Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Jose, a jak długo trwa ukorzenienie sztobra ? Swoje wsadziłam do doniczki 2 marca, potraktowałam ukorzeniaczem i dziś z zaskoczeniem zobaczyłam paczek. Czy to aby nie za szybko? Dodam, ze sztobry przysłano mi z Polski w grudniu, przeleżały zawinięte w ręcznik papierowy i folie bąbelkową w zimnej piwnicy przez zimę , byłam przekonana, ze nic z nich nie będzie. A może być i tak, ze puszcza listki a korzonki będą kiepściutko wyglądały ?
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

W ukorzenianiu chodzi o to, by najpierw pojawiły się korzenie i dlatego powinno się stworzyć takie warunki, by dół ukorzenianych sztobrów był podgrzewany, a góra, gdzie pojawiają się pąki, była w chłodniejszym miejscu.
Jeżeli wystartowały pąki, to nic wielkiego, gorzej byłoby wtedy, gdyby na dole nie pojawił się kalus, a potem korzenie. Powinnaś ustawić doniczki na kaloryferze, by dogrzać od spodu.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Nie mamy kaloryferów, są nadmuchy ciepłego powietrza w ścianach, nisko przy podłodze. Jak postawię przy nawiewie to będzie dmuchało prosto na patyki a nie na doniczki. Myślę zostawić sztobry w tych doniczkach aż do wysadzenia.
Pozdrawiam! Gienia.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Oczywiście, że musisz zostawić w doniczkach. Teraz chodzi głównie o to, by rozwinęły się korzonki. Kiedy pąki bardziej się rozwiną, zaczną pojawiać się liście, będzie potrzebne zasilanie od korzeni. Jeżeli korzeni nie będzie, góra uschnie. Dlatego właśnie pisałem o tym, by zadbać o optymalne warunki dla rozwoju korzeni i jednocześnie spowolnić rozwój pąków. Takie warunki uzyskujemy przez podgrzewanie doniczek od spodu w chłodnym pomieszczeniu.
Ja używałem czasem starego koca elektrycznego. ustawiałem pojemniki ze sztobrami na kocu, dodatkowo zawijałem koc tak, by otulił boki pojemników i podłączyłem koc przez wyłącznik czasowy, który włączał zasilanie na kilka minut w odstępach dobranych tak, by temperatura nie spadała za nisko. Całość w chłodnym pomieszczeniu.
Teraz mam solidną ukorzeniarkę z ogrzewaną wylewką, a wszystko podłączone do regulatora temperatury. Ukorzeniam w perlicie.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

A jaki efekt dałoby przykrycie kawałka łozy z pąkiem jakąś ciemną tkaniną lub folią tak aby ograniczyć dostęp światła ? Czy to spowolni rozwój kalusa ?
:)
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Jeżeli ograniczysz światło, wyrosną "szparagi". Roślina nie dlatego startuje z wegetacją, że jest jasno, ale dlatego, że jest odpowiednia temperatura. Zaciemnione pąki nadal będą się rozwijać, ale bez dostępu światła przyrosty będą blade, stąd określenie szparagi. Po wyniesieniu doniczki na słońce, szparagi zostaną poparzone i obumierają.
Ukorzenianie dlatego zaczynamy później, by młodym sadzonkom zapewnić jak najwięcej światła. Ograniczanie światła, to działanie na szkodę rośliny. Dotyczy to wszystkich roślin, dlatego możemy na forum poczytać, że ci, którzy już wysiali nasiona stosują growboxy lub przynajmniej dodatkowe doświetlenie światłem wspomagającym rozwój roślin, a więc o odpowiedniej długości fali (barwie światła).
Moje "patyki" nadal leżą w ziemi na głębokości 0,5 m. Z ukorzenianiem jeszcze trochę poczekam.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

gienia1230 pisze:Jose, a jak długo trwa ukorzenienie sztobra ?,
Gienia ja do ukorzeniania zmajstrowałem sobie taką eksperymentalną prowizoryczną ukorzeniarkę w celu nauki ukorzeniania.
Obrazek Grzałka do terrarium 25 W nawinięta na kawałku cienkiej blachy aluminiowej.

Obrazek Kawałek obciętej ( bo tylko to miałem pod ręką :) )butli 5 litrowej z grzałką na dnie.

Obrazek[/URL] Gotowa ukorzeniarka temperatura sterowana jednym z tych regulatorów temperatury RT-2
Ukorzeniałem gdzieś ok 3 -3,5 tygodnia (dokładnie już nie pamiętam) trochę za długo w wystarczy ok 2 - 2,5 tygodnia w temperaturze + 28*C

Obrazek
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Witam,

gdzie kupujecie ukorzeniacz? Mam na myśli taki z NAA czy IBA. Bo podobno w Polsce nie wolno sprzedawać od dwóch sezonów preparatów bazujących na hormonach roślinnych. Tak mnie poinformowała pani w sklepie ogrodniczym. Dziwne to, bo w innych krajach UE bez problemu można to kupić bez najmniejszego problemu.

Pozdrawiam serdecznie
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Dzięki Jose, będę zadowolona jak ukorzeni się dwa sztobry. Nie znam nazwy odmiany, i nie wiem czy ktokolwiek na działkach u siostry w Polsce zna. Jest tam u kilku sasiadów od dawna. Znam smak, jest słodka, zielona, jagody zdecydowanie większe od płotowców, nigdy nie widziałam na jej liściach maczniaka. Dosyć mocno cięta. W październiku, jak byłam w Polsce, na działce u sasiada podskubałam przez siatkę zapomniane, ostatnie grono. Słodziuuuutkie !!!!
Właśnie dlatego poprosiłam siostrę by wysępiła parę sztobrów i mi przysłała.
Pozdrawiam! Gienia.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Lex pisze:Witam, gdzie kupujecie ukorzeniacz? Mam na myśli taki z NAA czy IBA. Bo podobno w Polsce nie wolno sprzedawać od dwóch sezonów preparatów bazujących na hormonach roślinnych.
W Polsce nie można kupić. Ja winorośl ukorzeniam bez ukorzeniacza, efekty takie same, jak wcześniej z ukorzeniaczem.
O naturalnych ukorzeniaczach było już na Forum Ogrodniczym
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Ja mam jeszcze taki już muzealny zabytek, czyli już nie do kupienia ukorzeniacz w proszku.
Obrazek
Gieniu to powodzenia Ci życzę, zapewnij tym sztobrom tylko ciepełka pod nogi, przed ukorzenianiem wymocz te sztobry w zimnej wodzie przez 24 godziny, a później w 0,2% topsinu przez ok 0,5 godziny i po wyschnięciu daj do ukorzeniania.
Pozdrawiam Józef
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Joze1802 pisze:Ja mam jeszcze taki już muzealny zabytek, czyli już nie do kupienia ukorzeniacz w proszku.
Nawet na załączonym zdjęciu widać napis z lewej strony u dołu , że termin ważności ukorzeniacza to 2 lata. Czas leci szybko i te wspomniane 2 lata już minęły.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Dlatego napisałem "muzealny" ze względu na wiek, ale działa do dziś. :) Obejrzyj drugi który w maju osiągnie pełnoletniość czyli 18 lat, jest corocznie używany na ZZ i co ciekawe nadal działa :!: :!: :!: Będzie używany aż do wyczerpania zapasu. Jedyny minus to to, że na mnie producent wiele nie zarobił a ja warzywka co roku zdrowe. ;:oj
Pozdrawiam Józef
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”