Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Śliwa Japońska - jakie odmiany

Post »

Ale nie ma nic o śliwach :(
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Śliwa Japońska - jakie odmiany

Post »

Proszę bardzo, http://www.rgabrysz.konin.lm.pl/ochrona.html#Top w miarę czytelnie i bez przesady .
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Śliwa Japońska - jakie odmiany

Post »

Czyli tu też nie pryska się śliw w fazie kwitnienia miedzianem.Tylko w fazie pąka...a u mnie już kwitną...Dziękuję za dokładne tabele informacyjne :wit
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Post »

Witam.
Czy w temacie śliw japońskich coś się w ostatnim czasie zmieniło? Nowe odmiany, spostrzeżenia po tegorocznej wiośnie, opinie.
Chciałbym jesienią coś posadzić i w notatkach mam zaznaczone z japońskich Vanier i Santa Rosa. Ktoś coś jeszcze zaproponuje?
Preferuję owoce raczej kwaskowe niż mdłe.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Krasny
500p
500p
Posty: 520
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Post »

Witam.
Kupiłem śliwy Formosa i Skoropłodnaja, ale chcę je przeszczepić na węgierkę zwykłą. Czy to ma sens? Nie odbije się negatywnie na jakości owoców? Poza tym doczytałem, że Skoropłodnaja nie jest tak naprawdę śliwą japońską. Zapylą się wzajemnie, czy mam im ałyczę doszczepić? Pozdrawiam.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Post »

Krasny może sam dojdziesz, link do pierwszej z brzegu strony, przez tłumacza da radę http://sortoved.ru/sliva/sort-slivy-skoroplodnaya.html
Krasny
500p
500p
Posty: 520
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Post »

Dzięki :) Poczytałem sobie i dalej jestem głupi tak jak byłem :) Obie odmiany to w różnym stopniu mieszańce, ale jednak z głównie pochodzą od Japonek? Jeśli tak, to nie powinno być chyba problemu. W razie czego będę im stawiał bukiecik z ałyczy co wiosnę. Tego akurat u mnie w okolicy nie brakuje.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3710
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Post »

Jakie odmiany sprawdzą się na Podlasiu? Na jakich podkładkach? Chcę uprawiać w donicach i na zimę chować.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Pirat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 kwie 2017, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Rzeszowa

Re: Śliwa Japońska - jakie odmiany

Post »

Burgund pisze::wit Posadziłem 4 śliwy japońskie Kometa, Najdiena, Santa Rosa, oraz Shiro , oraz mam dwa mięszańce międzygatunkowe śliwo-brzoskwinia, śliwoczereśnia, z tego co się doszkalałem to wyhodowano je po zmieszaniu z śliwą japońską,
;:132 z tego co wyczytałem śliwa japońska zawiązuje dużo owoców i aby poprawić ich jakość głównie chodzi o wielkość należy je przerywać
a co do Black Amber i Angeleno, to szukałem ich ale nie mogłem dostać,ale jak się zagłębiałem w temat to się okazywało że one nie za bardzo nadają się do naszego klimatu głównie dlatego że owoc nie dojrzewa, miałem okazję zjeść parę kilo jak byłem we Włoszech prosto z drzewka i całkowicie inaczej smakują niż te z marketu podejrzewam że u nas za mało światła i ciepła żeby uzyskać smaczny owoc ,nie wiem czy ktoś moje podejrzenia potwierdzi ,

moje jeszcze nie owocowały, mam nadzieję że w tym roku zaowocują bo mają pąki owocowe, wybrałem je głównie z tego powodu że mają wczesną porę dojrzewania :idea: no i ładnie wygląda miąższ Shiro też jadłem we Włoszech posmakowały mi
Komety i Najdieny nie jadłem a na Santa Rosę zdecydowałem się po namowach pani ze szkółki, ponoć ma mieć różowe owoce
Witam forumowiczów,
Śliwoczereśnia, cóż to takiego, istnieje taka krzyżówka, czy to tylko nieokiełznana wyobraźnia sprzedawców z pewnego portalu aukcyjnego.

Jeżeli istnieje taka krzyżówka międzygatunkowa, to poproszę o więcej informacji na temat tego drzewka.( Bo w necie posucha).
Jak z owocowaniem, jaki smak owoców, czy przeżywa nasze zimy i wiosenne przymrozki, czy warto sobie zawracać głowę takim tworem,
z góry dziękuję i pozdrawiam w nowy roku.
Pirat
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Post »

Pewnie śliwa z owocami wielkości czereśni :wink:
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Post »

No niby jest - Prunus salicina×Prunus avium i nawet ma imię - 'Nadia', takich krzyżówek pewnie się trochę znajdzie..
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Post »

Drodzy Forumowicze,

mam problem ze śliwą japońską - SHIRO - połowa jest zielona tj ulistniona, a połowa - wygląda jakby uschła - zostały na gałęziach zawiązki pąków które są najwyraźniej suche i nie dadzą rady się w nic rozwinąć... czy ktoś coś podejrzewa?

Czym to potraktować?

pozdrawiam,
Oinone
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Post »

Potraktuj siekierą. Tak się zachowała po kilku latach śliwa, z której wziąłem pędy do szczepienia u siebie, tak samo zachowała się moja i identycznie zachowuje drzewko u sąsiada przeszczepione w koronie z mojej. Najciekawsze jest to, że trzy pozostałe odmiany zaszczepione jednocześnie na tym samym drzewku czują się wyśmienicie. Widocznie ten typ tak ma.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”