Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 784
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Lex pisze:Witam, gdzie kupujecie ukorzeniacz? Mam na myśli taki z NAA czy IBA. Bo podobno w Polsce nie wolno sprzedawać od dwóch sezonów preparatów bazujących na hormonach roślinnych.
W Polsce nie można kupić. Ja winorośl ukorzeniam bez ukorzeniacza, efekty takie same, jak wcześniej z ukorzeniaczem.
O naturalnych ukorzeniaczach było już na Forum Ogrodniczym
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Ja mam jeszcze taki już muzealny zabytek, czyli już nie do kupienia ukorzeniacz w proszku.
Obrazek
Gieniu to powodzenia Ci życzę, zapewnij tym sztobrom tylko ciepełka pod nogi, przed ukorzenianiem wymocz te sztobry w zimnej wodzie przez 24 godziny, a później w 0,2% topsinu przez ok 0,5 godziny i po wyschnięciu daj do ukorzeniania.
Pozdrawiam Józef
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 784
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Joze1802 pisze:Ja mam jeszcze taki już muzealny zabytek, czyli już nie do kupienia ukorzeniacz w proszku.
Nawet na załączonym zdjęciu widać napis z lewej strony u dołu , że termin ważności ukorzeniacza to 2 lata. Czas leci szybko i te wspomniane 2 lata już minęły.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Dlatego napisałem "muzealny" ze względu na wiek, ale działa do dziś. :) Obejrzyj drugi który w maju osiągnie pełnoletniość czyli 18 lat, jest corocznie używany na ZZ i co ciekawe nadal działa :!: :!: :!: Będzie używany aż do wyczerpania zapasu. Jedyny minus to to, że na mnie producent wiele nie zarobił a ja warzywka co roku zdrowe. ;:oj
Pozdrawiam Józef
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Mam pakiet patyków do ukorzeniania dwu wczesnych i poszukiwanych odmian winorośli. Ilość amatorska, pytania na PW.
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 213
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

gienia1230 pisze:.. byłam przekonana, ze nic z nich nie będzie. A może być i tak, ze puszcza listki a korzonki będą kiepściutko wyglądały ?
A zapoznałaś się z tym tematem?
Pojawienie się listków to może być znak że korzeni nie będzie wcale, nawet kiepściutkich. Naprawdę nie ma powodów do radości tylko do zmartwień.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

A oto mój projekt ukorzeniarki. Podziękowania dla Jokaer za sztobry.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Joze1802 pisze:Ja mam jeszcze taki już muzealny zabytek, czyli już nie do kupienia ukorzeniacz w proszku.
Obrazek
Gieniu to powodzenia Ci życzę, zapewnij tym sztobrom tylko ciepełka pod nogi, przed ukorzenianiem wymocz te sztobry w zimnej wodzie przez 24 godziny, a później w 0,2% topsinu przez ok 0,5 godziny i po wyschnięciu daj do ukorzeniania.
To jest ukorzeniacz na auksynach. Wolałbym taki 10 letni niż to co teraz jest dostępne. Trochę słabo bo ten akurat jest jak się nie mylę do zielonych. Do zdrewniałych był AB. Jak już jestem przy głosie to pokażę Wam sposób na ukorzenianie przy, którym nie przelejecie. Wbrew pozorom przelanie jest w 95% przypadkach niepowodzeń ukorzeniania, przyczyną tych niepowodzeń.
https://www.youtube.com/watch?v=jebEsJ842-g
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Witam.
Mam małą prośbę.Czy ktoś może wrzucić zdjęcie kalusa na sztobrze winorośli w procesie ukorzeniania ? Szukałem w necie ale nie mogłem znaleźć zdjęcia, na którym byłoby widoczne to "zjawisko". Dzięki z góry ;:136
:)
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 784
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Zdjęć w Internecie jest mnóstwo:
kliknij tutaj
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

kapitan pisze: Do zdrewniałych był AB.
Zgadza się Piotrze, ten jest do półzdrewniałych. Podałem fotkę tego bo tylko ten miałem pod ręką w domu AB mam też ale na działce bo tam przymierzam się do ukorzeniania bo już mam tam prąd. Problemem jest tylko to, że moje sztobry są w zamarzniętej ziemi no i muszę czekać.
Pozdrawiam Józef
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 784
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Nie ma się co spieszyć. Sztobry niech sobie leżą w ziemi jak najdłużej. Ukorzenione lub zakalusowane sztobry powinny się znaleźć w ciepłej ziemi. Na razie wiosna nas nie rozpieszcza. Ziemia zmarznięta i temperatura poniżej 0°C. Jeżeli nawet wstawisz ukorzenione sztobry do doniczek, musisz im zapewnić odpowiednią temperaturę. W przeciwnym razie korzenie się nie rozwiną i ukorzenianie skończy się na etapie kalusa lub kruchych korzonków, a efektem powinna być dorodna sadzonka. Do zimnej ziemi też nie powinieneś sadzić, a na to, by ziemia się ociepliła musimy jeszcze trochę poczekać. Moje sztobry spokojnie czekają w ziemi. Dosypało śniegu, więc usypałem nad nimi kopiec ze śniegu. Jeżeli trafię w odpowiednią pogodę, z ukorzeniarki pójdą prosto do gruntu, jeżeli nie, czeka mnie zakup ziemi i doniczkowanie, a później szukanie ciepłego miejsca dla doniczek.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Joze1802 pisze:Ja mam jeszcze taki już muzealny zabytek, czyli już nie do kupienia ukorzeniacz w proszku.
Obrazek
Gieniu to powodzenia Ci życzę, zapewnij tym sztobrom tylko ciepełka pod nogi, przed ukorzenianiem wymocz te sztobry w zimnej wodzie przez 24 godziny, a później w 0,2% topsinu przez ok 0,5 godziny i po wyschnięciu daj do ukorzeniania.
Uważajcie bo teraz są w sprzedaży preparaty o nazwie podkorzeń, a nie ukorzeniacz, w prawie identycznych opakowaniach jak wcześniej sprzedawano ukorzeniacze (jak powyżej). Te podkorzenie nie mają wiele wspólnego z ukorzeniaczami , a z instrukcji wynika, że trzeba użyć praktycznie całą zawartość na jedną sadzonkę. Kosztują prawie tyle co gotowa sadzonka. Interes jak ... .
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”