Zgorzel kory - szczepienie mostowe

Drzewa owocowe
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

"Rana" z 2005 roku jabłonki wygląda teraz tak
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Po naciśnięciu znaczka Obrazek obraz ulegnie powiększeniu.
Jak widać na pierwszym i piątym zdjęciu drzewo zalewa ranę i to dość grubą warstwą ale tylko z jednej strony. Dlaczego z drugiej nie zalewa - trochę "ginie" tam "stara" kora (zdjęcie 3 i 4)? Na ostatnim zdjęciu jest w całej okazałości.
Pozdrawiam Andrzej.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ten ubytek już taki pozostanie... może jednak zastanowisz się nad posadzeniem nowego drzewka 'Floriny'?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Myślę cały czas o tym, ale szkoda mi tej jabłonki. Owocuje i ma świetne jabłka. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ogólnie drzewko nie wygląda źle, rana jest zabezpieczona, przydałoby się troszkę cięcia w koronie :wink: - ale w sumie widać, że o nie dbasz :D ... Na razie zostawiłbym je tak jak jest, jak widać na zdjęciu fizjologia (mimo takiego ubytku) nie jest zaburzona... warto tylko (tak jak wcześniej pisałem) "zabezpieczyć się" drugim, nowym drzewkiem 'Floriny' (skoro tak Ci smakuje :) - ja przyznam, jakoś nie przepadam za smakiem jej owoców - cóż - kwestia gustu :wink: )... o ile oczywiście znajdziesz na nie miejsce :lol: , bo na zdjęciu zbyt dużych "rezerw powierzchniowych" nie widać na działce... :D
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Będę w przyszłym roku robił szczepienie mostowe. Owoce są dobre do przechowywania. Jak trochę poleżą to są świetne w smaku. :lol:
Co do cięcia zrobić je teraz?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Przemnix
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 30 kwie 2006, o 20:19
Lokalizacja: Chudów

Termin szczepienia mostowego

Post »

Witam

Mam pytanie o termin szczepienia mostowego. Czy termin majowy (termin pełnej aktywności soków) jest prawidłowy ? Myślałem, że zrobię to szczepienie w okolicach początku marca ale nie miałem do tego terminu żadnych merytorycznych wskazówek.
Pytam bo noszę się z zamiarem dokonania takiego szczepienia na gruszy (7 letnia faworytka).

Z góry dziękuję za odpowiedź
Przemnix
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Tak - byle niezbyt późno... najlepiej jednak wykonać zabieg nieco wcześniej np. w kwietniu. Z tym, ze to oczywiście stosunkowo trudny technicznie zabieg - ale o tym pewnie wiesz :wink:
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Przemnix
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 30 kwie 2006, o 20:19
Lokalizacja: Chudów

Post »

Moją gruszę przeszczepiłem w pierwszej dekadzie kwietnia. Mam jednak dwa pytania:
1. Kiedy można usunąć paski którymi przymocowywałem odrosty do pnia podczas szczepienia ?
2. Co zrobić z pojawiającymi się liśćmi na przeszczepianych odrostach korzeniowych (zostawiać czy usuwać) ?
Z góry dzięki na odpowiedź
Przemnix
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”