Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

kapitan pisze:Skracanie latorośli nie powoduje wybijania tzw Wilków. Wilki wyrastają z drewna i ich wyrastanie nie ma związku ze skracaniem latorośli.
Domyślam się, że polemizujesz z moim stwierdzeniem, które kilka postów wcześniej zawarłem:
Malopolanin pisze: Nadmierne cięcie spowoduje wybijanie wilków
Na potwierdzenie moich słów mam opinię autorytetu w dziedzinie uprawy winorośli. Zdanie poniższe to cytat z książki Romana Myśliwca.
Roman Myśłiwiec - Uprawa winorośli strona 104 pisze: Zbyt silne skrócenie latorośli działa pobudzająco na wzrost pasierbów, a w krańcowych przypadkach może spowodować przedwczesne rozwijanie się pąków zimowych. Prawidłowo przeprowadzony zabieg wpływa na lepsze drewnienie pędów, a co za tym idzie, zwiększenie wytrzymałości krzewów na mróz.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

No teraz to dowaliłeś. Gdzie w tym cytacie jest o wilkach? Akurat jest to, to samo ca ja napisałem, a więc pąki zimowe i pasierby ale nie wilki. Wiesz co to wilk? Nie pytam o te z lasu? :) Przypuszczam, że mylisz wilki z latoroślami przedwczesnymi. To nie to samo i nie powinno się używać tego typu uproszczeń. Pan Myśliwiec jak widzisz nie używa.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

kapitan pisze:No teraz to dowaliłeś. Gdzie w tym cytacie jest o wilkach? Akurat jest to, to samo ca ja napisałem, a więc pąki zimowe i pasierby ale nie wilki. Wiesz co to wilk? Nie pytam o te z lasu? :) Przypuszczam, że mylisz wilki z latoroślami przedwczesnymi. To nie to samo i nie powinno się używać tego typu uproszczeń. Pan Myśliwiec jak widzisz nie używa.
Ten film wyjaśnia co jest czym na krzewie winorośli
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=uWySz0oG6TY
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

A ten artykuł wyjaśnia czym są żółte plamki na liściach winorośli, a czym na pewno nie są.
Kapitanie, podziwiam twoją uszczypliwość. Fakt, mój błąd, bo postawiłem znak równości pomiędzy wilkami i pasierbami, ale odpowiadanie na swoje posty to już przesada.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

malopolanin pisze:A ten artykuł wyjaśnia czym są żółte plamki na liściach winorośli, a czym na pewno nie są....
Jak piszesz na forum, to tak żeby zdecydowana większość czytelników wiedziała o co chodzi, a jak piszesz do mnie, to nie na forum. Ja się domyślam o czym piszesz, ale czy pozostali wiedzą- wątpię. Popełniasz ewidentny błąd i jeszcze się "napinasz". Z artykułem się zgadzam, bo sam wielokrotnie zwracałem uwagę, że pewne objawy nie są tym na co wyglądają, ale nie zgadzam się z taka liną myślenia, że jak ktoś, nawet ogólnie uznany za autorytet, stwierdzi że nie.. tzn że wszędzie nie.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

No... brawo Panowie, kłócicie się extra, a raczej konstruktywnie wymieniacie swoje doświadczenia, a ja przy okazji dowiaduję się masy ciekawych i pożytecznych rzeczy, które pomagają w praktyce je stosować i usystematyzować opiekę nad krzewami. Umiem też czytać między wierszami i jedno co mi nie pasuje, to to, dlaczego po ogłowieniu następne latorośle przycinamy, a nie wyłamujemy? :D
Ja odkąd pamiętam wyłamuję zarówno pasierby jak i latorośle tzw przedwczesne i nie widzę żadnych ujemnych skutków takiej operacji. Jeśli ma to zasadniczy i dodatni wpływ na kondycję krzewu, proszę wyprowadzić mnie z błędu i uzasadnić takie postępowanie. Nigdy nie zastanawiałem się czy postępuję słusznie, tym bardziej, że z obserwacji wynikało iż poprawia to wzrost tych liści które zostały po ogłowieniu i 'karmią' grona, a niektóre osiągają wielkość przysłowiowej 'klapy od sedesu' ;:306
No, deko przesadziłem, ale faktem jest, że grona nie cierpią z braku tych dodatkowych liści, które pozostawia się po obcięci pasierba, czy sprowokowanej do wzrostu nowej latorośli po ogłowieniu.
Nauki nigdy za dużo, bo jak mówią... 'człowiek uczy się całe życie, ale na starość dopiero zaczyna rozumieć... :;230
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

Pasierby niezależnie czy jest to po ogłowieniu głównej latorośli, czy tez przed należy skracać, nie wyłamywać. Liście główne jak my wszyscy na tym padole z biegiem czasy starzeją się i spada ich wydolność. Najwcześniej starzeją się liście najniżej bo są najstarsze. Liście na pasierbach są o wiele młodsze i dlatego powinniśmy skracać pasierby za ich drugim liściem (szczególnie te dolne) żeby ich młode liście wspomogły pracę tych starzejących się głównych. Odpowiednia ilość właściwie "pracujących " liści w okolicy gron z wielu powodów jest bardzo ważna dla tych gron. Długo by o tym pisać.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

Dzięki Piotrze za wyjaśnienia, argument starzenia się liści przekonuje mnie na tyle, że zmienię sposób traktowania poruszonego problemu. Tym bardziej, że na moją mikro skalę - żaden problem. :D
'Tys prawda' jakby zapewne powiedział ś.p. ks. Tischner mój autorytet w sprawach zdroworozsądkowego podejścia do życia.
No.. Kapitanie jesteś dla mnie jak nie przymierzając 'Old Captain Morgan' nie wdając się w szczegóły... ;:306
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

Mam winorośl różową deserową i starą poniemiecką NN raczej na wino .
Co roku przycinam winorośl silnie wiosną tylko że już teraz mam busz a skracałem czubki i dłuższe przyrosty z końcem lipca / pocz . Sierpnia a winorośl jest na ścianie .
Kiedy zacząć przycinanie czy teraz i kiedy powtórzyć ( które wyciąć i na ile oczek ).
Co zrobić z starszą winoroślą która w ok 1970 - 1975 została ukorzeniona z poniemieckiej winorośli a w tamtym roku zachowywała się jakby przemarzła ale w tym roku jest wszystko ok. i gdzieś wyczytałem że w tym wieku winorośl nie owocuje ale do tej pory owocowała jak zawsze .
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

Pisałem to już wcześniej i widać, znowu trzeba powtarzać. Cięcie winorośli zależy od jej odmiany. Postaraj się najpierw zidentyfikować posiadane odmiany, a wtedy sam znajdziesz, albo pomożemy Ci w wyborze właściwego cięcia. Określenie winorośli jako różowa deserowa lub NN nic lub bardzo mało mówi nam o jej wymaganiach co do cięcia.
Po raz kolejny wklejam link do książki Romana Myśliwca: http://www.roman-mysliwiec.pl/uw-plantpress.pdf
Pobierz, bo można to zrobić legalnie i poczytaj w wolnych chwilach. Warto przeczytać całą. O cięciu i formowaniu przeczytasz już od strony 83.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

Letnie cięcie (zwane również zielonym) jest praktycznie takie samo dla wszystkich odmian, a raczej zasady są takie same. W tym okresie dokonujemy skracania pasierbów, redukujemy liczbę latorosli, wycinamy zbędne wilki i redukujemy liczbę kwiatostanów ( ew gron po zapyleniu). Nie musimy wiedzieć jak się nazywa nasza odmiana ale wypada wiedzieć jak duże wydaje grona, jak bardzo jest plenna i kiedy dojrzewa. Zgodnie z ta wiedzą, biorąc pod uwagę wiek i kondycję krzewu dobieramy dla naszej odmiany optymalne obciążenie tj pozostawiamy tyle płodnych latorośli z taką ilością gron by uzyskać dobry jakościowo plon, który spokojnie dojrzeje. Krzewy w uprawie szpalerowej, prowadzone w małych formach nie powinny być obciążane więcej jak 3 kg na krzew, odmiany deserowe możemy obciążać mocniej 4-5 kg. Jak i kiedy dokonujemy regulacji plonu próbuję wyjaśnić w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=9wM0Za1B6W4 . Co do krzewów prowadzonych w dużych formach, które rosną bez konkurencji innych krzewów i są odpowiednio duże i stare te obciążenia mogą być wieksze nawet 2 i 3 krotnie ale nie należy przesadzać . Niezależnie od tego czy mała czy dużo forma, zawsze powinna ona być nie zagęszczona i wymaga letniego cięcia.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

Nie musimy wiedzieć jak się nazywa nasza odmiana, ale kiedy wiemy, jak się nazywa nasza winorośl, odpowiednim cięciem możemy sprawić, by wydała większe grona, albo też, w skrajnym przypadku, by w ogóle zaowocowała. Różne odmiany różnie owocują. Są odmiany, które nie owocują z pierwszych pąków, są takie, które lepiej owocują z dalszych pąków - tutaj wiedza o tym, jaką mamy odmianę jest kluczowa dla doboru właściwego cięcia. Są odmiany obcopylne, które wymagają zapylacza. Różne odmiany winorośli mają też różne upodobania co do pH gleby. Niektóre mieszańce lepiej rosną i owocują na glebach o niższym pH.I właśnie dlatego powinniśmy wiedzieć jaką odmianę mamy. Uważam, że wiedza o tym z jaką odmianą mamy do czynienia jest przydatna nie tylko w uprawie winorośli i namawiam do tego, by dążyć do poznania własnych odmian, bo to najzwyczajniej nam się opłaci. Odpowiednio traktowane rośliny (nie tylko winorośl) odwdzięczą nam się dobrym owocowaniem.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Winorośl - zapytania i informacje o odmianach

Post »

Nikomu nie radziłem stosowania cięcia formującego w czerwcu. Podlinkowałem już kolejny raz książkę autorytetu w dziedzinie uprawy winorośli, podałem nawet stronę, na której są odpowiednie informacje, w myśl zasady, że podaje się wędkę, a nie rybę. Często linkuję rysunki z niemieckiej strony - czytelne, przejrzyste i dokładnie obrazujące formowanie krzewów i prowadzenie winorośli, bo to kopalnia wiedzy łatwo przyswajalnej.
Zmoderowałam treść,Adm.K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”