Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 33, 34, 35, 36, 37
Autor Wiadomość
grzesio764
 Tytuł: Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie
PostNapisane: 7 maja 2020, o 20:46 
50p
50p

1 szt.
adam_k27 napisał(a):
Mam w ogrodzie dwa krzaczki czarnej porzeczki odmiany Titania. Mszyce je uwielbiają. Cała wiosnę i lato muszę z nimi walczyć. Pomiędzy tymi krzaczkami rośnie trzeci krzaczek czarnej porzeczki odmiany Ben Adler. O dziwo od niego mszyce raczej stronią. Czasem jakieś się pojawią, ale sporadycznie i w małej ilości. Ciekawa sprawa.

U mnie Titania również nie może opędzić się od mszyc, obok rosnącej innej odmiany nie ruszają. :roll:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Yogibeer701
PostNapisane: 7 maja 2020, o 21:20 
50p
50p

0 szt.
grzesio764 napisał(a):
adam_k27 napisał(a):
Mam w ogrodzie dwa krzaczki czarnej porzeczki odmiany Titania. Mszyce je uwielbiają. Cała wiosnę i lato muszę z nimi walczyć. Pomiędzy tymi krzaczkami rośnie trzeci krzaczek czarnej porzeczki odmiany Ben Adler. O dziwo od niego mszyce raczej stronią. Czasem jakieś się pojawią, ale sporadycznie i w małej ilości. Ciekawa sprawa.

U mnie Titania również nie może opędzić się od mszyc, obok rosnącej innej odmiany nie ruszają. :roll:

Proponuje zastosować wczesną wiosną środek Promanal 60EC lub podobny olejowy a następnie Mospilan i spokój z mszycami.Przyrosty ładnie urosną i już nie są atrakcyjne dla mszyc.Są jednak wady u mnie mszyce przeniosły się na jeżyny,maliny i jagody kamczackie a porzeczki są wolne.Mrówki je roznoszą i wiedzą że porzeczki są niejadalne?Cwane te owady można je ograniczać ale wygrać się nie da.

adam_k27
PostNapisane: 7 maja 2020, o 23:05 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Generalnie walkę z mszycami dobrze jest rozpocząć od walki z mrówkami. Inaczej to może być syzyfowa praca. Mrówki bowiem przyciągają mszyce. Te owady żyją w symbiozie. Mrówki żywią się spadzią wydzielaną przez mszyce a w zamian za to zapewniają im ochronę przed drapieżnikami jak biedronki czy złotooki. Co więcej mrówki wydzielają feromony na które reagują mszyce. Gdy dorosła mszyca wyląduje na roślinie na której są mrówki to pod wpływem tych feromonów zrzuca skrzydełka i zakłada kolonię. Przedwczoraj zauważyłem że mszyce zaatakowały dwie śliwy. Dlatego na pnie drzew okleiłem taśmą klejącą dwustronną aby pozbyć się z drzewek mrówek. Dzisiaj zobaczyłem że do taśmy przykleiło się sporo mrówek. Co ciekawe na taśmie było przyklejonych bardzo dużo dorosłych mszyc które widocznie przyleciały tam przywabione przez obecność mrówek.

massur
PostNapisane: 8 maja 2020, o 00:07 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Mrówki zakładają kolonie mszyc, o ile na drzewach poniżej korony da się założyć opaskę przeciw mrówkom (są nawet takie taśmy gotowe, przypominają lep na muchy, może to to samo) tak na krzewie jak porzeczka czy jagoda kamczacka to średnio możliwe.

adam_k27
PostNapisane: 8 maja 2020, o 05:25 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Ja mam akurat czarną porzeczkę szczepioną na pniu wiec u mnie się da.

massur
PostNapisane: 11 maja 2020, o 22:22 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Ja miałem dwa krzewy porzeczki czerwonej odmiany Rondom, problem w tym, że mi nie smakują. Jeden już wymieniłem na czarną, drugi chciałbym dostawić czerwoną ale jakaś inna odmiana. Macie jakieś sprawdzone smaczne, najlepiej o dużych owocach w dużych gronach?

rebeko
PostNapisane: 11 maja 2020, o 23:01 
200p
200p

1 szt.
Polecam Rovadę - późna czerwona porzeczka bezobsługowa o długich gronach.. Nam smakuje na surowo, w galaretce i soku. Zrobię Ci zdjęcie krzewów, które posadziliśmy jesienią dzielac jeden stary krzak podczas przesadzania.

Anvendir
PostNapisane: 11 maja 2020, o 23:08 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
A jaki dobór odmian polecacie, żeby zapewnić jak najdłuższy czas owocowania porzeczki czerwonej?

massur
PostNapisane: 11 maja 2020, o 23:15 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
rebeko napisał(a):
Polecam Rovadę - późna czerwona porzeczka bezobsługowa o długich gronach.
Wpisałem w Google i z wyglądu mi się podoba, jeśli jeszcze jest soczysta z dużą ilością miąższu to może być to ;:108

adam_k27
PostNapisane: 12 maja 2020, o 11:56 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
@massur
A może dosadź porzeczkę białą albo różową. Ponoć są słodsze i smaczniejsze od czerwonej czy czarnej. Ja sobie dosadziłem dwa krzaczki w tamtym roku. Różowa Lubawa a biała w tej chwili nie pamiętam ale mogę sprawdzić. W tym roku skosztuję pierwszych owoców :D

Yogibeer701
PostNapisane: 12 maja 2020, o 12:25 
50p
50p

0 szt.
adam_k27 napisał(a):
@massur
A może dosadź porzeczkę białą albo różową. Ponoć są słodsze i smaczniejsze od czerwonej czy czarnej. Ja sobie dosadziłem dwa krzaczki w tamtym roku. Różowa Lubawa a biała w tej chwili nie pamiętam ale mogę sprawdzić. W tym roku skosztuję pierwszych owoców :D

Ja mam Ulubioną lwowa i 3 odmiany białej.Owoce smaczne i mają pełne długie grona.U czerwonej czasami odpadają niektóre zawiązki.Mam też porzeczkoagrest Croma,który jest zjadliwy dla osób nieznoszących zapachu czarnej porzeczki.

Anvendir
PostNapisane: 12 maja 2020, o 21:05 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Yogibeer701
Jakiś miał za dużo pędów jednorocznych na krzewie porzeczki różowej 'Ulubiona Lwowa' oraz porzeczkoagreście 'Croma', to chętnie odkupię ;-)

Yogibeer701
PostNapisane: 13 maja 2020, o 10:49 
50p
50p

0 szt.
Anvendir napisał(a):
Yogibeer701
Jakiś miał za dużo pędów jednorocznych na krzewie porzeczki różowej 'Ulubiona Lwowa' oraz porzeczkoagreście 'Croma', to chętnie odkupię ;-)

Nie bawię się w sprzedaż i wymianę korespondencyjną ale bardzo chętnie dzielę się z sąsiadami i znajomymi.Tą Cromę to bardzo łatwo ukorzenić.Wystarczy obciąć kawałek i wsadzić w grunt i podlewać.Tą różową porzeczkę można kupić tam gdzie ja kupiłem są jeszcze dostępne sadzonki(duże już owocujące ja takie dostałem),,ogrodniczy.lublin" sklep int..Cromę też tam kupiłem ale chyba na stanie nie mają.Coś ta Croma słabo rośnie jak na porzeczkoagrest ale to raczej przez miejsce i słabą ziemię.Proponuję kupić szczepioną na pniu Jostę.Ma większe owoce i rośnie silnie, owoce trochę bardziej kwaśne od Cromy ale większe.Mam te Josty szczepione i na pewno nie przypominają agrestu szczepionego a raczej małe drzewko karłowe.Krzaczasta forma zajmuje sporo miejsca,często przemarza i atakują ją mszyce.

Anvendir
PostNapisane: 13 maja 2020, o 16:01 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Właśnie dokładnie w tej lublańskiej szkółce próbowałem zamówić 'Ulubioną Lwowa' - niestety pomimo informacji na stronie, nie mają jej już na stanie. No nic, dzięki za informacje ;-)

Pozdrawiam
Rafał

lucky1201
PostNapisane: 18 maja 2020, o 22:04 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Obrazek

Witam, czy ktoś z Was może wie co to za choroba liści zaatakowała moją porzeczkę.
Sadzona zeszłej wiosny. Niestety pokochały ją mrówki. Hodowały sobie na niej mszyce. Pryskałem ekologicznym środkiem i podjąłem też walkę z mrowiskami. Jesienią wydawało się, że zwyciężyłem. Teraz mrówek nie widać ale liście wyglądają niekorzystnie. Jest takich liści coraz więcej. Ktoś może pomóc?

https://m.fotosik.pl/zdjecie/8eeade3d510d1300

toolpusher
PostNapisane: 18 maja 2020, o 23:44 
200p
200p

1 szt.
A na wiosnę były mszyce?
Bo to wygląda na mszyce porzeczkowo- czyściecową.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 628 ]  Idź do strony nr...        1 ... 33, 34, 35, 36, 37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: gryka, Yogibeer701, zagiel, zaorla i 64 gości