Czereśnia - choroby pnia

Drzewa owocowe
Muniamus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 mar 2016, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

Witam, na mojej kilkunastoletniej czereśni tuż przy ziemi powstała dziura z dosłownie jakimś ciemnym "piaskiem". Był też obok jakiś robak - czarny, larwa, ale nie wiem, czy to od tego drzewa... Boję się nawet wydobyć ten piasek żeby drzewo się nie obaliło :?
Obok rośnie wierzba, która na dole jest jakby pęknięta, ale nie wiem czy jest tam taki sam "piasek" - próchno?. Oba drzewa wyglądają na jeszcze żywe. Czereśnia owocuje poza dwoma uschniętymi (nagle) gałęziami.
Ma pyszne owoce i jest stara, troche mi jej szkoda.
Załączam foty i czereśni i wierzby.
Pomocy :(


Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
JarekCzewa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 28 gru 2014, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

Witam , widziałem już podobne objawy na starszych drzewach u mojego dziadka w starym ogrodzie , sam jestem ciekaw co to za paskudztwo.. , natomiast wracają do problemu mojej czereśni , której zdjęcia zamieściłem powyżej jakiś czas temu , to rana widoczna na drzewie ładnie zabliźniła się , mianowicie w kolejnym roku również liście drzewka pokryły się czerwonymi plamami i opadły o wiele za wcześnie aniżeli powinny , problemem okazała się grzyb , niestety już nie pamiętam jego nazwy , ale finał był taki iż urwałem kilka chorych liści i zawiozłem do sklepu ogrodniczego , pani po analizie liści podała przyczyny i zaleciła zakup odpowiednich środków , drzewko zostało spryskane dwukrotnie na jesien w trzy tygodniowych odstępach , w kolejnym roku problem już się nie pojawił :) , dla zainteresowanych , mogę poszukać i podać nazwy środków którymi pryskane było drzewko a także nazwę grzyba który je niszczył , mam to gdzieś wszystko pozapisywane :)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

JarekCzewa pisze:pani po analizie liści podała przyczyny i zaleciła zakup odpowiednich środków , drzewko zostało spryskane dwukrotnie na jesien w trzy tygodniowych odstępach , w kolejnym roku problem już się nie pojawił
"Analizie" organoleptycznej? Dośc też prawdopodobne jest, że i bez oprysków w następnym sezonie choroba nie wystąpi. Rok rokowi nierówny. Ale to wszystko btw.
Chory pień to poważniejsza sprawa- można by wygrzebać spróchniałej tkanki ile się da, otwór zapryskać zamalować Actelic + jakiś Funaben i zalepić nawet czymś w rodzaju cementu. Spowolni gnicie. Równoczesnie radzę przeszczepić, jeśli to cenna odmiana na młode drzewko.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Muniamus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 mar 2016, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

A jak się przeszczepia czereśnię? Bo znalazłam "szczepienie drzew owocowych" - o to chodzi?
Przepraszam, jestem zielona w temacie.
To ze zdjęć raczej można wnioskować, że już po tej mojej czereśni ?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

Nie, nie wynika- ale nawet z bliska patrząc nigdy nie wiesz, czy następnej wiosny obudzi się jeszcze... życzę jej wiosen jak najwięcej, Ty z bliska widzisz więcej.
Już trochę późno na pobranie zrazów, ale spróbuj. Jak nie masz wprawy w szczepieniu, to zagadaj z jakimś szkółkarzem w okolicy.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

Kilka dni temu padła mi ptasia czereśnia. W ubiegłym roku zaszczepiona białą odmianą.
Od początku tegorocznej wegetacji liście niezbyt się rozwijały/ ona już była w stanie agonalnym, o czym nie wiedziałem/
Powód - choroba korzeni ? Dosłownie jakby obgryzione lub zmasakrowane przez chorobę .
Co było przyczyną ? Bardzo proszę o podanie przyczyny,jeśli ktoś wie.
Pozdrawiam.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/JXB2 ... nwqtOD7i49
i tutaj http://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/HOSo ... n4buME3V4U
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

Witaj,
To mi nie wygląda na chorobę tylko na na obgryzienie korzeni przez nornice albo karczownika. Miałam u siebie to samo. Czy obok drzewka były podziemne korytarze?
Pozdrawiam, Anita:)
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

Witam. U mnie podobnie wyglądają dwie 4. letnie czereśnie, tak jakby do 10-15 cm od ziemi była oskubana kora. Drzewa na razie się trzymają, wyglądają całkiem nieźle, mają nawet czereśnie, ale jaki ich los to nie wiem.
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

Ja mam takie wiśnie teraz z objedzoną szyjką korzeniową. Rozwinęły listki, mają też owoce ale przypuszczam że niebawem uschną:(. Niestety gryzoni jest coraz więcej i ciężko z nimi walczyć. Trutki jedzą niechętnie za to rozmnażają się w tempie błyskawicznym.
Pozdrawiam, Anita:)
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

-hmm... wykopując czereśnię nie zwróciłem uwagi na nory. A nornice są na pewno.
Zresztą obumarły korzeń nie stawiał oporu przy wyciąganiu drzewka.
Przychodzi mi też inna hipoteza, mianowicie -przenawożenie w okolicy szyjki korzeniowej.
Pozdrowienia
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
marcinsgdz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 kwie 2018, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

Na mojej czereśni zauważyłem pękającą korę oraz dziwne narośle.
Co zdaniem takich fahcowców to jest i jak sobie z tym radzić?

Fotki: http://www.marcins.grudziadz.com.pl/drzewo/
Awatar użytkownika
JarekCzewa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 28 gru 2014, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

marcinsgdz pisze:Na mojej czereśni zauważyłem pękającą korę oraz dziwne narośle.
Co zdaniem takich fahcowców to jest i jak sobie z tym radzić?

Fotki: http://www.marcins.grudziadz.com.pl/drzewo/

Na drzewie pojawiła się huba, u mnie na 30 letniej czereśni też wystąpiła, i towarzyszyła drzewu przez kilka lat aż do jego wywrócenia przez wichurę, ten rodzaj grzyba pojawia się zazwyczaj na drzewach osłabionych, mających już swoje najlepsze lata za sobą, grzyb czerpie z drzewa składniki pokarmowe, co w konsekwencji prowadzi do rozkładu związków budujących drewno a finalnie do jego zgnilizny i rozpadu. Można by spróbować podratować drzewo, wyciąć miejsca gdzie pojawiła się huba i zasmarować Funabenem z dodatkiem miedzianu.
marcinsgdz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 kwie 2018, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

Ale ja nie widzę rosnącej huby poza szarymi naroślami oraz popękaną korą i w miejscach cieknie gęsty brązowy sok.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”