Pigwa - informacje o uprawie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Pirat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 kwie 2017, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Rzeszowa

Re: Pigwa - informacje o uprawie ,owocowanie

Post »

vader2 pisze:Ja też dorzucę tutaj swoje trzy grosze; mam obecnie cztery odmiany pigwy: Bereczki, Lescovac, Vranija i Miakkopłodnaja , drzewka są już dosyć duże , ponad 10-cio letnie , owocują obficie, prawie co roku.
Najlepiej wyrośnięte i najbardziej dorodne idą na nalewkę słodką z miodem lipowym, pozostałe przeznaczam na konfitury( 50% pigwa, 25%Antonówka i 25% grusza Bonkreta W.) i kompoty.
Pigwa jest też doskonała na kompoty ale łącznie z innymi owocami, takimi jak: jabłko, porzeczka czerwona, czy dereń jadalny. Oczywiście owoce ze skórką, tylko pokrojone i z usuniętymi gniazdami nasiennymi.
Witam,
Vader2
Czy z twojego doświadczenia pigwa Miakkopłodnaja rodzi faktycznie owoce miękkie, które można spożywać bezpośrednio z drzewa, czy nadal jest do owoc "przerobowy", i nie nadający się do bezpośredniego spożycia?

ps
Może koś inny z forowiczów ma tą odmianę pigwy, i może opisać swoje spostrzeżenia.
pozdrawiam
Pirat
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje o uprawie ,owocowanie

Post »

Pirat pisze:
vader2 pisze:Ja też dorzucę tutaj swoje trzy grosze; mam obecnie cztery odmiany pigwy: Bereczki, Lescovac, Vranija i Miakkopłodnaja , drzewka są już dosyć duże , ponad 10-cio letnie , owocują obficie, prawie co roku.
Najlepiej wyrośnięte i najbardziej dorodne idą na nalewkę słodką z miodem lipowym, pozostałe przeznaczam na konfitury( 50% pigwa, 25%Antonówka i 25% grusza Bonkreta W.) i kompoty.
Pigwa jest też doskonała na kompoty ale łącznie z innymi owocami, takimi jak: jabłko, porzeczka czerwona, czy dereń jadalny. Oczywiście owoce ze skórką, tylko pokrojone i z usuniętymi gniazdami nasiennymi.
Witam,
Vader2
Czy z twojego doświadczenia pigwa Miakkopłodnaja rodzi faktycznie owoce miękkie, które można spożywać bezpośrednio z drzewa, czy nadal jest do owoc "przerobowy", i nie nadający się do bezpośredniego spożycia?

Witaj
Moja Miakopłodnaja rodziła dopiero raz w zeszłym roku, niestety wielkiej różnicy w miękkości nie zauważyłem , w smaku tez nie odbiegała od innych. W tym roku zauważyłem, że na ten czas w stosunku do odmian takich jak Lescovac, Vranija, czy Bereczki ma wręcz gigantyczne już owoce na pędach, ponad trzy razy większe niż w/w odmiany. Nie wiem, jak będzie finalnie w czasie zbiorów, ale na te chwilę są naprawdę wielkie. Ja i tak nie spożywam pigw na surowo, traktuję je jako świetny owoc przerobowy. Co ciekawe, moja Miakopłodnaja nie rośnie samodzielnie tylko jest wszczepiona na Vraniji, a druga na Lescovac. Mimo wszystko uważam , że warto ją mieć. Jak chcesz to napisz na priva swój adres mejlowy, to wyślę Ci kilka fotek tej pigwy. Załączyłbym fotki na forum, ale już zapomniałem jak to się robi.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Czy taki meszek na owocu pigwy to normalne
Obrazek

Obrazek

Obrazek
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Tak, to nic złego nie jest. Zwykle taki meszek jest obecny zwłaszcza na młodych, niedojrzałych owocach. Z czasem ten meszek ulegnie starciu i powierzchnia owoców będzie gładka i błyszcząca.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Moja córka w wraz z ogrodem nabyła taka pigwe. Nigdy nie widziałam niedojrzalego owocu pigwy,więc się zdziwiłam jak to zobaczyłam na owocach. Dziękuję za odpowiedź
Asia
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Witam jakie odmiany pigwy polecacie?
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3741
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Ja mam Bereczki i jestem zadowolony z plonowania.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Tak , Bereczki jest dobrą odmianą, okazała, zdrowa, typowo gruszkowa.
Z gruszkowych poleciłbym jeszcze Vraniję, ma jeszcze większe owoce od Bereczki.
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Mam pod oknem starą pigwę o bardzo duzych owocach. Myślę, że roślina może mieć około 25 lat. Nie była od dawna przycinana, ma w tej chwili formę gęstego krzaka. Czy powinnam ją prześwietlić już teraz czy poczekać?
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3741
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Ja bym się wstrzymał do marca.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Na posadzonych w zeszłym roku pigwach Lescovac zawiązały się owoce. Na każdym drzewku po jednej sztuce choć kwiatów było po około 20 na każdym drzewku. Mam zamiar je zostawić i zobaczyć jak się spiszą. Drzewka mają ładną koronę ale bardzo wiotkie pędy. Jak w przyszłym roku zawiąże się więcej owoców to będą leżeć na ziemi.

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Kamil513
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 lip 2019, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pigwa

Post »

Jaką najlepiej zasadzić odmianę pigwy przy polskich warunkach klimatycznych?
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Czy mogę zaszczepić pigwę na starej gruszy ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”