Orzech włoski - uprawa Cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Wczoraj ktoś mi poradził, gdzie przeczytam więcej o odmianach, więc mogę się podzielić tym samym linkiem w temacie cięcia orzecha: http://szczepionyorzech.pl/ci-cie-i-for ... koron.html
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Dareku pisze:Kiedy przyciąć orzecha włoskiego
Orzech najlepiej zabliźnia rany, cięty maj/czerwiec
Aguss85 pisze: Jacka wszyscy znają, więc jakby nikt tu nie zajrzał, to pewnie wybiorę Jacka.
Jacek to nie jest żadna odmiana, ale ogólne określenie orzechów wielkoowocowych. Mogą to być odmiany szczepione, albo siewka otrzymana z dużego orzecha z której może wyrosnąć orzech wielkoowocowy, ale nie koniecznie... ;:174
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Dareku pisze:Kiedy przyciąć orzecha włoskiego na podkładce sadzonego zeszłej jesieni ? Jest to jednoroczny okulant (ok 80 cm). Przycięty teraz będzie pewnie płakał. A może go tak zostawić i niech sobie rośnie ?
Ania Kozula, komuś tutaj na forum swego czasu doradzała by koronę wyprowadzać wysoko, pień powinien mieć około 180 cm. Orzech to potężne drzewo (z wyjątkiem Leopolda). konary i tak będa zwisać prawie do ziemi, a cięcia nie lubi.
Pozdrawiam! Gienia.
martin3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 mar 2018, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie czy kilkuletnie drzewka owocowe trzeba przykrywać agrowłókniną na zimę. Chodzi mi głównie o morele i czereśnie. Do tej pory przykrywałem ale nie wiem czy nie wystarczy przykryć tylko miejsce szczepienia drzewka.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Ja orzechów nie okrywałem na zimę, nawet tych 1-rocznych.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

gienia1230 pisze:
Dareku pisze:Kiedy przyciąć orzecha włoskiego na podkładce sadzonego zeszłej jesieni ? Jest to jednoroczny okulant (ok 80 cm). Przycięty teraz będzie pewnie płakał. A może go tak zostawić i niech sobie rośnie ?
Ania Kozula, komuś tutaj na forum swego czasu doradzała by koronę wyprowadzać wysoko, pień powinien mieć około 180 cm. Orzech to potężne drzewo (z wyjątkiem Leopolda). konary i tak będa zwisać prawie do ziemi, a cięcia nie lubi.
Koronę Orzecha formuje się tak wysoko z tego względu, że "nie podnosi się" ze wzrostem drzewa, więc żeby swobodnie kosić i zbierać opadłe orzechy najlepiej od razu zadbać o odpowiednią wysokość osadzenia korony.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Witam czy może ktoś na swoim przykładzie opisać czy znacząco rożni się orzech włoski szczepiony na włoskim a czarnym. Z literatury wiem ze czarny lekko skarla powoduje szybsze owocowanie i jest chyba mnie wymagający znaczy nie wymaga aż tak zasadowej gleby ale chciałbym aby wypowiedziała się osoba faktycznie posiadająca orzecha szczepionego na orzechu czarnym.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Po latach doczekałem się kwiatów ! Orzech włoski zakwitł , został posadzony 11 lat temu.
Na jesieni 2016 roku podsypałem go wapnem , chyba to pomogło :heja
Obrazek
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Mi kilka dni temu obudził się szczepiony Mars posadzony na jesieni. Myślałem że padł. Wcześniej miałem innego Marsa. Przeżył jedną zimę. Normalnie rósł przez sezon. Ale po kolejnej zimie tylko się obudził. Puściły pąki, ale uschnął. Obecnego kupiłem przez Allegro. Oczywiście przez cenę. Bo koszty są masakryczne jeśli chodzi o szczepione orzechy.
Dodatkowo mam Broadview. Miał dosyć duże przyrosty w tamtym roku ale wiatr je uszkodził. W tym roku od nowa muszę go formować.
To przyszłość orzechowa, a teraźniejszość jest taka że jeśli nie będzie przymrozków to będę miał orzechy z siewki. Całkiem smaczne i przede wszystkim łatwo się do nich dostać.
Dawid 89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 maja 2018, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Orzech

Post »

Obrazek
Obciąć jedną gałąź czy zostawc ?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Orzech

Post »

Co to za orzech?
Laskowy czy włoski?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Orzech

Post »

Laskowy ma inną kore.
Dawid 89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 maja 2018, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech

Post »

Włoski mocno sie pochyla w jedna strone i nie chce zeby sie przewrócił za kilka lat
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”