Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
markopolo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 kwie 2009, o 23:25

Post »

xipe pisze:
kryska pisze:No, ale to pewnie niemało kosztuje?
w szkółach odmiany szczepione można kupić za 30-50PLN za sztukę.
Gdzie idzie kupić takie szczepione bo ja jeszcze nie trafiłem na taki.Szukam sporo od dawna na internecie ale zawsze są w sprzedaży siewki.
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Kasztany jadalne są samopylne, ale uzyskane w ten sposób owoce są w większości puste. Lepiej jest więc posadzić co najmniej dwa okazy. Nie wiem, o co chodzi z tymi rodzajami drzew (ktoś wcześniej napisał, że trzeba mieć dwa różne rodzaje, by doczekać się owoców). Przecież to jest zwykłe drzewo, czy dęby i buki potrzebują innych odmian do wydania owoców? Nie.
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

A teraz moje pytanie.
Mam dziesięć kasztanów z Allegro. Trzy wysiałem zimą i pozostawiłem w piwnicy, a następnie (jeszcze w zimę) przeniosłem je na dwór, więc pewnie przeszły stratyfikację. Trzy posiane również zimą stały najpierw w domu, ale nic z nich nie wyrosło i przeniosłem też zimą na dwór. Pozostałe cztery dopiero w marcu wysiałem po uprzedniej stratyfikacji w lodówce i zamrażarce (nie wiem tylko, czy nie za krótko - kilka dni).
Teraz zauważyłem, że większość z kasztanów otacza pleśń i w ziemi są robaki. Oczyściłem je, a jutro zamierzam wymienić ziemię na bardziej piaszczystą (bo niestety nieprzemyślanie posadziłem je do torfowej). Czy to może coś dać? İ czy mogą one wyrosnąć w tym roku, a jeśli nie, to czy w następnym? Nie jestem pewien, czy stratyfikacja nie była zbyt krótka i czy ta pleśń nie zaszkodziła (nie było jej za dużo). Widzę, że dęby już kiełkują, chociaż buków jeszcze nie widać, powoli zaczynam się martwić.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Stratyfikacja była zbyt krotka - normalnie powinna trwać minimum 1 -1,5 m-ca :idea:
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

W takim razie zostawię je na drugi rok, niech przezimują na dworze (chyba że się rozmyślę i przechowam w piwnicy), na wszelki wypadek zamówię je jeszcze jesienią.
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

Moim kasztanom pojawiły się świeże zaczątki liści na wiosnę po czym od razu uschły i chyba już nic z drzewek nie będzie.
Czym to może być spowodowane?

Czy podlewanie w środku gorącego dnia może powodować usychanie liści? (nie lałem wody po liściach)
Madzik_o
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 18 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Wieliczka

Post »

Nie zapeszając :wink: - chciałam się pochwalic moim kasztanem. Jestem z niego bardzo dumna, bo przeżył pierwszą polską zimę i dał radę! Teraz rosnie jak na drożdżach, wprawdzie coś podgryzło mu listki - ale nie daje się i puszcza nowe. Oby tak dalej :) Prawda, że śliczny? :lol: Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Fakt bardzo ładne te kasztany.
A teraz pokaże tego u mnie w parku. Od razu mam pytanie czy to aby na pewno kasztan. Ale mnie się wydaje że tak.
Obrazek Obrazek
Madzik_o
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 18 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Wieliczka

Post »

Nio... na moje laickie oko to wygląda na kasztana jadalnego :lol:
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

No teraz jestem pewny. Porównałem go z okazem z Zabrzańskiego OB.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Nawet nie wiecie, jak wam zazdroszczę! Moje nasiona zjadły robaki, ale w tym roku już nie popełnię tych samych błędów. Wysieję jesienią do piasku zmieszanego z odrobiną ziemi do kwiatów, całą zimę będą stały na dworze lub w piwnicy. Nie poddaję się i mam wciąż nadzieję.
Tutaj jest Polska i mówimy po polsku.
Dość informacji, kreacji, kontekstów, decyzji, stretchingu...!
agromadzik
50p
50p
Posty: 77
Od: 25 paź 2008, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Madzik_o
fajne :)_)

Nasze 2 też się przyjęły i powolutku rosną :D
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Agromadzik to może fotki zobaczymy :)
Fi nie przejmuj się w końcu się doczekasz malutkich kasztanów jadalnych.
A nie myślałaś żeby zakupić sadzonkę
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”