Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Jesienią szukaj ogłoszeń na olx, ja tak się opychałem jesienią kasztanami bo kupiłem kilka kg. W sumie to skoro sobie przypomniałem to rozmrożę porcję i sprawdzę czy smakują jak jesienią. Część się stratyfikuje, no i cchyba kilka mrożonych testowo spróbuję skiełkować
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

newrom pisze:Jesienią szukaj ogłoszeń na olx, ja tak się opychałem jesienią kasztanami bo kupiłem kilka kg. W sumie to skoro sobie przypomniałem to rozmrożę porcję i sprawdzę czy smakują jak jesienią. Część się stratyfikuje, no i cchyba kilka mrożonych testowo spróbuję skiełkować
Kurczę, planowałem kupić sadzonkę w sklepie ogrodniczym na wiosnę, ale ten łódzki kasztan mnie zaintrygował, teraz nie wiem czy warto ryzykować coś niesprawdzonego, czy pobrać kasztan od drzewa matki, która tak fajnie owocuje ;:167
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Kupić i posadzić, w lecie zdobyć gałązkę z pewniaka i zaokulizować. Bo do zapylania i tak potrzeba dwóch :)
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Nie wiem co Wam się podoba w tym łódzkim kasztanie, wcale nie wygląda szczególnie zdrowo, a to że jest wielopniowy świadczy o tym, że w młodości przemarzał. Lepiej sobie kopić wielkoowocowe kasztany chińskie w markecie, taki to może zakwitnąć już rok po wysiewie.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Marketowych włoskich, francuskich i chyba hiszpańskich wysiałem już grubo ponad kilogram i wschody były tragiczne że dwie siewki. W którym sklepie są chińskie kasztany?
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Teraz to już chyba w żadnym chyba, że jakieś zeschlaki. Sezon na kasztany to październik-listopad. Ja kupiłem w ubiegłym roku w Tesco a w tym chyba w Biedronce.
Najlepszy efekt daje wyłożenie na tackach z wilgotnym ręcznikiem papierowym, przykrytych folią i do lodówki. Tym sposobnym skiełkowało mi ok 80 % nasion. Podstawa to muszą być one świeże. Kasztany trzeba co jakiś czas myć i wymieniać wyściółkę. Myślę że dobrym pomysłem byłoby zanurzenie ich w zaprawie przeciwgrzybowej.
Mi w tym roku kilka zgniło już po skiełkowaniu i przeniesieniu do doniczki z ziemią, dlatego gdyby zależało mi na maksymalnej wydajności, to po podkiełkowaniu położyłbym je na gazie nad naczyniem z wodą i dopiero jak by się lepiej ukorzeniły przesadziłbym je do ziemi. Aczkolwiek wcześniej nie miałem takiego problemu (ale w tym roku użyłem ziemi z odzysku - z doniczki po roślinie która padła).
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Nie strasz, wetknąłem dwie sztuki w doniczki na balkonie i stoją tak całą zimę, mówisz że już są w "krainie wiecznych łowów"? Nie spodziewałbym się że takie słabe to rośliny.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

W Biedrze kupowałem kasztany z Włoch. Nie widziałem nigdy chińskich. Do tesco wieki nie zaglądałem.
mwojt
100p
100p
Posty: 108
Od: 18 wrz 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

W tych małych marketach typu biedronka, lidl to sprzedają przeważnie kasztany z Włoch lub Francji, ja kupowałem w tym dużym hipermarkecie i przy kasztanach było napisane: kraj pochodzenia Chiny. Nie wiem jaka jest gwarancja że to będą Chińskie bo mogą mieć tam różne plantacje.
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

@Drako.
Nic nie jest jeszcze przesądzone.
@newrom
Albo to była Biedra albo Intermarche. Najlepiej się przejść w sezonie po kilku i zobaczyć gdzie mają jakie.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Auchan, zarówno w Polsce jak i we Francji były europejskie. W Carrefour chyba też. Dlatego się zdziwiłem i dopytuję.
W kolejnym sezonie połażę po różnych i może się uda znaleźć chińczyka ;)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Pogrzebałem w doniczce w której stratyfikuję kasztany. Wyjąłem kilka sztuk, żadna nie wypuściła kiełka. Trzy sztuki w ramach testu włożyłem do ukorzeniarki z temperaturą +25°C i trzymam kciuki że coś wyrośnie. Dobrze by było bo +- kilogram nasion z łódzkiego mam tam zasypane piaskiem.
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Obrazek

Moje tegoroczne siewki, kilka niestety mi padło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”