Leszczyna (Corylus) owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Burgund
100p
100p
Posty: 169
Od: 24 mar 2011, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

:wit Popieram wszystkich hodowców drobiu, tak to prawda posiadanie kur , kaczek ba gęsi i innych ptaków sprzyja utrzymaniu "czystości" w sadzie , pamiętam jak dziadkowie miel drób w sadzie znacznie mniej robactwa było, W tym roku też introdukuję po tuzinie , 12 kurek 12 kaczek 12 gęsi , może indyk i kilka perliczek , ;:63

kury wydziobują larwy, a gęsi zjadają wszystko co spadnie z drzewa czy dojrzałe czy nie dojrzałe a jak rosną na diecie owocowej, oczywiście razem z robalami , i nie ma wtedy problemu trzeba wybrać albo opryski albo walka Biologiczna :pogon ;:134 ;:163 ;:44 ;:44
a jeśli chodzi o Leszczynę to powinna owocować co roku u nas nigdy z tym nie było problemu chyba że duże przymrozki zmroziły kwiat to tak jak z orzechem włoskim , zależy też jakiej odmiany one są ja mam niemieckie od wójka , radzą sobie bardzo dobrze, posadziłem sobie 3 nowe no i na te trzeba trochę poczekać , w literaturze przeczytałem że niektóre krzaki leszczyny mogą zakwitnąć dopiero w 8 a nawet 10 roku po posadzeniu , dużo zależy od odmiany ale średnio po 4- 5 latach , no w tym roku mija dopiero 3 rok od posadzenia nowych jeszcze nie kwitły zobaczymy na wiosnę ;:162
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Czy leszczyna potrzebuje sąsiada w postaci drugiego drzewa/krzewu?Czy brak owocowania może być efektem samotności rośliny?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Tak, potrzebuje zapylacza- drugi krzew, nawet tej samej odmiany potrafi zapylić. Najlepsza jest jednak leszczyna pospolita, może rośnie gdzieś w pobliżu?
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Raczej nie widziałam,ale teraz już wiem dlaczego moje drzewo nie ma owoców a wysokie już na jakieś 4 metry...cóż pójdzie na wycinkę,bo nie ma miejsca na drugie
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Danka !
Ja z braku miejsca dosadziłem do swoich leszczyn jedną pospolitą i prowadzę ją w formie patyka zakończonego niedużą miotłą. To wystarczyło aby pozostałe zdecydowanie zwiększyły plonowanie.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
image
200p
200p
Posty: 273
Od: 23 lip 2010, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Myszków/ Śląskie
Kontakt:

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Bo nasza poczciwa pospolita leszczyna jest super zapylaczem dla tych arystokratycznych odmian.
Mam dużą starą leszczynę którą , chciałam wyciąć ale , kto by zapylał sąsiada leszczyny :roll:
A i ja bym na tym straciła bo mam co roku dużo orzechów od sąsiada ;:138
Pozdrawiam! Róża
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Leszczyna gatunkowa

Post »

Czy leszczyny gatunkowe typu "barceloński" są uprawiane na podkładzie?
Patrzę teraz na moje leszczyny i widzę wysokie pionowe wybicia z ziemi, z liśćmi o nieco innych liściach niż te na pędzie pierwotnym.
Czy należy to wyciąć?
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

Właściwie to jest dwie opcje. Jeżeli masz ją ze szkółki to najlepiej skontaktować się i zapytać. Najprościej sadzonkę uzyskać przez odkład, wtedy sadzonkę masz na własnym korzeniu i to co wybije w pobliżu to ta sama odmiana.
Czytałem też, że leszczynę szlachetną typu "barceloński" itd szczepi się na leszczynie tureckiej, a to w takim celu, żeby nie było odrostów z ziemi. Ja moją kupiłem ze szkółki z odkładu.
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

Sprzedający odpowiedział, że są to leszczyny z odkładów i że należy nowe pędy wycinać.

W sumie już tego nie rozumiem. Po co wycinać nowe pędy? Jakie są z tego korzyści?
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

Wszystko zależy od tego w jakiej formie masz zamiar prowadzić swoją leszczynę. Jeżeli planujesz z niej zrobić klasyczne drzewo z jednym pniem to wtedy wycinasz odrosty. Jeżeli nie przeszkadza ci zacieniająca kępa to można zostawić wszystko jak jest. Przy koszeniu wygodniejszy jest klasyczny pień.
mwojt
100p
100p
Posty: 108
Od: 18 wrz 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

Po co wycinać nowe pędy? Jakie są z tego korzyści?
Podobno drzewko z jednym pniem lepiej owocuje niż wystający z ziemi gąszcz gałęzi.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... =leszczyna
Poczytaj ten wątek, są i inne też.
Pozdrawiam! Gienia.
HANAT
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lut 2010, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kleczanów
Kontakt:

Re: Leszczyna gatunkowa

Post »

Klasyczny pień ma więcej zalet niż wad, ale każdy może prowadzić drzewka w sadzie jak uważa. Ja jestem za pniem, jak to wygląda w sadzie możesz zobaczyć to tutaj >>>
http://www.youtube.com/watch?v=EY3ome-K ... 2iVDMJ4HNA
http://www.youtube.com/watch?v=VJjJyCBK ... 2iVDMJ4HNA

powodzenia HANAT ;:180
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”