Pigwa - informacje o uprawie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Tacca dziękuję serdecznie za odpowiedź :wit , coś czuję, że taki typ owocowania będzie trochę kłopotliwy do prowadzenia, myślę że jakoś sobie dam radę ;)
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Tacca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4487
Od: 12 lut 2009, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Kamil dasz radę, ja mocno przycinam zaraz po zbirach. Z jedego drzewa zbieram ok 60 kg
Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

A to jest moja pigwa S1. Zacząłem wyprowadzać z niej wrzeciono, bo rośnie tuż koło granicy i za wiele miejsca nie będzie mieć. Jeden plus, że dom sąsiada osłania ją od wiatru.
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

KamilK02 pisze: Rosynant miałeś może kiedyś owocującą pigwę S1, albo jakiś lokalny typ?
Właściwie to mam kilka krzaczków pokładowej pigwy, pisało że s1. Odrosty. Rośnie to słabo, i nie rokuje. Się nie wypowiem, zatem, bo zostało że może co naszczepić, ale teraz idzie na ścięcie.

Jeśli zaś o prowadzeniu drzewka - pigwa kwitnie na rocznych przyrostach.
Z tego względu nie ma tego sensu ciąć, tylko wyprowadzić na wstępie drzewko obficie ugałęzione ,a potem niech sobie te pędziki puszcza bez ograniczeń. Jakby coś to można uszczykiwać przewodnik (a i konarki) by lepiej rozgałezić a krócej. Wstępnie, a potem niech rośnie. Konary, jeśli nie pionowo, potem też puszczają te roczne pędy po całym, i masz gęsto, z kupą owocu.
W istocie toto plonuje nadmiernie, wręcz.
I stąd należy pomyśleć o gęstej a mocnej konstrukcji drzewa. Radzę bardziej poziome gałęzie na mocnej koronie.
Bo zrobiłem poniekąd błąd, w ogródku posadziłem w zamyśle na krzaczki, by mieć mniejsze :roll: - rozgałezione na kilka pędów wsadziłem rozgałezieniem pod ziemię. Nawet im to służyło, i ładnie rosły. Ale miały za dobrze może i wyszły z czasem niczem drzewa kilkupniowe - a te pędy wyrosły pionowo, a mocne. Nader dorodnie i dobrze ugałęzione, tylko że głównie u góry...
Było dobrze na początek, lecz po latach te "pnie" mają kupę gałązek u góry głównie, a owocu tam obficie, i jak przyjdzie wichura to się łamią pod ich ciężarem.
Acz na wsi posadziłem je jako drzewa, w gorszych warunkach niby, zrobiłem koronki... i ladnie było, ino po latach już też mam krzewy bo i tak wybiły więcej pni :roll:
Tak czy owak owocu jest nadmiar, więc nie że to problem :lol:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Czyli mogę zostawić i próbować robić tą formę wrzeciona na tm krzaczku, byle by pamiętać o klamerkach i rozginać gałązki co by były mocno zrośnięte z pniem?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Wrzos79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 sty 2021, o 17:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Cześć,
Poczytałem i teraz mam dylemat, ponieważ moja pigwa gruszkowa wypuściła w zeszłym roku mnóstwo wilków. Wycinać je standardowo ( krzyżujące się, rosnące do środka), czy zostawić jak jest?
Pozdrawiam,
Rafał.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Możesz poczekać na owocowanie. Bo pigwa kwitnie na końcach, i te 'wilki' to mogą się okazać takie raczej prątki, z kwiatkiem na końcu. Zatem zawiążą owoc (miast dalej rosnąć), ten je zaś obciąży i... i zobaczysz jak wyjdzie, a wtedy już łatwiej decydować.
Na poprzedniej stronie wątka jest takie dobre zdjęcie: owoce na krótkich nowych pędach, z konarka wyrosłych.
Jak drzewa były młode, o ile pomnę, to też dawały raczej dłuższe gałązki, bardziej niby wilki, ale takie bez przesady, na 20-30 cm; te na końcach zakwitły a niżej się porozgałęziały. I jeśli u Ciebie też tak wyjdzie, to bedziesz miał ładne gałązki owoconośne, a co nieładne wyjdzie to wytniesz.
Nie żebym się znał na tym pigw wzroście, bo mnie się rozgałęziły krótko a gęsto i prawie nic nie ciąłem w efekcie, potrzeby nie widząc, tylko czasem co wadziło.

Może Wam to sfocę, bo na jednej pigwie wciąż wiszą owoce, a może to ta akurat co nie była nijak formowana.
Tylko nie pytajcie czemu wiszą. Wspominałem aby że nadmiernie? :wit
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

KamilK02 pisze:Czyli mogę zostawić i próbować robić tą formę wrzeciona na tm krzaczku, byle by pamiętać o klamerkach i rozginać gałązki co by były mocno zrośnięte z pniem?
A widzisz tam gdzieś złe zrosty? Dla mnie ładnie, dużo gałązek z pnia, a poziome; najwyżej wierzchołek przykrócić by rozgałęzić, jeśli aby uważasz że za wysoki. :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Ta moja pigwa jest dość niska wierzchołek ma coś ok 172 cm wysokości, starałem się ją wyprowadzić na małe drzewko, a żeby dobrze się krzewiły gałązki każda miała delikatnie ucięty czubek, a druga sprawa to te czubki były bardzo cienkie i nie zdrewniałe, w zimie by pewnie i tak zmarzły, możliwe że nie kwitła przez to klikanie. :) Wsadzona w 2017 na jesień.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Peaceman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 10 lut 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Ciekawe jakie owoce rodzi podkładka s1- myślę aby zakupić podkładki- 2 zł za szt. Poprowadzić jak kolega wyżej i stworzyć szpaler. Czy ma ktoś doświadczenie po ilu latach s1 urodzi pierwsze owoce?
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Pomyślałem, że mógłbym posadzić pigwę Leskovacz i do kompletu Bereczki. Nie wiem czy dadzą radę u mnie, ale można spróbować. Znalazłem szczepione na Pigwie S1 i w związku z tym pomysłem mam pytanie - czy pigwy szczepione na tej podkładce wymagają podpór?
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

seedkris pisze:...Do dziś zostawiłem tylko ... i bereczki na S1...
Czy Bereczki u Ciebie dobrze owocuje? Jaki masz zapylacz do niej?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Właśnie ze względu na nadmierne owocowanie, spiłowałem to drzewko. Jak dla mnie kilka skrzynek owoców co roku , to za dużo. Zaszczepiłem kilka pędów na aronii, by nie stracić odmiany. Mam 2-4 owoce i tyle mi wystarczy. Po prostu 60 czy więcej kg przerastało moje możliwości przerobowe. Miejsce po pigwie puste nie stoi, mam jabłoń i kilka donic malin.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”