Jabłoń dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Jak nie chcesz tak
Obrazek

to prowadź tak
Obrazek
a rozstawu zdałoby się 5-7 m; niby można gęściej i ciąć wąsko, lecz prościej mieć nisko a szerzej. :wit
Cloudberry
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 paź 2021, o 06:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

to by bylo super ;-)) to sie da zrobić na takiej silnej podkładce?
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Właśnie na silnej - to są formy koron dla mocnych drzew, by je obniżyć.
Cloudberry
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 paź 2021, o 06:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

dziękuję ;-)
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Ja mam taką klasę gleby (piasek gliniasty, gleba brunatna) i jabłonki na A2. Owszem rosną i co więcej, jeszcze nie owocują po 3-4 latach od sadzenia. Mi akurat zależało na sporych drzewach. Na podkładkach z antonówki później wchodzą w owocowanie, więc pomimo, że drzewka mają już około 3 m i więcej, jabłek jak na lekarstwo.
Pozdrawiam Lucyna
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Rosynant Czym wspomagasz koksę jeśli mogę podpytać, bo u mnie wcześnie liście traci, z roku na rok co raz więcej konarów odpada ze względu na raki, mączniak ją toczy, a owoców w tamtym roku było 10, w tym miałem jedno jabłko ze względu na owocówkę :? i moniliozy. Na jesień zeszłego roku dostała dolomit i popiół drzewny, na wiosnę poszła azofoska, a na mączniaka siarkol w fazie mysiego ucha.
Choć tyle, że naszczepiłem sobie dwie na M27 zabrała się za wzrost, a M26 sama nie wie czy rosnąć do góry, czy w bok. :roll:
Czy starking ma też taką gorzką skórę jak te nowoczesne mutanty co są granatowo czerwone deliciusa?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Wspomogłem przycięciem głównie.
Nawożenie tez się przydaje (podrzuciłem jakiejś saletry z wiosną, bo reszta w glebie chyba jest) by zasilić na wzrost nowych pędów, lecz głownie idzie o 'odciążenie' drzewa, któremu brakuje już energii.
Rzecz w tem cała że drzewo stare, już w senilnej czy terminalnej fazie, nie jest w stanie zasilić (nie ma dość energii) i utrzymać dotychczasowej korony, tej masy drewna które już urosło. Choćby gruby pień, pełen nieaktywnego drewna w środku które trzeba zabezpieczyc impregnacją - a w starym drzewie już ten środek żrą grzyby i drzewo musi je stale zwalczać a bariery fenolowe budować wokoło... I to samo tyczy grubych konarów. Drzewo zaczyna zatem odrzucać starsze czy chore konary, przede wszystkim te niższe, co w cieniu rosną i mało produkują pokarmu, energetycznie bardziej obciążają niż zasilają. Podobnie, z braku sił, zaczyna ograniczać też korzenie, dla których pokarmów już mu nie starcza. A gorsze korzenie to mniej substratów i wody, i takie błędne koło powstaje.
A przez to na wytworzenie całkiem nowych konarów, które jako zdrowe i sprawne jeszcze zasilać i owocować by mogły, brakuje tej energii.
Zatem widząc że drzewo samo już konary odrzuca można pomóc usuwając te słabnące, a szybciej i więcej, by poprawić drzewu ów energetyczny bilans, tak by miało siłę wypuścić nowe przyrosty.
To trzeba na wyczucie ocenić, co najgorsze, czy najbardziej zagrzybione powiedzmy, bo znów gdy za dużo uciąć to również osłabiamy drzewo. Może u ERNRUDa są precyzyjniejsze wskazówki, pisał chyba o tym.

Postępowanie jest inne niż przy typowym 'cięciu odmładzającym' w którym zwykle obniża się koronę - gdyż zdrowsze i żywotniejsze są górne części korony, zatem bywa że lepiej usunąć konary dolne, jako starsze i w dodatku zacienione. U góry większe szanse na wybicie mocnych pędów, z których za parę lat będą owocujące gałęzie. A że w nieporęcznym miejscu - cóż, albo rybki, albo akwarium.
Gwarancji i tak nie ma, szczególnie jeśli pień już huba toczy, lecz szanse na przedłużenie życia drzewa są. Zresztą zbieram owoce z drzew które już i pnia niemal nie mają :lol: a nowe konary jednak rosną, i rodzą należycie.
Za dni parę w sadzie będę to zilustruję :wit
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

P.S. bo zapomniałem dodać - owszem, Starking ma goryczkę, która w zdrobniałych owockach, czy przy suszy, w smaku wadzi. Należycie dorośniętemu owocowi tylko dodaje korzennej nuty, bukiet wzbogacając.
Acz ja go za to nie lubię właśnie - gdy żony jeden z ulubionych - bo na gorycze jak raz czuły jestem; co genetyczne, recesywne, dotyczy kilkunastu procent populacji, tj. tych kilkunastu archaicznych oryginalnych EU-ropejczyków... :wit
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Czyli wychodzi na to że już raczej nie pomogę mojej koksie po dziadku :( ewentualnie nawóz dolistny mógł by pomóc.
Też nie przepadam za goryczą dajmy na to gorzką zgniliznę podskórną, dlatego dopytywałem jak się zachowuje starking. Nawiasem odnośnie goryczy raz trafiłem na taką gorzką trześnie że tragedia, mimo że miała bardzo dużo cukrów, ale w smaku dominowała taka właśnie gorycz.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ? Cz.2

Post »

Dziś dotarły do mnie na spontanie zamówione drzewka jabłoni. Czy jest możliwość by wsadzić je w wiadra, a wysadzić dopiero wiosną?

Wiosną wysadził bym w miejsca docelowe, których obecnie nie mam. Wiadra bym zakopał w ziemi czyli tak jakby były wsadzone w grunt.

Zamawiałem kuzynowi i tak jakoś się poklikało. :wink:

Czy ktoś już praktykował takie coś?
UprawaAmatorska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 wrz 2016, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Grybowa

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ? Cz.2

Post »

Zrobiłem raz tak z gruszą, nawet nie dołowałem ale zima była lekka i wysadziłem wiosną i rośnie. Ale jakbym dzisiaj tak robił to jednak zadołowałbym dla bezpieczeństwa
Pozdrawiam, Szymon
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

O sam fakt zakopania wiadra/pojemnika już mniej mi chodzi, jak o fakt zadoniczkowania drzewek gołokorzeniowych.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Błażej, koniecznie zadołuj. Nie ładuj w doniczki, po co? Nigdy nie przewidzisz jaka będzie zima a potem będziesz sobie pluł w brodę. Wykop dół i połóż drzewka na pół leżąco,przywal ziemią korzenie i miejsce szczepień , dokładnie. I śpij spokojnie czekając wiosny.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”