Borówka - NAWOŻENIE

Drzewa owocowe
konrad_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 sie 2017, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Krzewy są młode, sadzone w tym roku na wiosnę. Podłoże to wymieszane torf kwaśny, kora iglasta i piasek, w mniej więcej takich samych proporcjach.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Na wiosnę proponuję zmierzyć w wiarygodny sposób pH podłoża. Ściółka z trocin, kory lub igliwia (najlepiej trochę przekompostowane) i na razie siarczan amonu na wiosnę do pierwszego owocowania.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
goleb
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Jesienią borówkę można zasilić fosforem . W jakim terminie i w jakiej ilości pod krzak można sypnąć superfosfat?
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Zapotrzebowanie borówki na fosfor jest niewielkie, dlatego zalecana dawka wynosi tylko 20-30 kg P2O5/ha. Jeżeli do nawożenia stosuje się fosforan amonowy to, aby uniknąć strat azotu, nawóz ten należy rozsiewać dopiero wiosną.
Zawartość fosforu w superfosfacie zwyczajnym wynosi 15?19% w przeliczeniu na P2O5.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Jeżeli ktoś ma i chce wykorzystać sól potasową to teraz jest dobry termin aby to zrobić.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
bociankrasna
200p
200p
Posty: 210
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

A czy siarczan potasu tez jeszcze można sypnąć czy raczej sobie darować?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Można teraz i również na wiosnę. Wiosną będą mniejsze straty. Przy sili potasowej chodzi o wypłukanie chloru z podłoża przez zimę bo borówki go źle tolerują.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
bociankrasna
200p
200p
Posty: 210
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Dzięki. Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie moje borówki posadzone rok temu rosną aż za mocno. Chodzi o to że mają po kilka pędów które urosły po dobre 50- 60 cm ale są proste i nie specjalnie chcą się rozkrzewiać. Nie wiem czy tak powinno być czy jednak za dużo nawozu im sypie ( jakiś wieloskładnikowy do borówek 3 razy w sezonie wg instrukcji). Generalnie krzaki nie wyglądają jakby im czegoś brakowało. Raczej ja widząc te proste pędy widzę że owoców raczej mało na krzakach będzie. Jutro będę na działce to cyknę jakieś zdjęcie.
bociankrasna
200p
200p
Posty: 210
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Trochę słabe zdjęcia bo słońce świeciło aż za mocno.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- 5 lis 2018, o 21:49 --
bociankrasna pisze:Trochę słabe zdjęcia bo słońce świeciło aż za mocno. Jak obracać zjecie na androidzie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
annaa
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Jeśli chodzi o nawożenie borówki to w tym roku podlewałam gnojówka z pokrzyw. Zapach uciążliwy ale efekty są i wielka różnica. Moje krzaczki wyhodowane z nasion, w tym roku wsadzone na miejsce stale w torf kwaśny, nawóz na wiosnę do borówek 3 razy w około 3 tygodniowym odstępie i co ? Krzaczki żółkły , dwa uschły- nie z braku wody. Dopiero pokrzywa dala efekty na trzech od góry przed podlewaniem , cztery następne po zasileniu.
viewtopic.php?f=34&t=7706&start=14
Moze komuś się ta informacja przyda ,nawóz taki jest darmowy , można podlewać ogórki pomidory- wszystko.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Poza oczywistymi zaletami takiej gnojówki, to ona chyba odkwasza glebę. To dla borówek chyba nie najlepsze rozwiązanie.
:)
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Myślę, że mogło być trochę inaczej niż annaa napisała. Nawóz nie działa natychmiast, a szczególnie granulowany. Do tego świeży torf, który bardzo chętnie pochłonie (sorpcja) część zdysocjowanych jonów nawozu. Zapewne sadzonki były wsadzane razem z bryłą korzeniową wyjętą z doniczek a więc dodatkowe utrudnienie dla nawozu. Ja na zdjęciach krzaków widzę wyraźne objawy chlorozy pewnie i potasowej stąd pozytywna reakcja na gnojówkę która ma go najwięcej w składzie, plus mikroelementy w formie łatwo przyswajalnej. Dodatek gnojówki z ogromną ilością bakterii ożywił podłoże i uruchomił naturalne procesy. Gnojówka ma bardzo wysokie pH moje pomiary dawały wyniki ok 8. Nie powinna śmierdzieć to oznaka, że podczas rozkładu brakowało tlenu i wytworzyl się siarkowodór, nalezy częściej napowietrzać.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
annaa
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Czyli siarczan amonu na wiosnę obowiązkowo by obniżyć pH ale najpierw badanie gleby. Wyczytałam ze czysta woda ma 7 może przy 8 w gnojowce z pokrzywy pH nie będzie złe.?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”