Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

A na wiosnę były mszyce?
Bo to wygląda na mszyce porzeczkowo- czyściecową.
JolaBie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lip 2020, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Nie wiem gdzie zadać pytanie, albo znaleźć odpowiedź bo być może wątek był już poruszany.

Czy można zaraz po zbiorze przyciąć porzeczki na wysokim pniu i w jaki sposób?
Będę wdzięczna za każdą radę
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

JolaBie

Ja tnę w końcu zimy.Cięcie jest proste bo wycina się całe pędy najstarsze i te zagęszczające środek.U porzeczki czerwonej skraca się roczne przyrosty by pobudzić do wytworzenia krótkopędów.Czarną nie skracamy pędów.Porzeczki tnie się po posadzeniu i taki zabieg sprawia,że nie trzeba ciąć przez 2/3 lata tylko u czerwonej robimy to skracanie.Potem wycinamy te najstarsze już słabo owocujące pędy i tak w kółko co roku.Po cięciu wybiją nowe pędy i w ten sposób porzeczki się nie zestarzeją.
JolaBie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lip 2020, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Bardzo dziękuję
luki98
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 wrz 2020, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: w-wa + białystok

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Witam, mogę posadzić porzeczki gdzie przez 95% dnia jest cień ? Brak innego miejsca :/ średnio zależy mi na wybitnym plonie, a od typowych cieniolubów wolę jakiekolwiek rosliny użytkowe :) planowałbym przeplatankę czarna czerwona biała, któraś lepiej albo gorzej znosi życie w cieniu ?
Katarzyna74
50p
50p
Posty: 64
Od: 18 lis 2020, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Wszytstkie.Oczywiście jakiś kwiatek sie pojawi ,ale nie będzie to jakaś ilość zadawalająca .W półcieniu sobie poradzą,ale w całkowitym cieniu wybujają.
Zawsze taki krzaczek można posadzić na grządce kwitowej,odpowiednio go przycinać,również będzie dekoracją ogrodu. .
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Obecna zima nie wyróżnia się niczym od ostatnich kilku z pogoda późnej jesieni czy przedzimia niż typowej zimy. Rośliny chyba odczuwają, że brak mrozów (przymrozki oczywiście są) kolejny rok z rzędu pozwala im rozpocząć wcześniej wegetację. W roku 2019 agresty wypuściły zielone w drugiej połowie lutego, w 2020 już w pierwszych dniach lutego. Ten rok zapowiada się chyba jednak rekordowy. Czarne porzeczki i aronie szaleją jak brzoskwinie i nektaryny, a śliwy też pokazują jasne pąki. Oby nie było mrozów w granicach -10,-15, bo będzie sezon bez owoców.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

luki98 pisze:Witam, mogę posadzić porzeczki gdzie przez 95% dnia jest cień ? Brak innego miejsca :/ średnio zależy mi na wybitnym plonie, a od typowych cieniolubów wolę jakiekolwiek rosliny użytkowe :) planowałbym przeplatankę czarna czerwona biała, któraś lepiej albo gorzej znosi życie w cieniu ?
Będą bardzo słabo owocowały. Mam dwa krzewy czarnej porzeczki w cieniu i plony są mizerne, a słońca mają pewnie trochę więcej niż u ciebie. Możesz posadzić rabarbar, szczaw ogrodowy też u mnie daje radę, a jeśli zakątek jest ciepły, to może pawpaw się sprawdzi. No i grzyby oczywiście.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Witam,
Kilka lat temu posadziliśmy krzew czerwonej porzeczki. Co roku cięliśmy lekko, a skutek jest jak na zdjęciu.
Krzew ma około 7-8 lat. Kolorem czerwonym zaznaczyłem planowane cięcie w tym roku, powiedzmy pod koniec lutego, a kolorem niebieskim w przyszłym roku.
Nadmieniam, że krzew owocuje dosyć ładnie, ale nie tak jak na zdjęciach z tego wątku. Podlewany jest, nawożony obornikiem granulowanym, kompostem i azofoską.

Obrazek

Czy dobrze myslę, a jeśli źle, to jakaś podpowiedź. To moje czerwono-niebieskie zaznaczenie zrobiłem na podstawie przeczytanego tego wątku
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Trzeba coś wyciąć na samym dole by krzew pobudzić do wybicia nowych pędów z szyjki korzeniowej. Ja mam krzew porzeczki 11 letni i ma dużo młodych pędów bo co roku wycinam u podstawy 2/3 pędy stare i te słabe jednoroczne.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1903
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Ja co roku tnę swoje porzeczki zaraz po zbiorze owoców.
Czy to zły termin :?:
W sumie nie miałam z tego powodu żadnych z nimi problemów ,
owocują bardzo dobrze ,co roku mam klęskę urodzaju...
;:171
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Teraz można ciąć poprzeczki czarne? Będę potrzebował od Was pomocy w cięciu. Mam krzew stary może z 10 lat bez cięcia. Niedługo zrobię zdjęcia i wrzucę.
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Stara porzeczka czarna - cięcie proste - wycinać u nasady najstarsze pędy i młode słabiutkie, w ten sposób pobudzamy krzew do wypuszczania nowych pędów, ciąć już. Nic nie skracamy :)
Pozdrawiam Eugenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”