razem będzie czarna.
Illinois to morwa czerwona, choć zapewne przekrzyżowana z białą - różnie podają.
Morwa czarna "Kieffer" przykładowo jest wyraźnie wrażliwsza od Illinois, u mnie furt cierpi.
Na wstępie oberwała ostrą zimą i straciła większość koronki; odrosła wprawdzie lecz, choć teraz zima była łagodna, lecz najwyraźniej ta "wiosna" za długa... bo na przedwiośniu wyglądało żywo, a potem całe zaschło i dopiero teraz odbija jednym mikrym pączkiem od podstawy.
Słabo jej to idzie, a jeszcze jakiś ślimak wczoraj objadł czubek... Boć taki rolniczy los, jak nie urok... :roll:
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Morwa (Morus)

Post »

A faktycznie, słyszałam o produkcji jedwabiu... Bardzo mądre i przedsiębiorcze postanowienie... Ciekawa historia dawnych czasów... Szkoda że teraz tylko wycinki i wycinki starych drzew...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”