Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Wypowiem się, choć nie autorytatywnie;
z punktu widzenia produkcyjnego- nie wykonuje się cięć letnich; z drugiej strony jak w grę wchodzą względy kosmetyczne- to nic się jej stać nie powinno.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
gracjana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lip 2008, o 14:31

Porzeczki zaniedbane

Post »

Mam na działce zaniedbane krzaki porzeczek: 2 czerwone i 8 czarnych.
Ale owocują bardzo słabo. Nie zebrałam nawet pełnej łubianki ze wszystkich krzaczków.
Są to krzewy stare - może 10 letnie i przez ostatnie 4 lata nie przycinane.
Liście mają ładne.
Jak i kiedy zabrać się za przycinanie, nawożenie itp.?
leszek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lip 2008, o 10:57
Lokalizacja: BORZYNOWO

Post »

Porzeczke z zasady wycina się do zera co 8 lat żeby odmłodzić krzaki
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

Często no porzeczkach czarnych i czerwonych występuje choroba grzybowa zzwana opadziną liści /antraknoza/ powodująca utratę liści szczególnie od dołu pozostają jedynie młode liście na wierzchołkach.Wystąpieniu tej choroby sprzyja nadmierne zagęszczenie krzewów/brak cięcia/,ważne też jest usuwanie opadłych liści. :D
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

W sierpniu można również przeprowadzać cięcie przeswietlające porzeczek czerwonych i białych oraz agrestu,wycina sie wtedy najstarsze, 5-letnie pędy na których jest mało pąków kwiatowych.Pędy takie mają wyrażnie ciemniejszą korę i łatwo je odróżnić od pędów młodych.Wyciąć należy również pędy krotkie i słabe,zagęszczające nadmiernie srodek krzewu,i pokladające się na ziemi. ;:48
popielarz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 sty 2009, o 22:46
Lokalizacja: Lipinki/Małopolska
Kontakt:

Czarna porzeczka - cięcie

Post »

Zeszłej wiosny posadziłem maleńkie krzaki czarnej porzeczki. Teraz mają około 20-30 cm - to jeden pęd wznoszący się do góry. Czy powinienem obciąć te pędy, aby zaczęły się rozkrzewiać? Gdzieś przeczytałem, że obcina się na d 4 pączkiem liściowym, ale trochę mi szkoda, bo to bardzo nisko. Macie jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

[..]Cięcie porzeczki wykonuje się najczęściej wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji porzeczek..
Wszystkie pędy świeżo posadzonego krzewu przycina się nad 2-3 pąkami. W ten sposób spowoduje się wydanie w ciągu pierwszego roku kilku (od 6 do 9) silnych pędów szkieletowych. Równocześnie cięcie to sprzyja przyjęciu się posadzonych krzewów, gdyż przywraca równowagę fizjologiczną miedzy systemem korzeniowym skróconym podczas wykopywania ze szkółki a częścią nadziemna krzewu.

Niektórzy plantatorzy-zwłaszcza po posadzeniu krzewów dwuletnich o silnych i długich pędach, skracają pędy o 1/3 lub 1/4 długości. Wydaje im się, że w ten sposób szybciej osiągną wysokie plony, ale jest to efekt krótkotrwały. Krzewy zaczynają wprawdzie owocować o rok wcześniej niż przycięte nisko, ale wydają bardzo niewiele młodych pędów z szyjki korzeniowej i nasady."[..]
"Porzeczki" J.Kluczyńska.
popielarz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 sty 2009, o 22:46
Lokalizacja: Lipinki/Małopolska
Kontakt:

Post »

Czyli ciąć? Przypominam, że były posadzone wiosną zeszłego roku i miały wtedy tylko kilka centymetrów. Argument o równowadze fizjologicznej odpada, bo przez ten rok sadzonki na pewno świetnie się ukorzeniły, przynajmniej taką mam nadzieję :P
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Ciąć, zamknąć oczy i ciąć :wink:
W ten sposób spowoduje się wydanie w ciągu pierwszego roku kilku (od 6 do 9) silnych pędów szkieletowych
popielarz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 sty 2009, o 22:46
Lokalizacja: Lipinki/Małopolska
Kontakt:

Post »

Niech i tak się stanie - tnę, ale chyba jeszcze nie teraz? Luty czy marzec?
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Zabieg cięcia powinno się wykonać w fazie spoczynku zimowego krzewów-zanim roślina rozpocznie wegetację.Wtedy narazisz roslinę na utratę wraz odcinanymi pędami części substancji odżywczych krążących już w roślinie. Termin cięcia zależy od warunków pogodowych-powinno się go przeprowadzić po czasie występowania silnych mrozów- koniec lutego.
Tniemy w czasie pogody słonecznej, suchej przy temperaturze powietrza powyżej 0 stopni.
Nie tniemy podczas dużej wilgotności powietrza i po deszczu, co zmniejsza ryzyko zainfekowania ran chorobami.

Powodzenia, większą krzywdą będzie brak cięcia :wink: :D
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

ja mam porzeczkę szczepioną na pniu, jak krótko ją przyciąć pod koniec lutego?
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

ciągle jak sądzę panuje przy cięciu porzeczki czarnej zasada ze obcinamy wszystkie starsze pędy niz 1 roczne na których będzie ona owocowała w nadchodzącym sezonie i częśc pędów 2 i 3 letnich- jeśli krzaki są zapuszczone to lepiej nie obcinać wszystkich gałęzi a pewną ich czesc zostawić-całkowicie obcięte rośliny nie regenerują się zbyt dobrze :idea: Aha dobrze jest jeszcze żeby krzewy nie były zbyt stare :idea: :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”