Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
  

Strefa czasowa: UTC + 1Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 363 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 26  
Autor Wiadomość
Rossynant
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 30 paź 2012, o 18:19 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2448

 ---
A w czym miałoby tu przeszkadzać ukorzenienie odmiany szlachetnej? Właśnie o to chodzi.
Podkładka to także pigwa. Nie ma powodu sądzić że oryginalne korzenie podkładki jakoś 'zginą' czy zostaną zagłuszone przez korzenie odmiany szlachetnej. A za to jeśli nadziemna część drzewka zmarznie to ma prawo odbić z korzeni - i lepiej jeśli będą pochodziły od odmiany :roll: Pigwy z natury dają odrosty korzeniowe.

Nie ma co nadmiernie przywiązywać się do idei szczepienia, bo można przecież zrobić drzewko na własnych korzeniach - z odrostu, z ukorzenienia pędu - pigwę dość łatwo tak rozmnożyć i tako drzewiej czyniono ;:108 Z sadzonek drzewa uznaje się za najlepsze i najszybciej owocują :D
Sadzonki odmiany szlachetnej ukorzenia się zdrewniałe typową metodą, wskazane podgrzane podłoże ale niekoniecznie. Tradycyjnie można sadzonkować wprost w gruncie, jesienią ale także wczesną wiosną (jeśli susza nie grozi i lepiej z osłoną), przy tym im dłuższe i grubsze tym lepiej (20-30 cm) - mogą być to odcinki starszego pędu wraz z gałązkami, albo z piętką. Zaleca się sztobry sadzić głęboko, z uwagi na ów płytki system korzeniowy :wink: coś jak przy winorośli. Półzdrewniałe latem ukorzeniać też podobno można. Podają iż niektóre odmiany niechętne, np. Champion.
Normalnie w szkółkarstwie stosuje się odkłady. Dodajmy że na zachodzie Olbrzymiej z Leskovac używano jako podkładki, a to dlatego że jest mrozoodporna i niezbyt silnie rosnąca.

System korzeniowy 'odporny na wysoki poziom wód' - to właśnie płaski. Na gleby wilgotne poleca się zaś... pigwę ;:173

Szczepienie jest możliwe na głogu, jarzębinie, gruszy a nawet jabłoni. Niemniej efekty są zawodne, szczególnie na jabłoni szczepione zaleca się sadzić pod ziemię - żeby rosły na własnych korzeniach ;:108 Kwestia mozliwych niezgodności, słabego zrostu etc. Niezgodności zapewne u różnych odmian różnie.

Jeśli chodzi o 'mrozoodporną przewodnią' - należy sie parę słów. Idea szczepienia "na pniu przewodniej" powstała z obserwacji że drzewa jabłoni przeszczepionych na antonówce lepiej przetrwały ostrą zimę, propagatorem metody był chyba dr Filewicz z Sinołęki jeszcze przed wojną. Ale gdy takich drzew już powszechnie nasadzono okazało się że niekoniecznie się to sprawdza... Moim skromnym zdaniem pień z antonówki jest odporniejszy niż innych ale - tylko pień. I też niekoniecznie, bo mam w sadzie Królowe Renet (na pniu antonówki) z potwornie przemrożonymi pniami; a inne odporniejsze odmiany uszkodzeń pnia, takoż antonówkowego, nie mają.
Tu należy rozważać całe drzewo. Oczywiście odmiany mrozoodporne wytwarzają sobie substancje chroniące je przed mrozem, lecz przecież wytwarzają je w liściach :lol: Tradycyjnym sposobem uprawy wrażliwych odmian było naszczepienie ich w koronie odmiany odpornej (czyli przewodniej) - tak że z odpornej chociaż jeden konar zostawał i zapewne 'uodparniał' drzewo w całości, włącznie z tą wrażliwą odmianą.
Średnio zatem widzę metodę dla pigwy. Logicznie biorąc możnaby naszczepić ją w koronę mrozoodpornej gruszy, tylko musiałaby to być grusza 'odporna na pigwę', taka która dobrze się rozwija szczepiona na pigwie. Nie żeby mi przychodziło coś do głowy. Standardowa jest Bera Hardy'ego, tylko nie taka ona znów mrozoodporna. Typowe nasze pancerne grusze nie są zalecane do szczepienia na pigwie.

Skrótowo dodam że aby drzewa lepiej znosiły mrozy należy:
- Zaopatrzyć glebę w wapń (obficie), także inne mikroelementy, potas, fosfor - natomiast nie nawozić azotem.
- Utrzymywać wysoką murawę (nie kosić na jesień) bo to izolacja termiczna dla gleby.
- Na jesień drzew nie podlewać ani nie ciąć (po sierpniu), najlepiej generalnie mało ciąć. Drzewek sadzonych jesienią nie przycinać, dopiero wiosną.
- Gleba lekka przemarza. Najlepsza jest gliniasta i z dużą ilością próchnicy. Jednego i drugiego można dodać przy sadzeniu. Raczej nie dawać torfów jako 'próchnicy' lecz komposty, liście, trociny etc.

Inna rzecz warta dodania - istnieje rosyjska pigwa Iwan, opisywana jako odporna a zarazem o krótszym okresie wegetacji, co może się okazać istotne. Nie znam.
:wit

http://chestofbooks.com/gardening-horti ... uince.html
oraz:
" Propagation by cuttings is probably the best method of multiplying quince trees. Cuttings of large branches are better than those of small shoots. The amount of wood seems to measure the vital force to form both roots and tops. From twelve to fifteen inches is a good length, enabling us to plant deeply, and so guard against drought.
The chief thing is to guard against the exhaustion of sap by evaporation until roots are formed. Facilities for regulating light, heat, air, and moisture with precision will enable us to succeed with a succulent cutting furnished with a few leaves. When the air is warmer than the earth, buds are excited more than roots; and when the ground is warmest, root growth is most excited. Hence the custom of burying cuttings inverted during the winter, to keep the bnds dormant while a callus is forming for the emission of roots.
Holding the cutting in the hole at the right depth with the left hand, push the earth firmly against the cutting with the dibble, as you would in planting a cabbage. For lack of such firming the earth there are many failures.
The fall, after the leaves have dropped, is generally preferred for taking the cuttings; but they may be taken much later. I have had some cuttings grow in the open air, which were made in May, after the trees were growing.
Root Cuttings a foot or so long are best prepared before the buds swell in spring. I have trees from pieces of roots cut off by the plow as late as June. Plant at an angle of about forty-five degrees, or as near as you can to their natural position.
"
"Quince Culture", W. W. Meech, 1888 http://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=c ... 1up;num=vi

_________________
Pozdrawiam serdecznie


Góra   
  Zobacz profil      
 
leff
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 31 paź 2012, o 08:36 
Offline
500p
500p
Postów: 534
Skąd: Dębe Wlk.

 więcej niż 1
Ja ze swojej strony dodam że pigwa S1 dobrze sprawdza się jako owocowa. Może owoce mniejsze niż np Vranji ale już w porównaniu z Lescovac nie wiele mniejsze, gruszkowate.Dojrzewają k. IX - pocz. X.

_________________
Pozdrawiam,

J


Góra   
  Zobacz profil      
 
Rossynant
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 31 paź 2012, o 12:55 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2448

 ---
Nie każda podkładkowa jednakoż się sprawdzi, niestety... :( Zostawiłem podkładkę z wymarzniętej pigwy - pisało S1 ale kto ich wie co dali, to w dawnych czasach gdy u nas nic nie było - rośnie już naście lat (karłowo) i właściwie nie owocuje, kiedyś tam coś symbolicznie było, małe i do niczego.

Dodać jednak warto że pigwy można sobie też zasiać - są w znacznym stopniu samopylne i mają spore szanse dać z siewu wartościowe drzewa. Oczywiście chwilę to potrwa, ale kłopot żaden, można na grządce. Tak samo się sieje jak jabłonie i inne. Kiepskie wyjdzie to się przeszczepi.
:wit

_________________
Pozdrawiam serdecznie


Góra   
  Zobacz profil      
 
seedkris
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 31 paź 2012, o 14:03 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2439
Skąd: Podlasie 5 min > Białystok

 ---
Dzięki za odpowiedz Która odmiana pigwy będzie dość wczesna na Podlasie? Jak rozszyfrować nazwę, pigwa gruszkowa lub pigwa jabłkowa. Czy to są zarejestrowane odmiany? Czy to taki chwyt marketingowy, określający z grubsza cechy samego owocu?

_________________
Pozdrawiam z Podlasia seedkris


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Rossynant
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 31 paź 2012, o 15:58 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2448

 ---
Pigwa "jabłkowa" i 'gruszkowa" to mogą być Portugalska Gruszkowa (Lusitanica) i Portugalska Jabłkowa (bodaj to odmiana Orange). Ale spotyka się także wymienione osobno: Portugal, Gruszkowa, Jabłkowa - i wszystkie z Portugalii :roll: Może są różne typy, u anglosasów wszystkie pigwy pochodzą od portugalskiej, w każdym razie 'Portugal" jest gruszkowa. Popularne na zachodzie, stare sprawdzone.
Ale właśnie portugalska któraś mi zmarzła, nie żebym odradzał gdyż nie powiem że było to dobre drzewko akurat :wink: Niemniej Lusitanica - Portugalska Gruszkowa oceniana jest jako wrażliwa na mróz i w naszych warunkach słabiej owocująca (jest też raczej obcopylna) - natomiast wczesna, owoc jest duży, soczysty i łagodniejszy w smaku niż przeciętnie; uważany za jeden z najsmaczniejszych. Tylko że smak pigwy zależy głównie od ciepła w sezonie, zatem różnie bywa.
Orange (jabłkową) zaś polecają w rejony o chłodnych latach - ale to anglicy, jak zimą wytrzyma nie wiem.

Bereczki i Leskovac już polecałem - te lecą z drzewa we wrześniu, zatem możnaby wrześniem je zbierać rozumiem, co najwyżej trzeba będzie odłożyć do dojrzenia. W każdym razie lepiej te niż odmiany październikowe.
Sztoby ja wiedział co za odmianę miał :oops: coś rosyjskiego, miesiąc wcześniej niż inne. Ale i nie polecę bo kiepski owoc akurat, jednakoż ujdzie a nie marznie, to fakt. Może z tych rosyjskich szukać? Tylko nie akurat takich z Krymu, bo jest odmiana 'Krymska' - wczesna, lecz podobno na mróz wrażliwsza. Oczywiście jak rosjanie mówią 'wrażliwsza' to może u nas być OK.

Wczesny jest też Meech's Prolific, lecz to u anglików, nie mam pojęcia jak z jego odpornością. Champion z kolei uważany jest za odpornego (nie tak jednak jak Lescovacz) ale dojrzewa późno.
Z literatury - podaje się dla strefy nawet 5: Aromatnaja i Kuganskaja (rosyjskie, kaukaz), Boyer, Havran (turecka), Lisle, Pineapple, Russian, Smyrna, Taszkent, Van Damen. Oraz naturalnie "Siberian Gold" - czyli Leskowacz :wink:

A Leff słusznie zauważył: S1 może być dobra :D
To rzeczywiście odmiana owocowa, a nie dzika podkładka. Brać na niej szczepione, jak zmarznie to choć podkładka zostanie i też będzie pożytek...
:wit

_________________
Pozdrawiam serdecznie


Góra   
  Zobacz profil      
 
halfoat
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 31 paź 2012, o 17:42 
Offline
50p
50p
Postów: 86
Skąd: Tomaszów Mazowiecki

 ---
Jako, że pojawiły mi się dwa miejsca do zagospodarowania zrobiłem zwiad po okolicznych sklepach i znalazłem dwie odmiany: Lodowiec i Rassamut, które rozszyfrowałem jako Ludovic i Reas Mammoth. Wiecie może coś o tych odmianach (bo informacje w sieci dosyć skąpe)?


Góra   
  Zobacz profil      
 
Rossynant
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 31 paź 2012, o 18:02 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2448

 ---
Osobiście ich nie znam.

Rea's Mammoth to odmiana powszechna w produkcji w USA. Duże owoce, stosunkowo miękkie, raczej okrągłe niż typowo gruszkowe, płodny. Uprawiają w południowo-wschodnich stanach i w Kaliforni... nikt nie twierdzi że odporny, co nie znaczy że nie jest.
Ludovic - pokrewny Bereczkom czy Vranji (- to są wyselekcjonowane typy tego samego) ja takie lubię bo smak dobry i raczej miękkie a duży owoc łatwiej też obrobić; a te jugosłowiańskie rosną na wysokościach i są odporniejsze bo zimą miewają tam potężne mrozy, jeśli nawet krótko.
:wit

_________________
Pozdrawiam serdecznie


Góra   
  Zobacz profil      
 
przemek1136
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 4 lis 2012, o 21:09 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Postów: 4292
Skąd: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

 więcej niż 1
ania1590 Niestety Aniu nazwa odmiany nie zostanie wyjaśniona. To jest odrost korzeniowy z jakiegoś poniemieckiego sadu.

_________________
Ogródek Przemka cz.1 cz.2 cz.3
Część 4- aktualna


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
ania1590
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 6 lis 2012, o 07:36 
Offline
500p
500p
Avatar użytkownika
Postów: 504
Skąd: Kołobrzeg

 więcej niż 1
Dzięki Przemku.Właśnie wczoraj robiłam mus jabłkowy z dodatkiem pigwy- co za smaki aromat-pycha. Nieważne co za odmiana, ale dziękuję za zainteresowanie. ania

_________________
ania1590


Góra   
  Zobacz profil      
 
mariok87
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 6 lis 2012, o 09:53 
Offline
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Postów: 28
Skąd: Świętokrzyskie

 ---
A co sądzicie o szczepieniu pigwy jabłkowej i gruszkowej na jarzębinie?? Szczepi się ją na wysokości w celu wyprowadzenia drzewka (na pniu). Chodzi mi dokładnie o mrozoodporność takiego drzewka i procentowości przyjęć szczepów. Jak ktoś posiada dodatkowe informacje na temat specyfiki takiej operacji proszę podzielenie się nimi:)


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
seedkris
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 6 lis 2012, o 14:14 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2439
Skąd: Podlasie 5 min > Białystok

 ---
Podłączam się do pytania, czy na tej podkładce mogę zaszczepić obie odmiany pigwy. Znaczy na jednym drzewku dwie odmiany.

_________________
Pozdrawiam z Podlasia seedkris


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
vader2
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 12 lis 2012, o 21:45 
Offline
100p
100p
Postów: 142

 ---
Witam Wszystkich Forumowiczów jak nowy uczestnik.
Oczywiście, że można zaszczepić na jarzębinie dwie odmiany pigwy wielkoowocowej. Na wiosnę wyselekcjonowałem i przesadziłem z pobliskiego zagajnika dwa drzewka jarzębiny( jarząb pospolity) o grubości palca wskazującego i pod koniec sierpnia na wysokości ok 120-140 cm na dwóch pozostawionych gałązkach zookulizowałem po cztery oczka pigwy Bereczki i Lescovac. W październiku przeciąłem i zdjąłem folię zabezpieczającą okulanty i mogę stwierdzić, że wszystki się przyjęły i są żywe.Drzewka zakopczykowałem i okryłem slomianymi chochołami.Zobaczymy jak będzie po zimie, ale z doświadczenia wiem( nie pierwszy raz to juz robię), że wiekszość powinna przeżyć.Mam już takie 10-cio letnie drzewko, które owocuje. Pozdrawiam.

-- 12 lis 2012, o 21:48 --

Jeszcze tylko jedno pytanie do bardziej zawansowanych forumowiczów; w jaki sposób mogę wkleić jakieś fotki na forum? Chodzi mi o poszczególne kroki, które trzeba wykonać. Pozdrawiam.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Akwelan_2009
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 12 lis 2012, o 23:35 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 6253
Skąd: Radom

 1 szt.
Polecam wątek: viewtopic.php?f=53&t=29322, ja osobiście używam innego serwera, jest bardziej przyjazny - przejrzysty, prostszy w obsłudze i w polskiej wersji językowej. Jeżeli będziesz zainteresowany programem którego ja używam, napisz odpowiem opisowo z fotkami na pw.

_________________
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
seedkris
 Tytuł: Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?
PostNapisane: 13 lis 2012, o 07:41 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2439
Skąd: Podlasie 5 min > Białystok

 ---
3 jarzębiny posadziłem na rabacie kwiatowej To proste drzewka 2m wys. W przyszłym sezonie będę szczepić.

_________________
Pozdrawiam z Podlasia seedkris


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 363 ]  Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 26  

Strefa czasowa: UTC + 1


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Heinricus i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  
www.marolex.pl    E-sklep Marolex
  * Witryna używa cookies. Polityka cookies.  Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies i akceptację Regulaminu. *