Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Dzięki krzysiu i pomologu bo już myślałem, że bedzie klapa.
Co do black amber to jeszcze się zastanawiam bo wciąż słysze o jego smaku, że jest ... no właśnie, jaki?
tytuseee wspomniał jeszcze o innej odmianie o której nie słyszałem Friar. Jedyne co znalazłem to to że mówią o niej olbrzymka. Czy jest to wartościowa odniana i jak z dostępnością sadzonek?
gorąco pozdrawiam

efeniks
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

efeniks pisze:Dzięki krzysiu i pomologu bo już myślałem, że bedzie klapa.
Co do black amber to jeszcze się zastanawiam bo wciąż słysze o jego smaku, że jest ... no właśnie, jaki?
tytuseee wspomniał jeszcze o innej odmianie o której nie słyszałem Friar. Jedyne co znalazłem to to że mówią o niej olbrzymka. Czy jest to wartościowa odniana i jak z dostępnością sadzonek?
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

tytuseee pisze:
efeniks pisze:Dzięki krzysiu i pomologu bo już myślałem, że bedzie klapa.
Co do black amber to jeszcze się zastanawiam bo wciąż słysze o jego smaku, że jest ... no właśnie, jaki?
tytuseee wspomniał jeszcze o innej odmianie o której nie słyszałem Friar. Jedyne co znalazłem to to że mówią o niej olbrzymka. Czy jest to wartościowa odniana i jak z dostępnością sadzonek?
Odmiana Black Ambert ma bardzo atrakcyjny wygląd owoców, jednak ich smak jest jak dla mnie po prostu przeciętny (lekko cierpkie) ale oczywiście to zależy od gustu(jest to w Polsce nowinka a ja sam lubie nowości i rówież ją posiadam, jeśli masz ochotę i dostęp do tej sadzonki dlaczgo nie, może później powiesz, pisali bzdury mi tak smakuje :D ). Jednak jest to odmiana bardziej przydatna do uprawy przemysłowej niż amtatorskiej. Friar jest podobny do Black Ambert pod względem owoców, pory dojrzewnia jak i smaku. Dla mnie jednymi z najsmaczniejszych odmian śliw japońskich dostępnych na tą chwile są Formosa, Santa Rosa, Vanier oraz Skoropłodnaja(jej owoce może nie są duże, ale za to w samku "Super"). Dokładnie tak jak wcześniej zostało napisane najlepiej jeśli w zestawie byłaby Santa Rosa.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Nazwa odmiany 'Black Amber' pochodzi od koloru owoców (czarny bursztyn) :wink: Co do smaku - zgadzam się w 100% - i dla mnie, z wymienionych, 'Skoropłodnaja' jest najsmaczniejsza - z tym, że nie jest to śliwa japońska (wiem, wiem gdzieś ją trzeba zakwalifikować, więc tak się ogólnie przyjęło :wink: ). Powstała na drodze selekcji ałyczy i do niej faktycznie jej najbliżej. Oczywiście z produkcji wyklucza ją zasadnicza wada - masowe opadanie owoców w momencie osiągnięcia dojrzałości (można spokojnie wykładać płachty pod drzewami :D ). Ale do uprawy amatorskiej jak najbardziej może być polecana.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

pomolog pisze:Nazwa odmiany 'Black Amber' pochodzi od koloru owoców (czarny bursztyn) :wink: Co do smaku - zgadzam się w 100% - i dla mnie, z wymienionych, 'Skoropłodnaja' jest najsmaczniejsza - z tym, że nie jest to śliwa japońska (wiem, wiem gdzieś ją trzeba zakwalifikować, więc tak się ogólnie przyjęło :wink: ). Powstała na drodze selekcji ałyczy i do niej faktycznie jej najbliżej. Oczywiście z produkcji wyklucza ją zasadnicza wada - masowe opadanie owoców w momencie osiągnięcia dojrzałości (można spokojnie wykładać płachty pod drzewami :D ). Ale do uprawy amatorskiej jak najbardziej może być polecana.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Skoropłodnaja rzeczywiście nie przez wszystkich Pomologów jest zaliczana do śliw japońskich (jak widać róweż przez ciebie :D) jednak wygląd drzewa jest bardzie zbliżony do śliw japońskich. Owoce opadają ale w uprawie amatorskiej ma to aż takie znaczenie, chyba nie. W tym roku nawet jadłem na pół-zielone :D i były już pycha. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Jakie wysokie rosną śliwy japońskie?
Pozdrawiam, Monika
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

To zależy od odmiany i podkładki.
cx

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Witam.
Realnie podkładka jest jedna, wzrost zależy od gleby na jakiej drzewko posadzisz i od tego czy wejdzie w owocowanie i będzie owocowac corocznie.Przyczyną braku owocowania może być mróz zimą lub przymrozek wiosną.Gdy te czynniki spowodują brak owocowania wówczas śliwa japońska szaleje ze wzrostem.Jeśli masz mocną glebę IVa i lepszą to drzewka mogą rosnąć silnie także pomimo owocowania,wtedy należy ograniczyć cięcie do niezbędnego minimum.Jednak śliwy japońskie nie rosną szczególnie wysokie,raczej się silnie zagęszczają.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Witam !
Mam miejsce tylko na 2 nowe drzewka. Chciałbym zasadzić śliwy japońskie. Proszę o wskazówki jakie odmiany mam zasadzić. W najbliższym sąsiedztwie nie widziałem śliw japońskich, więc muszą to być odmiany które wzajemnie będą się zapylały i stosunkowo łatwe do nabycia w regionie .
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Krzysztof usun. pisze:Witam.

Teraz dużo lepiej :D iii akurat się przyda.
Co do dojrzewania tych późnych śliw,to one trochę podobnie jak jabłka dojrzewają po zerwaniu,po 7-14 dniach w zależności od temperatury.Tak jest przynajmniej z Angeleno,trudno osiągnąć właściwą proporcję kwasów do cukrów na drzewie....zanim stanie się słodka może opadać z drzewa.Tak jest w naszym sadzie.Co do smaku.....wolę wcześniejsze odmiany.

Około 70 km od Ciebie jest duża szkółka,widziałem jak zakupy robili tam też działkowcy czyli chyba właściciel obsługuje i tę grupę klientów.Na pewno ma Ozarka(nie wiem czy jeszcze w sprzedaży)bo biorę go od niego w tym roku.
Adres na PW.
a mi też podrzucisz adres?
pozdro
THX
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

witam.
czy w rzedzie 1,7 m to niebędzie za gęsto?
Mam mało miejsca i chce je posadzić pomiędzy innymi śliwkami
pozdro
THX
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Dla śliwy japońskiej? To zdecydowanie za mało...
Pozdrawiam :wink:
Oinone
200p
200p
Posty: 206
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Witam,
proszę napisać w jakiej odległości od siebie powinnam posadzić dwie śliwy?
Mam na działce ziemię gliniastą z warstwą iłów już na głębokości ok 50cm. Czy utrzymają się na takim terenie? Czy posadzić je bezpośrednio w takim gruncie czy w dołku wysypanym np. ziemią uniwersalną?
proszę o odpowiedź
pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”