Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Aiss
200p
200p
Posty: 299
Od: 20 sty 2012, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie strefa 5b

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Rozumiem, że niektórzy muszą mieć ukorzeniarkę, ale tak jak powiedział kolega Lex, winorośl ukorzenia się bezproblemowo ( poza niektórymi wrednymi odmianami) To chyba najmniej kłopotliwa roślina do ukorzeniania

W tym roku już roślinki siedzą na oknie, również Century ;:131 ... jak zwykle za dużo
Kicia00
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 14 kwie 2017, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Przeglądając internety trafiłam na Pana Piotra może kogos zainspiruje ;:170
https://winnicakapitana.blogspot.com/20 ... u.html?m=1
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Kicia00 pisze:Przeglądając internety trafiłam na Pana Piotra może kogos zainspiruje ;:170
https://winnicakapitana.blogspot.com/20 ... u.html?m=1
Sporo materiału o ukorzenianiu jest też na moim kanale YT
https://www.youtube.com/channel/UCAGB5y ... w/featured
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Aiss pisze:Rozumiem, że niektórzy muszą mieć ukorzeniarkę, ale tak jak powiedział kolega Lex, winorośl ukorzenia się bezproblemowo ( poza niektórymi wrednymi odmianami) To chyba najmniej kłopotliwa roślina do ukorzeniania

W tym roku już roślinki siedzą na oknie, również Century ;:131 ... jak zwykle za dużo
Nie powinno nam chodzić o to by ukorzenić. Chodzi o to by ukorzenić dobrze i uzyskać naprawdę dobry materiał do nasadzeń. Pokażesz nam jakieś zdjęcie tych sadzonek z okna?
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Aiss
200p
200p
Posty: 299
Od: 20 sty 2012, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie strefa 5b

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Drogi Kapitanie oczywiście wielcy profesjonaliści, tacy jak Ty widząc moje sadzonki zabiją mnie śmiechem, ;:131 ale mi sprawia frajdę własnoręczne ukorzenianie różnych roślin, moje sadzonki winorośli nie rosną gorzej od tych od Piątka.
Obrazek
Tak wyglądały dwa tygodnie temu, obecnie przesadziłam, korzenie mają bardzo duże, szkoda, że nie zrobiłam zdjęcia ;:131
... i w związku z tym mam do Ciebie pytanie, czy w maju po przymrozkach powinnam sadzić je na miejsce stałe ?
e-apple
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 24 lis 2014, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Dzień dobry w wątku.

Czy mógłby mi ktoś doradzić, czy ukorzenianie sztobrów winorośli w tunelu foliowym jest tak samo skuteczne jak w ukorzeniarce?
Tunel foliowy zaraz będę mieć gotowy a ukorzeniarkę musiałabym zrobić od podstaw. Może nie jest to trudne, ale dla kogoś kto potrafi majsterkować, ja się do takich osób nie zaliczam i zajęłoby mi to sporo czasu. Jeżeli ukorzeniarka jest dużo skuteczniejsza, to poświęcę czas i zrobię, priorytetem dla mnie jest skuteczne ukorzenienie ale jeżeli różnicy nie ma lub niewielka, wolałabym skorzystać z gotowego tunelu.
Pytanie zadaję dlatego, że czytałam, że sztobry winorośli powinny mieć ciepło w podłożu a góra powinna być chłodna inaczej wybijają w pędy (co zresztą przytrafiło mi się w zeszłym roku gdy po prostu włożyłam kilka sztobrów do wysokich doniczek).
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Najprostszy sposób ukorzeniania winorośli to metoda " w szmatę i na szafę". Opisywana jest dosyć powszechnie w necie. :wink:
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

e-apple pisze:Dzień dobry w wątku.

Czy mógłby mi ktoś doradzić, czy ukorzenianie sztobrów winorośli w tunelu foliowym jest tak samo skuteczne jak w ukorzeniarce?
Ukorzenianie w ukorzeniarce powinno być skuteczniejsze ze względu na możliwość zapewnienia sztobrom optymalnych warunków ukorzeniania. Zasada jest prosta. Sztobry umieszczamy w ukorzeniarce, która powinna być ustawiona w miejscu chłodnym po to, by opóźnić start pąków.
Podgrzewanie stopek sztobrów pobudza sztobry do wytworzenia kalusa, a następnie korzeni. Zależy nam na tym, by w pierwszej kolejności wystartowały korzenie.
Zapewnienie takich warunków w foliaku jest bardzo trudne. Głównie ze względu na trudność w zapewnieniu stałej i odpowiednio wysokiej temperatury w okolicach stopek sztobrów, z jednoczesnym utrzymaniem odpowiednio niskiej temperatury dla pąków.
e-apple
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 24 lis 2014, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Tym niemniej w tunelu foliowym ukorzenia się różnego rodzaju sadzonki zdrewniałe, z powodzeniem.
Zastanawiam się, czy winorośl jest bardziej wymagająca niż inne rośliny czy z jakichś powodów wymaga innych warunków.
Może tak, bo jak pisałam, amatorskie próby ukorzenienia w ub. roku się nie powiodły bo winorośl wybiła w pędy zamiast się ukorzeniać.
Ale ja po prostu wsadziłam kilka sztobrów po jednym w długiej donicy i tyle.

Może ktoś byłby w stanie podpowiedzieć, jaka mniej więcej różnica (procentowo) byłaby w ukorzenianiu w tunelu versus ukorzeniarka.
Mam nawał pracy teraz i taka informacja pomogłaby mi podjąć decyzję czy poświęcać czas na robienie ukorzeniarki czy korzystać z gotowego tunelu.
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Wejdź na stronę Kapitana i ukorzeń sztobry np w wodzie https://winnicakapitana.blogspot.com/20 ... odzie.html
lub w inny sposób np. w perlicie z zabezpieczeniem górnej części parafiną ( znajdziesz też u Kapitana jak to zrobić ).
Ja ukorzeniam pierwszy raz w życiu ale nie wyciągałam jeszcze z perlitu aby sprawdzić korzenie, może jutro znajdę czas i jak są korzenie to niestety ale trzeba będzie posadzić do torfu z perlitem. Tylko będę miała problem gdzie to przetrzymać do kwietnia bo parapety zajęte.
Na początku stały w b. ciepłym miejscu a teraz przy drzwiach tarasowych ale mam ogrzewanie podłogowe.
Obrazek
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

e-apple pisze:Tym niemniej w tunelu foliowym ukorzenia się różnego rodzaju sadzonki zdrewniałe, z powodzeniem.
Zastanawiam się, czy winorośl jest bardziej wymagająca niż inne rośliny czy z jakichś powodów wymaga innych warunków.
Może tak, bo jak pisałam, amatorskie próby ukorzenienia w ub. roku się nie powiodły bo winorośl wybiła w pędy zamiast się ukorzeniać.
Ale ja po prostu wsadziłam kilka sztobrów po jednym w długiej donicy i tyle.

Może ktoś byłby w stanie podpowiedzieć, jaka mniej więcej różnica (procentowo) byłaby w ukorzenianiu w tunelu versus ukorzeniarka.
Mam nawał pracy teraz i taka informacja pomogłaby mi podjąć decyzję czy poświęcać czas na robienie ukorzeniarki czy korzystać z gotowego tunelu.

Szkoda roboty. Wez wsadź do ziemi i postaw na dworze (polu w Małopolsce) w zacienionym miejscu. Musisz to zrobić po wypiciu pol litra wódki, aby zapomnieć gdzie postawiłaś. Wszystko to poto aby nie sprawdzać, wyciągać, etc. do momentu aż się ukorzeni. W maju jak będziesz robić porządki w ogrodzie to znajdziesz. Zaczną już puszczać liście i będą ukorzenione. Same, magicznie, bez żadnej ukorzeniarki. Mozna użyć ukorzeniacza, ale to trudno dostać bez specjalnych szkoleń (koszt ok. 120 pln).

Pozdrawiam serdecznie
e-apple
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 24 lis 2014, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Lex,
Zaciekawiles mnie tym ukorzeniaczem, jaki masz na mysli?
"Szkolenia" mam :wink:
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Przeczytałam wszystkie posty w tym temacie i z ogromnej radości wpadłam w rozpacz. Pierwszy raz zabrałam się za ukorzenianie winorośli i zrobiłam to w najgorszy sposób z możliwych. A tak się cieszyłam, że mi się udało. Teraz obawiam się, że mimo pokazujących się listków, nie doczekam się korzonków - tak mi z lektury tych postów wychodzi. Jak "ukorzeniałam"? Wzięłam wiadro, nasypałam ziemi (takiej do kwiatków), wsadziłam te patyczki (nawet nie wiedziałam, że maja swoją nazwę), podlałam, postawiłam w pokoju przy oknie balkonowym, i czekałam. Moja radość nie miała sobie równych gdy zauważyłam listki. Teraz wiem, że mimo listków korzonków może brakować. Nie grzebałam w ziemi, więc nie wiem. Dodać muszę, że "ukorzeniałam" cztery rodzaje winorośli. Dwa z nich mają już listki, u dwu pozostałych nabrzmiewają pąki. Te z listkami wyglądają tak:


Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”