Nektarynka, brzoskwinia 1cz.(2005.09-2006.05)

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Erazm pisze:
pogotowie ogrodnicze pisze: A rak bakteryjny to tez pestka?
Janusz
A znasz jakiś skuteczny sposób na "walkę" z nim. Jak tak to podaj. ;:108 ;:65
skorzystaj z wyszukiwarki
PostWysłany: Czw 10 Listopad 2005, 08:44 Temat postu: Re: Brzoskwinia "Iskra"

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja ten post znam. Chodzi mi czy jest jakiś skuteczny oprysk do likwidacji tej choroby. Podany sposób w tym poście jest niemożliwy do wykonania przy mojej brzoskwini, gdyż wycieków na pniu i gałęziach jest bardzo dużo. Dwa konary, które skróciłem na odległości 15 cm od pnia w ubiegłym roku nie wypuściły odrostów mimo, że kora jest żywa. Skróciłem też wysokość pnia 15 cm nad miejscem gumowania, ale mimo posmarowania środkami chemicznymi miejsca przycięcia dalej są wycieki w miejscu cięcia. Chyba tylko siekierka.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Erazm pisze:Ja ten post znam. Chodzi mi czy jest jakiś skuteczny oprysk do likwidacji tej choroby. Podany sposób w tym poście jest niemożliwy do wykonania przy mojej brzoskwini, gdyż wycieków na pniu i gałęziach jest bardzo dużo. Dwa konary, które skróciłem na odległości 15 cm od pnia w ubiegłym roku nie wypuściły odrostów mimo, że kora jest żywa. Skróciłem też wysokość pnia 15 cm nad miejscem gumowania, ale mimo posmarowania środkami chemicznymi miejsca przycięcia dalej są wycieki w miejscu cięcia. Chyba tylko siekierka.
Zostaw w spokoju. Drzewo sobie poradzi samo. :lol:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Macio

Post »

czy pien brzoskwini trzeba na zime zabezpieczyc. Mam brzoskwinie 5-6 letnia ale nazwy nie znam. Jak tak to czy przez usypanie kopczyka czy owiniecie pnia.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Usyp kopczyk z ziemi. Można też owinąć pień agrowłókniną lub kartonem falistym (dostaniesz go w sklepie meblowym). :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

janusz pisze:...Owszem, zamgławianie jest skuteczne, ale jako ochrona przed wiosennymi przymrozkami...
Tak masz rację. Wiosenne przymrozki są groźne dla drzew i krzewów owocowych. W celu przeciwdziałania ich skutkom polecam zamiast zamgławiania oprysk roślin preparatem kozłka - 507 w stężeniu 2,5 cm³ na 5 l wody Zabezpiecza to do temperatury - 6ºC. Można też stosować odymianie...
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ciekawe czy nektarynki, brzoskwinie przetrwają te mrozy?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Erazm pisze:Ciekawe czy nektarynki, brzoskwinie przetrwają te mrozy?
Moja Redhaven kilka zim temu ( chyba 2002/2003) przetrwała -30 C. ;:50
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Mam nadzieję, że moje brzoskwinie: Redhaven i Iskra też przetrwają tą zimę ;:109 , ale nektaryna Harblaze :?: ;:110
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Misaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 lut 2006, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Wiktorów k. Borzęcina

Post »

Erazm pisze:Ciekawe czy nektarynki, brzoskwinie przetrwają te mrozy?
Witam :lol:

no...., ciekawe.

A ja mam zagadkę dla fachowców:
dostałam 3 sezony temu 3letnią brzoskwinie noname, a jej owoce każdego mogą doprowadzić do rozpaczy :(
Przyjęła się bez problemu, miała ponad 2m, została oczywiście skrócona, no i owocuje (już 2 lata). Opis owoców: małe (wielkości piłki ping-pongowej), zielone - ostatecznie bordowe i pioruńsko twarde, do końca. szyby mozna nimi wybijac. Do tego mało smaczne (bleee).
(nie wypadało nie przyjąć, wiecie, dar od teściowej :wink:)

Na dodatek zaczęło gumować w zeszłym roku i jest mu coraz gorzej.
A obok rośnie inna brzoskwinka, ze szkółki i ma owoce jak z bajki!!

co mam z nią zrobić?? Nawożone są obie tak samo, rosną od siebie 3m, więc te same warunki :(

Siekierką ją :twisted:
Pozdrawiam
Misaga
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

trzeba najpierw określić odmianę tej brzoskwini. Mam tu link do stronki o rozpoznawaniu gatunków. Może doszukasz się tam swojej odmiany. A jak znajdziesz to reszta już z górki.:
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2466

przypuszczam, po lekturze tej stronki, że masz brzoskwinię typu przetwórczego, tzn. na przetwory. Znakiem tego są twarde owoce,które tylko nieznacznie miękną podczas dojrzewania.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Misaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 lut 2006, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Wiktorów k. Borzęcina

Post »

nemo56 pisze: Mam tu link do stronki o rozpoznawaniu gatunków. Może doszukasz się tam swojej odmiany...
Bardzo Ci dziękuje, to na pewno pomoze. Zerknęłam teraz ale nie mam siły czytać, no a i sprawdzać zimą trudno. Poczkam na liście, kwiaty, no i te nieszczęsne owoce.
Fakt, po ugotowaniu są niewiele miększe, ale za to w ogóle niesłodkie.
Pozdrawiam
Misaga
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Misaga pisze:...Na dodatek zaczęło gumować w zeszłym roku i jest mu coraz gorzej. A obok rośnie inna brzoskwinka, ze szkółki i ma owoce jak z bajki!! co mam z nią zrobić??... Siekierką ją
Moja rada "pod siekierkę". Piszesz, ze oprócz słabych owoców gumuje. Obok rośnie "...inna brzoskwinka, ze szkółki i ma owoce jak z bajki...". "Gumoza" - rak bakteryjny jak pisał Pogotowie ogrodnicze w temacie "Brzoskwinia Iskra" jest przenoszona przez ptaki na pazurach z gałęzi chorych na zdrowe. Jest niebezpieczeństwo "zakażenia" zdrowej brzoskwini. A z rakiem bakteryjnym walczy się ciężko. To walka z wiatrakami. W Y C I N A J.
Pozdrawiam Andrzej.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”