Zrazy

Drzewa owocowe
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Zrazy

Post »

seedkris. Jeśli podkładki pestkowych, jesienią zostały posadzone na miejsce docelowe w ogródku,
to kiedy je zaszczepić przez stosowanie z nacieciem. ?Ziarnkowe szczepię tak okolo 2 kwietnia
no i wszystko dobrze, natomiast pestkowe niestety nie przyjmują sie. Pewnie pestkowe trochę wczesniej?
Ale dokładnie kiedy?Na poczatku marca?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Zrazy

Post »

W tym sezonie pewnie później. Druga połowa lutego szczepiłem czereśnie w polu, z dobrym skutkiem. Zrazy brałem prosto z drzewa. Chodzi o to by były uśpione. Jak masz gdzie przechować to można się nie spieszyć.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Zrazy

Post »

Jest jeszcze kwestia temperatur. Miałem problem z pewną wczesną czereśnia, zanim na to wpadlem: zrazy wcześnie ruszały, rozwijały liście zanim miał szanse zacząć się zrost, w efekcie schły. O ile jabłoń zrośnie się nawet w +5, to czereśni zdałoby się +15. Bezpieczniej przetrzymać uśpione i zaczekać na wiosnę.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Zrazy

Post »

Nieco problemów przysparza przechowywanie zrazów do momentu szczepienia. Ja dawniej zakopywałem zawinięte w pieluchę tetrową z północnej strony budynku. Dziś mam wszędzie chodniki i brak takiego, dogodnego miejsca. Domowa lodówka też może być na kurtką metę. Pod śniegiem, w tzw. zaspie też jest dobrze , ale do roztopów. Opiszcie jak Wy to robicie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Zrazy

Post »

W wolnostojącej piwnicy z lat 40-tych. W skrzynce z piaskiem. Temp 0-4 stopnie C. Pod koniec kwietnia około 5. W ubiegłym roku szczepiłem zrazami przechowywanymi w tej piwnicy w połowie czerwca i poszło :)
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Zrazy

Post »

Zwyczajnie w lodówce, na cieplejszej półce (tj. powyżej zera) zawinięte w reklamówkę i skropione wodą ze dwa miesiące leżą w dobrym stanie. A zdarzyło i do lata.
W piwniczce ziemnej też można,:wink:
zmoderowałam/Karo
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Zrazy

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie, czy można w domowej zamrażarce? Chodzi o zrazy jagody kamczackiej.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Zrazy

Post »

Watpie, w zamrażalce masz -18 stopni. O wiele za zimno. Najlepiej jak nie ma możliwości to zakopać zasypane w jakiejś donicy w piasku ok 0.5m pod ziemia w cieniu (po polnocej stornie domu dla przykładu).

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Zrazy

Post »

Za to w domowej lodówce jest dla nich zbyt ciepło (zrazy jagody kamczackiej).
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
bociankrasna
200p
200p
Posty: 210
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Zrazy

Post »

seedkris pisze:Nieco problemów przysparza przechowywanie zrazów do momentu szczepienia. Ja dawniej zakopywałem zawinięte w pieluchę tetrową z północnej strony budynku. Dziś mam wszędzie chodniki i brak takiego, dogodnego miejsca. Domowa lodówka też może być na kurtką metę. Pod śniegiem, w tzw. zaspie też jest dobrze , ale do roztopów. Opiszcie jak Wy to robicie.
W ręcznik papierowy zwilżony, do worka i do komory zero w lodówce (jak ktoś ma), jeśli nie to do najniższej (najzimniejszej).
Innym rozwiązaniem to z drzewa na drzewo. Ja udaną próbę miałem na 2 szt wiśni które odbiły ze starego drzewa zaszczepiłem czereśnie około marca (zraz pobrany 2-3 dni przed szczepieniem). Przyrosty ok 1m może trochę lepiej.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Zrazy

Post »

Miałem zrazy gruszy i czereśni w lodówce, były przechowywane zawinięte w folię, niestety pąki zaczęły nabrzmiewać, a miejsce ucięcia oblewało callusem, niestety,żaden z takich przebudzonych się ni zrósł :evil:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Zrazy

Post »

W domowej lodówce mam +4C, to za wysoka temperatura dla zrazów jagody. Będę chował w zaspie i śnieg udepczę. Śniegu mam aż natto.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Zrazy

Post »

seedkris pisze:Na zrazy śliw i grusz nie ma co liczyć, większość przemarzła.
Jakie grusze i śliwy Ci przemarzły?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”