Odmładzanie drzew owocowych *Ciekawe rozwiązanie

Drzewa owocowe
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: odmładzanie drzew

Post »

Renata K. pisze:Jaki jest najodpowiedniejszy czas odmładzania starych drzew owocowych, w którym mcu należy przeprowadzić ten zabieg?


Od 20 lutego do końca marca w zależności od tego czy jeszcze są duże przymrozki. :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jabłonie, śliwy i grusze możemy ciąć od marca do połowy maja. Morele i brzoskwinie od połowy kwietnia do połowy maja. Stare czereśnie i wiśnie przycinamy po zbiorach czyli od lipca do połowy sierpnia.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Kinga
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2007, o 13:23
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

Świetny temat !
Zawsze miałam problem z cięciem starych drzew :?
Jak cięcie młodych drzewek nie sprawia mi nigdy problemu to ze starymi mam zawsze jakieś obawy że coś źle zrobię. Bardzo dziękuje za rozjaśnienie problemu :D
I czekam na więcej rad.
Pozdrawiam
Nigdy nie mów nigdy
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Erazm pisze:Jabłonie, śliwy i grusze możemy ciąć od marca do połowy maja. Morele i brzoskwinie od połowy kwietnia do połowy maja. Stare czereśnie i wiśnie przycinamy po zbiorach czyli od lipca do połowy sierpnia.
Bzdura - jabłoni ani grusz od kwietnia nie wolno już wcale ciąć( bo już w drzewie idą soki) a co dopiero odmładzać. A wszystkie pestkowe jak śliwy, brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie odmładzamy dopiero jesienią w październiku, listopadzie a wiosną możemy jedynie prześwietlić z niepotrzebnych dzików.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Podalem to za prof. Augustynem Mika z ISK w Skierniewicach. który w Działkowcu 2/07 napisał artykuł "Ciecie drzew starych i zaniedbanych". Proponuję przeczytać. :lol: :idea:
Pozdrawiam Andrzej.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Przemo pisze:Bzdura - jabłoni ani grusz od kwietnia nie wolno już wcale ciąć( bo już w drzewie idą soki) a co dopiero odmładzać. A wszystkie pestkowe jak śliwy, brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie odmładzamy dopiero jesienią w październiku, listopadzie a wiosną możemy jedynie prześwietlić z niepotrzebnych dzików.
Przemo skąd masz takie wiadomości ???
Moje wiśnie cięłam po owocowaniu raz i na jesień drugi raz,
bo już zdążyły urosnąć. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Mariola54 pisze: Przemo skąd masz takie wiadomości ???
Moje wiśnie cięłam po owocowaniu raz i na jesień drugi raz,
bo już zdążyły urosnąć. :D
Od dwóch kolegów którzy mają sady (i od ponad 30 lat zajmują się ogrodnictwem,) jeden z wiśniami i czereśniami a drugi z jabłoniami i gruszami.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj temat "CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH" http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/ciecie.html
Pisze tam m.in. "...Zimowy termin cięcia jest zalecany raczej dla młodych drzew pestkowych, dla starszych właściwszy okaże się termin letni, gdyż zmniejszy to ryzyko infekcji chorobowych. Z tego powodu, wiśnie i czereśnie, jako najbardziej wrażliwe na choroby kory i drewna, tniemy wyłącznie w terminie letnim, po zbiorze owoców..."
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Przeczytałem ale czy tak faktycznie jest zapytam znajomych co oni o tym myślą, wydrukuję to i im pokażę.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pisze o tym nawet prof. Szczepan A. Pieniążek w książce "Sad przy domu". :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dobra koniec tematu nie będziemy polemizować czy powinno się ciąć tak czy tak bo to bezsensu przyznaję Ci rację. :D :D :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”