Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Podaj więcej wiadomości. Jaka jest ziemia rodzima, co dałaś do dołka przy sadzeniu krzewu, podlewanie, nawożenie itp.
Krzak jest młody i wygląda jakby miał problem z korzeniami.
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Porzeczka posadzona w dołek z granulowanym obornikiem bydlęcym zasypana ziemią ogrodową pomieszaną z kompostem. W zeszłym roku też z tego samego powodu w błyskawicznym tempie uschła mi jedna porzeczka. Obie były w tym samym miejscu kupione i w tym samym czasie sadzone. Podlewanie raz w tygodniu, chyba że pada.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Granulowany obornik to koncentrat nawozowy. Najprawdopodobniej korzenie nie wytrzymały tyle dobroci.
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

kaLo czyli rozumiem, że nie jest to żadna rdza czy inna zaraza, tylko za dużo dobroci. Trochę szkoda bo poprzednia zniknęła w ciągu tygodni, jedyne co mnie zastanawia to dlaczego dopiero po dwóch latach od posadzenia, ech.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

W takich mocno nawożonych miejscach mogą też być pędraki. Wykop , obejrzyj korzenie i zobacz też co jest w ziemi. Może uda się coś uratować.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Tak wyglądał owocujący szpaler pokazany kilka postów wcześniej. Długość ok. 2 metry, wysokość do 2 metrów. Zerwane dzisiaj 3 skrzyneczki o pojemności 5-6 kg. :D .

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Kalo, po prostu cudnie ;:215

Ech, dlaczego tego nie widziałam zanim posadziłam porzeczki wiosną? Mam w rządku 2 czerwone i 2 białe. Da się zrobić taki szpaler z białych też?

Edit:
Już doczytałam, że masz szpaler też z białych. Tak to jest jak się zadaje pytanie przed poczytaniem :D
Pozdrawiam
Beata
grodnik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 sty 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Hej, miałem kiedyś kilka bardzo starych krzaczków porzeczki czarnej, czerwonej i białej. Wtedy jeszcze nie posiadałem wiedzy na temat ich pielęgnacji. Nie wiedziałem, że bardzo ważnym zabiegiem jest regularne cięcie starych pędów porzeczki. No i okazało się, że pewnego razu przestały owocować a stare pędy łamały się przy delikatnym kontakcie.

Została mi już tylko jedna stara porzeczka czarna, właściwie to jest ona już też bardzo sfatygowana ale staram się ją od dwóch sezonów leczyć regularnym cięciem. Może jeszcze pobudzę ją do wypuszczania nowych pędów przy jednoczesnym owocowaniu. Można ją zobaczyć na filmiku gdzie staram się opowiedzieć też o prawidłowym cięciu. Tnijcie już teraz, styczeń i luty to najlepszy okres.


youtu.be/1fFFBHmd1y8
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Mam swój sposób cięcia porzeczek, który wynika z wygodnictwa. Cięcie robię razem ze zbiorem. Wycinam z każdego krzaka po kilka pędów z owocami, które potem mogę obrywać w innej pozycji niż w kucki, nawet na siedząco. Krzak po takim rozluźnieniu jest łatwiej obrać z pozostałych owoców. Metodę można stosować do krzewów jako tako utrzymanych. Te zaniedbane lepiej przeciąć szybciej.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Jeżeli krzew jest b.stary i nawet dobrze utrzymany , to z reguły karpa korzeniowa w części środkowej jest częściowo spróchniała i należy krzew odmłodzić. Krzew z filmu wyraźnie składa się z trzech głównych części (może były posadzone obok siebie 3 sztobry), które należy wykopać , oczyścić z próchna i martwicy, wybrać najmłodsze i najzdrowsze części i posadzić na nowym miejscu. Z pewnością będzie lepiej rósł i obficiej owocował. Należy pamietać, że naturalne stanowisko czarnej porzeczki to podmokłe lasy łęgowe więc należy zadbać o dostatek wody, odczyn gleby i miarę możliwości sadzić w lekkim zacienieniu bo źle reaguje na upały.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

grodnik Aby zachować odmianę ,to warto zrobić młode sadzonki, z tego starego krzaka porzeczki. Ale to tak oczywiste ,że już pewnie zrobiłeś.
ciembor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 sty 2016, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

[
Obrazek

Posadziłem w tamtym roku dwie czarne porzeczki z sadzonek, bez przycinania. Jak je teraz przyciąć, żeby to się sensownie rozkrzewiło? Na pierwszym planie jest porzeczka, dalej róża i potem jeszcze jedna porzeczka.
paras
100p
100p
Posty: 144
Od: 22 lip 2012, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Cześć,
nie mogę nigdzie znaleźć konkretnej odpowiedzi na moje pytanie, a nie mam doświadczenia z porzeczkami. Kupiłem w zeszłym tygodniu krzewy czarnej porzeczki Titania, oraz czerwonej Jonkheer van tets. Niestety, albo stety krzewy mają już świeże pędy o długości ~5 cm, w najbliższe noce zapowiadają temperaturę do -5 stopni. Przykryć krzewy, czy powinny sobie poradzić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”