Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

No to dobrze wiedzieć o tym nowym wynalazku, w takim razie trzeba swoje zabytki szanować nawet ten "A" do pół zdrewniałych się nada (sprawdzone) w razie "W"
Obrazek korzenie po ukorzeniaczu A, ukorzeniałem w domu a tylko tego A miałem pod ręką wiec go zastosowałem.
Pozdrawiam Józef
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Ile podlewacie sadzonki po przesadzeniu w doniczkę po wytworzeniu kalusu ? Próbuję w tym roku ukorzeniać w wodzie. Tak bardziej dla zabawy mam razem 12 sadzonek. Chciałbym chociaż połowę z tego otrzymać w postaci sadzonek. W tamtym roku prawdopodobnie przelałem w doniczkach P9 i efekt był mizerny :(
:)
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Mam pytanie do bardziej zorientowanych.
Mam kilkanaście winorośli. Są już wprowadzone na sznur wodny. Na jesieni przyciąłem je z dużym zapasem (sznur końcu zeszłoroczna łoza kończy się tak, że zachodzi jakieś 50 cm na kolejną w szpalerze).
W sumie to nie wiem czemu tak zostawiłem.
W każdym razie teraz na wiosnę będę je przycinał do długości docelowej i zostanie mi z każdego krzewu zdrewniały pęd o długości ok 60cm.

W zasadzie nie jest mi to specjalnie potrzebne w tej chwili ale pomyślałem, że mógłbym na tym poćwiczyć ukorzenianie. Czy można te pędy wykorzystać?
Czy mógłbym zrobić po dwa 30cm "sztobry" i próbować je ukorzenić?
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Oczywiście, że możesz pod warunkiem że nie są to "słomki" Dla tych, którzy maja trochę więcej do ukorzeniania pokazuję jak w godzinę można zmajstrować ukorzeniarkę https://www.youtube.com/watch?v=45rVK5AAIbg
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Nie, słomki to nie są, mają grubość kciuka lub trochę cieńsze niektóre. A czy już odkrywać? Mam je jeszcze przykryte i zastanawiam się czy jeszcze trochę je przetrzymać.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Ruszyłem z małą ukorzeniarką. Znalazłem resztki starego ukorzeniacza nie wiem czy A czy B bo już brak nalepki.

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

A jednak na oknie zaczynają się ukorzeniać. Pierwsze dwa sztobry wypuściły kalus :)))). Jednak warto było poczekać jeszcze tydzień i w takich partyzanckich warunkach spróbować. Z drugiej strony ewidentnie widać, że ukorzeniły się sadzonki stojące na parapecie dalej od okna :)
:)
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

jabu pisze:... Z drugiej strony ewidentnie widać, że ukorzeniły się sadzonki stojące na parapecie dalej od okna :)
Nie jest to dziwne, bo stały po prostu bliżej grzejnika :D i dostały lepszą temperaturę na stopki. Zauważam taki problem na parapecie, że parapet jest często zimny (im bliżej okna tym bardziej) a ciepłe powietrze owiewa górę sztobra i ta chętniej rusza. Ruszyć powinien najpierw dół, dlatego warto trochę czymś odizolować ukorzeniane stopki od zimnego parapetu. I generalnie warto jakimkolwiek sposobem skierować ciepło na dół sztobra.
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

U mnie stały na grubej tekturze. Następne jakie będę ukorzeniał to w izolacji ze styropianu. Wewnątrz postawię dopiero sztobry w wodzie. :) Na razie jest super zależało mi na jednej sadzonce a wsadziłem 10. Kilka jeszcze rozdam :). Najwolniej jednak ruszyły sztobry wsadzone do ziemi a które też stały na parapecie :tan
:)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Sprawdzał ktoś jak szybko rosną korzenie z kalusa i przy jakiej długości korzeni najlepiej przesadzić do doniczki ? Mam odkwaszony torf w przedziale 5,5-7,5 pH. Kolejna rzecz jaka mnie intryguje to fakt, że torf lubi przesychać więc jak to podlewać aby korzenie nie zgniły ? ;:136
:)
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Jak chcesz sadzić do torfu to z kalusem a nie korzeniami bo i tak je oblamiesz przy sadzeniu.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Trzeba po prostu uważać i się nie obłamią. Nie ma obawy.
Pozdrawiam
Tomek
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Nie mam wprawy i doświadczenia a szkoda mi sadzonek. Dlatego pytałem przy jakiej długości korzonków wsadzać do doniczki z ziemią/torfem aby korzonki już rosły ładnie :)
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”