Jabłoń dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

"Czerwona reneta" to może być Cesarz Wilhelm (tak był zwany) który akurat jest coroczny.
Choć jak spojrzeć co za niebywałą fantazję w nazwach odmian wykazują te, hmm... "sprzedawce"? to biez vodki nie razbieriosz. Ot, może akurat sprzedali Red Boskoopa?
A brak owocowania tak poza tym może jest skutkiem tej wiosny, ale skoro nic kwiatka może też być że młode drzewko jeszcze się nie zakorzeniło dość, względnie nie ma warunków, i przez to nie zawiązało sobie pąków.

Szara Reneta, że dodam, wprawdzie jest przemienna lecz owoc daje co roku - raz obficie a raz umiarkowanie. Acz też zależy od warunków i odżywienia drzewa.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Mój Red Boskoop jak zaczął owocować około 4 lat po wsadzeniu, tak kwitnie i owocuje corocznie.
Mam lepszą zagadkę: obok mnie jest stary sad z wiekowymi jabłoniami. Kwitną co roku morzem kwiatów. Ze zidentyfikowanych odmian jest Szara Reneta (prawdziwa) i Kronselka. Trzy lata temu było dużo jabłek. Potem przez dwa lata nic! Podobnie z orzechem, który też tam rośnie. Co to może być, efekt "Zimnych Zosiek"?. Dodam, że w tym samym czasie moje oddalone o jakieś 200 m jabłonie, grusze i orzech miały owoce.
Pozdrawiam Lucyna
kamileus
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 17 paź 2017, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Biskupin

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Rosynant pisze:"Czerwona reneta" to może być Cesarz Wilhelm (tak był zwany) który akurat jest coroczny.
Choć jak spojrzeć co za niebywałą fantazję w nazwach odmian wykazują te, hmm... "sprzedawce"? to biez vodki nie razbieriosz. Ot, może akurat sprzedali Red Boskoopa?
A brak owocowania tak poza tym może jest skutkiem tej wiosny, ale skoro nic kwiatka może też być że młode drzewko jeszcze się nie zakorzeniło dość, względnie nie ma warunków, i przez to nie zawiązało sobie pąków.

Szara Reneta, że dodam, wprawdzie jest przemienna lecz owoc daje co roku - raz obficie a raz umiarkowanie. Acz też zależy od warunków i odżywienia drzewa.
Zgadza się, w momencie zakupu była to reneta czerwona.
Obrazek

Dzisiaj jest to sprzedawane jako Reneta Red Boskoop:
https://krzewydrzewa.pl/jablon-reneta-r ... p-138.html

No właśnie mnie też zdziwiło to, że nie było ani jednego pąka kwiatowego. Pamiętam z dzieciństwa sady u sąsiada/wujka z papierówkami, antonówkami itd. i tam też tak było, że jednego roku bardzo dużo owoców, a drugiego niewiele, ale coś było, czyli drzewa musiały kwitnąć.
Schnapi1906
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 maja 2021, o 06:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Dzień dobry. Czy mogę liczyć na czyjąś podpowiedź co atakuje te jabłonki??
na razie byly tylko opryskane Miedzianem jakieś 4 tyg. Temu i teraz czekałem aż przekwiyną żeby opryskać Topsinem, ale liście zaczęły marnieć i pojawiły się takie dziury:
Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Karolina85 pisze:W tym sezonie przy samym brzegu cięcia wyrosły młode pionowe gałązki (jak mniemam ich nazwa to wilki?), mężowi zrobiło się szkoda drzewa bo jak stwierdził, "ewidentnie walczy". Gałązki rosną zdrowe i tak się zastanawiam czy z tego jeszcze może być jabłonka i warto jednak powalczyć o to drzewo?
1.Jeśli tak, to czy można te gałązki wygiąć(drutowanie lub ciężarki) żeby rosły w kierunku jaki chcemy?
2. Może usunąć te odrosty i można zaszczepić na tym pniu jakieś inne odmiany jabłoni?
3.Czy jednak wyciąć całkowicie bo nic z tego już nie będzie?
Za wszelką pomoc dziękuję
Czy ktoś mógłby się pochylić nad tym pytaniem, bo ja mam podobną sytuację (odrosty/siewki po papierówce)?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
jagusia111

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Schnapi1906 pisze:Dzień dobry. Czy mogę liczyć na czyjąś podpowiedź co atakuje te jabłonki??
na razie byly tylko opryskane Miedzianem jakieś 4 tyg. Temu i teraz czekałem aż przekwiyną żeby opryskać Topsinem, ale liście zaczęły marnieć i pojawiły się takie dziury:
Trudno jest wyrokować z tak małych zdjęć, ale jeśli dobrze widzę to. Te pogięte najstarsze liście to prawdopodobnie efekt zimna, te ponadgryzane wyglądają na efekt żerowania zwójki, na przedostatnim zdjęciu jeśli na liściach jest biały nalot to mączniak (zdjęcie może przekłamywać). Natomiast te liście zwijające się w ruloniki to najpewniej początek zerowania mszycy. Można to zaobserwować po zwiększonej aktywności mrówek. Może ktoś jeszcze coś zauważy.
jagusia111

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

ullak pisze:
Czy ktoś mógłby się pochylić nad tym pytaniem, bo ja mam podobną sytuację (odrosty/siewki po papierówce)?

Jeśli odrosty są od korzenia to są to prawdopodobnie odrosty od podkładki. Te siewki to to też prawdopodobnie odrosty od korzenia podkładki tylko takie które wybiły w większej odległości. Można sobie taki odrost ukorzenić i na nim zaszczepić właściwą odmianę, ale jeśli jest to dość stare drzewo to zapewne szczepione było na antonówce więc od momentu szczepienia minie wiele lat zanim wyda owoce.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

jagusia111 pisze: Trudno jest wyrokować z tak małych zdjęć,
Gdy klikam dwa razy w te zdjęcia, powiększają się o normalnych rozmiarów i dobrej jakości.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
jagusia111

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Zgadza się, ale zdjęcia nie oddają wszystkiego bo na zdjęciu nie da się np. zajrzeć pod listek :D lub może odbijać się światło i dawać wrażenie nalotu na liściu. Zrób dokładną lustrację i sprawdź czy występują jakieś robaczki, robale czy mączysty nalot. Tam gdzie są te wgryzy zwójki już może nie być bo mogła już wylecieć, ale pewnie znajdziesz gdzieś sklejony brzegami listek i tam powinna być mała gąsieniczka.
Schnapi1906
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 maja 2021, o 06:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Nie zwróciłem uwagi albo nie mam rozeznania czy to zwiększona aktywność mrówek, ale rzeczywiście chodziło ich trochę po liściach, gdzie przez moment myslalem ze to one wygryzają.
A jeśli tak to co przedsięwziąć?
Bo szczerze to jako ze przekwitły już prawie całkiem to miałem w zamiarze je dzisiaj popryskać Topsinem, a za tydzień/dwa KarateZeon-em? ;:223

Usunęłam cytaty/ jagusia111
jagusia111

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Jeśli mrówki były na liściach to masz mszyce na 100%. Mrówki na pewno nie wygryzają liści. To robota zwójek. Często śladem po ich bytności są oprócz wygryzień resztki pajęczynek od spodu liści. Myślę, że mączniak to też pewnik.

Co na to. Myślę, ze najlepszym preparatem będzie tu mospilan. Dawka etykietowa to 2g/10l, ale jak dasz trochę więcej to nic się nie stanie :D. Do tego dobrze byłoby dodać jakiś adiuwant. Jeśli nie masz to możesz dodać trochę płynu do naczyń. Na mączniaka natomiast musisz zakupić środek dedykowany zwalczaniu mączniaka np. kendo, domark itp. choć uważam, ze jak masz jedną czy dwie jabłonki najlepszym i najzdrowszym wyborem będzie systematyczne wycinanie porażanych końcówek. Karate Zeon nie jest najlepszym wyborem bo to środek powierzchniowy i mszycy czy zwójce zawiniętej w listku nic nie zrobi. (Jeszcze taka mała uwaga. Nie cytujemy postu jeśli odpowiadamy bezpośrednio pod nim.)
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

ullak pisze:
Karolina85 pisze:W tym sezonie przy samym brzegu cięcia wyrosły młode pionowe gałązki (jak mniemam ich nazwa to wilki?), mężowi zrobiło się szkoda drzewa bo jak stwierdził, "ewidentnie walczy". Gałązki rosną zdrowe i tak się zastanawiam czy z tego jeszcze może być jabłonka i warto jednak powalczyć o to drzewo?
1.Jeśli tak, to czy można te gałązki wygiąć(drutowanie lub ciężarki) żeby rosły w kierunku jaki chcemy?
2. Może usunąć te odrosty i można zaszczepić na tym pniu jakieś inne odmiany jabłoni?
3.Czy jednak wyciąć całkowicie bo nic z tego już nie będzie?
Za wszelką pomoc dziękuję
Czy ktoś mógłby się pochylić nad tym pytaniem, bo ja mam podobną sytuację (odrosty/siewki po papierówce)?
A owszem, mógłby :wink:
Jeśli o odrosty ze ściętego na chama pnia idzie, to to są pędy ratunkowe - drzewo stara się wytworzyć sobie liście, by uzyskać pokarmy, inaczej bowiem zginie marnie. I radzę na początek ich nie ruszać. ;:108
Te pędy niestety są słabe, w sensie drewna, bylejakiego, mechanicznie. A i zrost na brzegu cięcia też słaby. Jak już wyrosną i zdrewnieją to oczywiście można je sobie ułożyć jak pasuje, tylko ciągnąć gdzieś za końce, nie od pnia. Ale tego też nie radzę :lol:
Niechaj lepiej idą pionowo.
Poczekać rok-dwa, po czem wybrać sobie jakiś najlepszy, ładnie zrośnięty i ładnie rosnący, i na nim formować całą nową koronę. Zaś inne można trochę skrócić i zostawić jako zasilające pień, a zwłaszcza ten kalus na obrzeżu cięcia; tymczasowo, poniekąd.
Jeśli ten oberżnięty pień to podkładka, to oczywiście pęd ów naszczepić życzoną odmianą i koronę ze zraza. Takie drzewo wyrasta szybko, zważywszy mocne korzenie, owocowanie pi razy oko 3 lata od szczepienia, to zależy od odmiany oczywiście.

O co zadbać zaś należy to o zabezpieczenie powierzchni cięcia. Wyrównać, upewnić się że woda z tego spływa, zamalować farbą z topsinem czy miedzianem. Lub oboma. Topsin jest układowy i wsiąka, ale miedzian jest trwały i zabezpiecza powierzchnię na długo; gdy idzie o duże (powierzchniowo) cięcia na starych drzewach, lepszy, natomiast utrudnia narastanie kalusa na ranę co istotne przy małych cięciach.

Odrosty z korzeni: jeśli wyrasta blisko starego pnia (no, powiedzmy że do metra od) to jest częścią starej karpy i może zginąć wraz z nią gdy zetniemy drzewo. W takim przypadku zadbać by pień nie zamarł, nie od razu przynajmniej (malować cięcie, etc) a sam odrost warto obsypać wyżej (okopczykować ) pulchnym a próchnicznym: najprościej ściętą wraz z górną glebą darnią (trawką w dół) obłożyć, czy z kretówki wziąć... jakkolwiek, byle dać temu odrostowi okazję na wytworzenie włąsnych korzeni z pnia. Po latach oryginalna karpa wygnije, a on będzie rósł samodzielnie. Jest oczywiście podkładką, zatem najlepiej go zaszczepić czymś.
Odrosty które wybijają daleko od pnia, z drobnych korzonków, zwykle dają radę same.
Reguły nie ma; gwoli obrazu - odrosty które wybiły mi po wycięciu starej wiśni zarażonej rakiem po paru latach zmarły na raka tegoż; lecz te które zostały od niej odcięte (rowem na drenaż) żyją sobie zdrowo do dziś.
I ładnie owocują. :D
Wezmę w końcu ten aparat i wrzucę obrazki takich dziwów, boć jak widzę to już oczywistem dziś nie jest... :wit

P.S. Topsin jest poręcznym środkiem do zabezpieczania cięć, acz tak poza tym niezdrowy - i za chwilę będzie zakazany, i warto szybko się weń zaopatrzyć...
https://www.warzywapolowe.pl/zakaz-stos ... 2021-roku/ :wink:
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Rosynant pisze: Jeśli ten oberżnięty pień to podkładka,
Da się to jakoś poznać, gdy drzewa już nie ma (obcięte rok temu)? Chodzi o papierówkę sadzoną ponad 40 lat temu. Mam już jedno stare drzewko odrośnięte po obcięciu, odmiany podobno Boiken, jak się nie znam na jabłkach, tak mi się wydaje, że daje takie właśnie jabłka jak Boiken. Chciałabym, żeby mi ta papierówka odrosła i znowu rodziła papierówki :oops:
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”