Leszczyna (Corylus) owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

Czy ktoś wie co to za leszczyna? bardzo długie orzechy, jak grube migdały. Na pewno uprawiane w Polsce
Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

Szkoda, że nie widzimy okrywy nasiennej. Wiele by się wyjaśniło.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

Niestety, kupione przypadkiem z sadu leszczyny w Wielkopolsce już czyste, niestety taki głupi byłem że nie zapytałem co to.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

Lekkie,ale wyraźne wgłębienie po obu stronach szerokich boków sugeruje że to owoc leszczyny pospolitej 'Webba Cenny' (Corylus avellana 'Webba Cenny').Pozdrawiam klakier.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

Dzięki klakier, możliwe, że to 'Webba Cenny', chociaż z opisu mój jest większy i te podłużne zagłębienia na skorupie są z czterech stron, skorupa w przekroju jest okrągła. Całkiem dobrze wysycha, nasiono aż tak bardzo się nie kurczy.
Dałem już spokój z szukaniem co to, dobry orzech to może mi się uda go rozmnożyć.
kilervirago
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 19 paź 2008, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

orzech laskowy,prośba o radé :)

Post »

Cześć Wam :D Przepraszam ,za być może trochę naiwne pytanie. Wiem,że orzechy laskowe nie powinny być same gdyż potrzebują zapylacza. Czy muszą to być rosliny tej samej odmiany,czy mogą być różne ? Jeśli ma to znaczenie to która odmiana będzie najlepszym zapylaczem ? Pozdrawiam :)
maniak rowerów ,ekologii i wegetarianizmu.
uomo102
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 kwie 2019, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Orzech czerwony owocowanie

Post »

Witam posadziłem orzecha laskowego czerwonego w celach ozdobnych żeby powstała ładna sciana. Sciana powstała daje ładne tło niestety uciążliwe stało sie to, że okoliczni mieszkańcy pojawjają sie w czasie owocowania zrywając orzechy niszczą krzewy wyginają i łamią gałęzie.czy jest jakiś sposób zeby spowodować zeby orzech nie owocował .Słyszałem ze do owocowania potrzebny jest inny gatunek właśnie mam jeden orzech laskowy zielony .
- Czy jeśli go wytne czerwony orzech nie bedzie owocował ?
-Czy są moze jeszcze inne metody zeby nie było orzechów ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna (Corylus) owocowanie

Post »

Jeśli wytniesz to i tak bedzie owocował, owoców będzie mniej i będą puste- ale o tym nie będą wiedzieć amatorzy tychże, i nadal będą niszczyć i łamać gałązki.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

Cześć! Mam do Was dwa pytania.

1. co to za leszczyna (na ostatnim zdjęciu w porównaniu ze "zwykłymi")
ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek



2. Czy młoda leszczyna "Olbrzymi z Halle", posadzona w zeszłym roku może dać takie owoce:
Orzechy kształtu spiczastego, wypełniające skorupkę całkowicie. Orzech wielkości 13x20mm
Te po lewej na drugim zdjęciu i to co trzymam w ręku na pierwszym to są najmniejsze orzechy jakie znalazłem pod leszczyną w lesie (tak dla porównania).

Obrazek

Obrazek

Wiem, że niektóre drzewa owocowe potrafią w pierwszych latach dawać mniejsze owoce. Ale tu mam pewne obawy czy czasem znowu nie dałem się nabrać i nie kupiłem czegoś, czego nie chciałem.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna (Corylus) owocowanie

Post »

To pytanie tylko z pozoru wydaje się łatwe do odpowiedzi; tak lub nie, a  naprawdę jest w stylu tych  -  napisz książkę. Zacznę więc od początku. w 1979 roku ustalono dobór odmian leszczyny dla naszego kraju, nie ustalono natomiast ich nazewnictwa.  Jedni uważali że: Barceloński i Kataloński to jedna i ta sama odmiana inni - że nie, podobnie było z parą Olbrzymi z Halle i Cud z Bollwiller i pod takimi nazwami je rozmnażano. Miano tę sytuację uporządkować po dziesięciu latach, a nie zrobiono tego do dziś. Dlatego szkółkarze dalej te odmiany rozmnażają i podpisują jak sami uważają ( nie jest to ich wina ). Tylko my, nie wiemy tak naprawdę co kupujemy.

Tu masz zdjęcie orzechów odmiany:Olbrzymi z Halle, jak powinny wyglądać według H. Zdyba - ja trzymam się jego klasyfikacji: https://www.sadownictwo.com.pl/forum/olbrzymi-z-halle 

Tu strona do rozpoznawania innych odmian, znajdziesz tu min.Cud z Bollwiller :https://www.ars.usda.gov/ARSUserFiles/2 ... rcult.html 
Mnie bardziej, Twoje orzechy przypominają odmianę : Cud z Bollwiller  - według klasyfikacji:  H. Zdyba. 

Pozdrawiam klakier.
  
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Leszczyna (Corylus) owocowanie

Post »

klakier7
mi odpisałeś? Moje pytania dotyczą 2 różnych drzew. 1 napotkałem na opuszczonych działkach - zaciekawiło mnie, bo owoce wielkie, 2. to moje które kupiłem jako "Olbrzymi z Halle", a owoce są mniejsze od najmniejszych jakie znalazłem. Znam miejsce (prywatna posiadłość) gdzie rosną inne wielkie orzechy które przypominają wyglądem "Olbrzymiego z Halle"..niestety te moje są zupełnie inne.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Leszczyna (Corylus) owocowanie

Post »

Witam czy wie ktoś może jakie są różnice siły wzrostu i owocowania leszczyny na własnych korzeniach i szczepionej na leszczynie tureckiej?
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Leszczyna Barceloński - zbiór

Post »

Po czym poznać że orzechy nadają się do zbioru. W jakim terminie zwykle się zbiera? Czy one równomiernie dojrzewają? Zbierać od razu wszystkie? Zerwałem już jeden orzech którym był trochę ciemniejszy od reszty i był już ładnie wypełniony choć jeszcze świeży o białym kruchym jądrze. Pojedyncze orzechy spadają i te co spadną zwykle są z dziurką i środku zjedzone. Reszta jeszcze jest jasna wisi na krzewie.

PS czy jest naturalny sposób na słonkowca orzechwego?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”