Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
DonMeone
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 mar 2017, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Wiosenne sztobry dałem zarówno do słoika z wodą jak i do ziemi. Pączki już się pojawiają. Korzonków na razie nie ma. Mam nadzieje że z czasem też się pokażą :)
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Cierpliwości, bez dogrzewania to na korzonki trzeba czekać ze 3-4 tygodnie.
Pozdr.
Jarek
DonMeone
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 mar 2017, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Doczekuje się ;)
U kilku już korzonki ruszają ;) Po 4 tygodniach :D
TomekPE
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 sty 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Witajcie;

Mam takie pytanie. Na pewnej działce która idzie pod budowę jest stara winorośl. Ma całkiem dobre owoce (na jesieni próbowaliśmy). Winorośl ma dobre kilkanaście lat pewnie, sporo pędów zdrewniałych samo się ukorzeniło jak przez odkład. Pytanie czy jest możliwe żeby teraz odciąć to co się ukorzeniło przez odkład i przesadzić czy to się nie uda? Pytam bo na jesieni już tej winorośli nie będzie tam. Przyznam że przydałoby mi się kilka sadzonek do siebie na działkę, ale jeśli już za późno to dam sobie spokój.

Z góry dziękuję za pomoc.

Tomek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Tak, najszybciej w tym momencie to wykopać tą łozę, która jest ukorzeniona, przyciąć i posadzić.
Można teraz też robić sadzonki ze zdrewniałych ubiegłorocznych owocujących pędów.

Wybiera się pęd mniej więcej grubości ołówka, tnie go na odcinki długości trzech oczek.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
TomekPE
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 sty 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jokaer pisze:Tak, najszybciej w tym momencie to wykopać tą łozę, która jest ukorzeniona, przyciąć i posadzić.
Można teraz też robić sadzonki ze zdrewniałych ubiegłorocznych owocujących pędów.

Wybiera się pęd mniej więcej grubości ołówka, tnie go na odcinki długości trzech oczek.
Dziękuję ci bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie jedno - jak długą łozę od miejsca ukorzenienia zostawić (tzn na ile mniej więcej przyciąć? I drugie pytanie - te ukorzenione łozy niektóre są długie i pierwsze pączki które widać są dość daleko od miejsca ukorzeniania - mam ciąć za tymi pączkami dopiero czy mogę bliżej?

Tomek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Podejrzewam, że to jakaś labruskowata winorośl, jakie miała owoce, czarne czy białe,
a może bezpestkowe, różowe?

To wszystko zależy od tego jak chcesz prowadzić tą winorośl.
Jeśli ma się piąć po jakiejś podporze, altanie itp. to możesz wyprowadzić ją od razu na przyszły pieniek,
na tej wysokości jak Ci pasuje, metr, mniej, więcej. :D
Usunąć dolne oczka zostawić dwa górne , żeby wyprowadzić dwie łozy owocujące.


Najlepiej jak w necie popatrzysz na rysunki jak prowadzić winorośl.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
TomekPE
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 sty 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

jokaer pisze:Podejrzewam, że to jakaś labruskowata winorośl, jakie miała owoce, czarne czy białe,
a może bezpestkowe, różowe?

To wszystko zależy od tego jak chcesz prowadzić tą winorośl.
Jeśli ma się piąć po jakiejś podporze, altanie itp. to możesz wyprowadzić ją od razu na przyszły pieniek,
na tej wysokości jak Ci pasuje, metr, mniej, więcej. :D
Usunąć dolne oczka zostawić dwa górne , żeby wyprowadzić dwie łozy owocujące.


Najlepiej jak w necie popatrzysz na rysunki jak prowadzić winorośl.
Tak to jakaś labruska ale całkiem ok. A potrzebuję coś takiego właśnie na altanę. Owoce miała ciemne, słodkie nawet nie waliły labruską tak strasznie.
tolek_b
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 7 lis 2016, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie Podlasie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Ukorzeniałem na początku marca sztobry winorośli białej - kilka szt. Na chwilę obecną nie pojawiły się pąki, natomiast większość ma ładne korzenie. Ukorzeniałem też sztobry winorośli odmiany granatowej, tu sytuacja jest odwrotna. Jakie są perspektywy powodzenia przedsięwzięcia?
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Jeżeli nie pojawiły się pąki, to mogą być przemarznięte. Korzonki mogą się wtedy pojawić a pąki nie ruszą. Wszystko zależy od odmiany. Pączki magą mieć mniejszą wytrzymałość na przemarzanie niż łoza. Proponuję poświęcić jeden i sprawdzić czy jest zielony. Ukorzeniane od początku marca powinny już mieć silnie rozwinięte pąki.
tolek_b
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 7 lis 2016, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie Podlasie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Podczas przygotowywania sztobrów nie zauważyłem, aby jakaś część była przemarznięta. Dam im jeszcze jakiś czas, tym bardziej że nie znam odmian. Dziękuję za odpowiedź.
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Joze1802 pisze:
jokaer pisze:Ten patyczek, który ukorzeniasz, popularnie zwany sztobrem winorośli czyli sadzonką zdrewniałą posiada pewien zapas w sobie substancji, które pozwalają mu na rozwinięcie pąka, czyli listków, a nawet kwiatostanu.
pelikano11 ja po przeczytaniu powyższego wątku Joli przyjrzałem się jeszcze raz moim fotkom i doszedłem do wniosku że, to jest cała przyczyna mojego problemu. :( Tak że, nie było żadnego przelania ani zatopienia, bo na 10 sadzonek padły tylko te 4 wybujałe przed czasem sadzonki, oto przykład. 1) Początek końca 2) a tak wyglądają pozostałe i do dziś mają się dobrze. :) ` Obrazek Obrazek
Co to są za przezroczyste jajeczka na przyroście po prawej?
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Te kropelki albo raczej przeźroczyste kulki to normalne zjawisko. Roślina wydziela jakieś substancje.
Mam je co roku na sadzonkach. Na jednych odmianach są, a na innych nie. Nie należy się tym niepokoić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”