Morela - owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
ArekSz85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 mar 2015, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Jak stosujecie środek calypso tj. dotyczy oprysku moreli i śliwy ??? w jakim momencie najlepiej ?
supremacist
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lip 2018, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Morela Harcot kwitnie, nie owocuje

Post »

Drzewo kwitnie obficie, nie zawiązuje owoców i dużo pędów jednorocznych zamiera. Po jakimś czasie pędy i liście odrastają. Wie ktoś co to może być, czym pryskać?
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - owocowanie

Post »

Jest to: Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - oprysk w odpowiednim terminie: Score 250 EC

http://www.inhort.pl/files/sor/poradnik ... moreli.pdf

Przyczyną niezawiązywania owoców na pewno jest ta choroba, niszcząca kwiaty. Drugą przyczyną może być to, że Twoja morela jest obcopylna i nie posiada w swym sąsiedztwie zapylacza (drzewka innej, odpowiedniej odmiany moreli )

Pozdrawiam klakier.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Morela - owocowanie

Post »

W tym roku morele Harcot obficie mi zaowocowały gdzie z 1 drzewa młodszego drzewa zebrałem 30 kg moreli a z starszego 50 kg moreli niestety z odmiany Early Orange miałem 3 kg a z Goldricha spodziewam się 3-5 kg .
;:oj
Jak wcześniej pisałem głównym czynnikiem braku lub słabego owocowania jest kupowanie odmian wcześnie kwitnących takich jak Early Orange , Goldrich , Wczesna z Modern , Kompacta .
Najbezpieczniej kupować odmiany późno kwitnące takie jak Hargrand , Sirena , Somo ,Bergeron, Ungarische Beste ( Węgierka wczesna ) , Kijewskij Krasen oraz w okresie od sytcznia- lutego do pełni kwitnienia mieć pobielone pnie drzew na wysokość 2 metrów w celu opóźnienia kwitnienia .
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Morela - owocowanie

Post »

U mnie też w tym roku morele obficie zaowocowały . Takiego roku jeszcze nie miałam .
W czasie kwitnienia były u nas lekkie przymrozki , w dodatku wiało . A tu taka
niespodzianka . Na wczesnych i póżnych jest owoc . ;:333
stan3c
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 29 cze 2018, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Morela - owocowanie

Post »

Mam morele Somo (w zasadzie to było napisane Somo dub, ale to "dub" to nie wiem od czego, bo nie znalazłem takiej odmiany, wiec pewnie jest to samo "Somo"). Drzewko już ma pewnie z piętnaście lat.
Problem jest taki, ze ładnie kwitnie, ale zawiązuje 3-4 owoce na cale drzewko. Nigdy nie miała dużo owocu.
Podobno to odmiana samopylna, ale owocu brak. Ktos ma te odmianę rosnącą samodzielnie i owocującą?
Jaka odmianę ewentualnie dokupić by się lepiej zapylały?
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Morela - owocowanie

Post »

Owoce moreli Somo ważą 25-40 gram , a dojrzewają ok. 5-10 sierpnia ( w chłodniejszym rejonie później ) , jest to odmiana samopylna , kwitnie bardzo późno ok. 8 dni po najwcześniej kwitnących Early Orange ,Wczesn z modern , Goldrich , Kompakta czyli powinna ominąć najgorsze przymrozki i owocować obficie .
Kup odmianę późno kwitnąca ostatecznie o średnim terminie kwitnienia .
Podaj jakim rejonie mieszkasz , czy bieliłeś drzewka , kiedy zrywałeś owoce to wtedy będzie można dobrać inną odmianę niż masz .

Jeśli nie masz zapylacza to podczas kwitnienia weź od znajomego ogrodnika ( innej odmiany) gałązkę kwitnącej moreli i postaw pod drzewo w słoiku z wodą to zapyli ci morele a jak zakwitnie ci zapylacz za 2-3 lata to nie będziesz musiał tak robić .
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - owocowanie

Post »

A jakie są odmiany późno kwitnące. Kiedyś widziałem fajną tabelkę, kiedy kwitnie, kiedy owocuje itp. ale nie mogę znaleźć.
stan3c
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 29 cze 2018, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Morela - owocowanie

Post »

Mieszkam pod Warszawa. Nie znam nikogo kto by miał morele w okolicy. Większość moreli kwitnie wcześnie i nie znam gatunku, który by kwitł późno. Wszędzie piszą, ze Somo jest samopylna, wiec nigdzie nie piszą o zapylaczach do tego gatunku.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Morela - owocowanie

Post »

stan3c Kiedy owocowała Morela , czy bieliłeś drzewa ?
macgizycko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 cze 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - owocowanie

Post »

Witam.
Pisze z Mazur, lokalizacja Giżycko.
Mam 3 morele, każda była bielona wapnem. Pąki kwiatowe są, widac rożowe płatki, ale do kwitniecia jeszcze im brakuje. Im póżniej tym lepiej.

Jednak, że ta która rosnie w słoncu wiekszym widac ze jest szybsza o kilka dni w rozwinieciu pąków.


Pozdrawiam
stan3c
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 29 cze 2018, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Morela - owocowanie

Post »

Adas11 Bielona tylko w ostatnich dwoch latach. Nic to nie daje. Samo drzewko ma kilkanascie lat, tak gdzies 12-15. Nigdy nie owocowala obficie. Max to jakies 10-20 owocow. Kwitnie obficie. Szczerze mowiac nie wiem kiedy dokladnie kwitnie i owocuje, bo przy takim owocu do tej pory malo mnie to drzewko interesowalo, ale teraz powiedzialem, ze albo zrobic cos by owocowalo, albo wyciac. Troche szkoda ciac duzego drzewka. Rosnie na osiedlu domkow jednorodzinnych, oslonieta lasem i domkami, pod poludniowa sciana. Moja obserwacja nie potwierdza by przymrozki jakos strasznie jej szkodzily. Sytuacja z owocem jest zawsze taka sama, 10-20 sztuk.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Morela - owocowanie

Post »

Sprawdź dokładnie kiedy będzie Ci kwitła, w ten sposób będziesz wiedział jaką koleżankę jej kupisz i wówczas będziesz zadowolony z plonów. Morele są samopylne tylko z nazwy.
Moje wątki
Festina Lente
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”