Borówka - NAWOŻENIE

Drzewa owocowe
berthold61
200p
200p
Posty: 447
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Ja potwierdzam o tej gnojówce. Nawóz do borówek dałem tylko raz w kwietniu i rosły tak aby, ale dopiero w lipcu polałem gnojówka a raczej kiszonką zrobiona z skoszonego zielska i borówki momentalnie ruszyły z kopyta. Podlałem drugi raz w połowie sierpnia i z borówek ok 50-60cm zrobiły się 120-130cm a grube jak diabli .

A przy okazji zapytam jakie właściwości mają igliwia z sosny, one są w sumie już przerobione na coś ala torf, wypełniłem tym rów 80cm szeroki na 45cm głęboki i nic poza tym nie dawałem. Wystarczy to czy trzeba by to jakoś ubogacić, wiem wiosną robię gnojówkę i leję, ale czy to nie za biedne?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Bez analizy chemicznej trudno określić skład igliwia rozłożonego, bo różne mogły być warunki rozkładu i ilość wypłukanych substancji. Sprawdzałem skład 2-3 letnich liści bez dodatku ziemi i skład wcale nie był zachwycający, w przeciwieństwie do wyglądu. Okazało się, że stężenie fosforu i potasu było zdecydowanie za wysoki do reszty składników. Testy praktyczne potwierdziły analizę. Tak więc sadzenie na samym igliwiu to loteria. Zdecydowanie lepszy efekt można uzyskać ściółkując nimi. Nawożenie w kwietniu to trochę za wcześnie a w sierpniu za późno, chyba że nawozem bez azotu. Jeszcze raz powtórzę, że aby nawóz zadziałał musi upłynąć pewien czas i przemieszczenie się w glebie składników w sąsiedztwo korzeni. Lipiec i sierpień to miesiące szczególnie intensywnego wzrostu krzaków. Trudno przypisać bezpośredni efekt wzrostu samej gnojówce tym bardziej, że jak to jeden z forumowiczów udowadniał na podstawie wykonanej analizy chemicznej, że zawiera ona bardzo zmienny skład i niewielkie ilości azotu.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Berthold61. Czy te borówki, o których piszesz, że tak ładnie urosły po zastosowaniu
gnojówki z pokrzywy,posadziłeś tylko w przerobione igliwie sosnowe?
berthold61
200p
200p
Posty: 447
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Nie nie to tyczyło się posadzonych w rodzimym gruncie ale wymieszanym z torfem i na to gruba warstwa szyszek od brata bo jemu kosiarka się tępi i to zbiera do worów .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

No to wychodzi, że trzeba będzie przetestować gnojówkę na wiosnę :)
:)
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Osobiście stosowałem gnojówkę z dodatkiem siarczanu amonu dla zakwaszenia. Może w tym roku też pomyślę.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Toldi i jakie efekty tego nawożenia ?
:)
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Jak u mnie nie zauważyłem szczególnego efektu, ale może dlatego, że krzaki były regularnie nawożone i ściółkowane. Rozmnożyłem też w ściółce grzybnię mikoryzową i w niektórych miejscach po odsłonięciu widać pełno białych strzępek.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Ja w tamtym roku spanikowałem i wyciąłem najładniejsze pędy, bo myślałem że mają jakąś zgorzel, a one drewniały po prostu. W tym roku liczę na piękne przyrosty:-)
:)
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Ktoś z Was stosował nawozy organiczne? Jakiej firmy, od kiedy, w jakiej dawce i z jakim skutkiem?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

diamond pisze:Ktoś z Was stosował nawozy organiczne? Jakiej firmy, od kiedy, w jakiej dawce i z jakim skutkiem?
Ja zawsze stosuje ponieważ mam słabą ziemię kwaśną ale jałową,piaszczystą.Sypię korę,zrębke z tui i iglaków,obornik granulowany i ostatnio nawóz organiczny w płynie Target.Coś to daje bo ten piach już do głębokości 20 cm ma tą materię organiczną,której nie było przy sadzeniu.Nawozy mineralne też stosuje równolegle oraz nawożenie jesienne.Borówki można zasypać materią i ona użyźni nam ziemię w sposób wystarczający dla borówek.U mnie borówki rosną średnio ale porównałem sobie z borówkami sadzonymi w specjalnie przygotowanym podłożu na bazie torfu,ziemi,kory i ściółki leśnej.I nie ma wielkich różnic bo widocznie borówka jest mało wymagająca.Znam rosyjski ze szkoły i muszę powiedzieć,że warto u nich pooglądać o borówce bo filmów ciekawych dużo więcej niż u nas.Oni jadą do lasu i ładują ściółkę całymi workami?U nas to niezgodne z prawem ale Rosja jest duża i może u nich wolno.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Yogibeer701 pisze:Znam rosyjski ze szkoły i muszę powiedzieć,że warto u nich pooglądać o borówce bo filmów ciekawych dużo więcej niż u nas.Oni jadą do lasu i ładują ściółkę całymi workami?U nas to niezgodne z prawem ale Rosja jest duża i może u nich wolno.
Tam ogromne poletko doświadczalne od borówek, poprzez winorośle na owocowych kończąc. Patenty niekiedy mają takie, że człowiek by na nie nawet nie wpadł ;)
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Czy teraz coś nawozimy ? Czy odpuszczamy sobie ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”