Borówka amerykańska - cięcie (wiosną/jesienią) ?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Witaj :)

Pokaze Ci 6 moich borowek, i czy cos bys w nich wycinal, byly posadzona w lipcu tego roku, oprocz blue crop(2 lata) i nie znana odmiana 3 letnia. Ok tych na zielono nie wytne, ale jeśli wytne ten gruby to mi zostana tye te 3, a ten gruby jest ladnie rozbudowany (blue crop). Tej z pierwszego zdjecia nic nie wycinala. Pokazuje tez fotke po wycieciu. A jakie to sa pedy owoconosne? Bo niektore galazki maja nabrzmiale paki, a niektore maja jakby plaskie male...

Pozdrawiam

Borówka Blue crop z tymi 3 pedami na dole.
Obrazek

Borowka po przecieciu (nie wiem jaka odmniana)
Obrazek

Borówka odmiana Nelson (2 krzaczki)
Obrazek Obrazek

Borowka bluejay

Obrazek

Borowka Berkeley
Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Żadnych pędów już nie wycinaj! Twoje krzewy borówki zostały ogołocone z pędów.
ad.1 "...ale jeśli wytne ten gruby to mi zostana tye te 3,..." - napisałem za dwa lata czyli 2100 rok. Do tego czasu wyrośnie więcej nowych pędów.
ad.2 "...Borówka Blue crop z tymi 3 pedami na dole. ..." - ona ma tylko jeden pęd rozgałęziony. Widać tam jeszcze dwa małe pędy wyrastający z ziemi. Nie wycinaj ich. To "zaczątek" nowych pędów.
ad.3 "...A jakie to sa pedy owoconosne? Bo niektore galazki maja nabrzmiale paki, a niektore maja jakby plaskie male... " - te które mają nabrzmiałe pąki będą owocować w tym roku, a pozostałe za rok.
Wejdź do mojego ogrodu i zobacz jak u mnie wyglądają krzewy borówki. Na tych stronach trochę je widać:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=480 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=416
zdjęcie trzecie, piąte, dziewiąte. (naciśnij znaczek Obrazek by powiększyć zdjęcie).
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=592
Jak je przytnę w tym roku to zrobię zdjęcia i dam w swoim temacie działkowym.

Jak pisałem wpisz w wyszukiwarkę hasło "Borówka amerykańska"i poczytaj co piszemy. Zwłaszcza http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ryka%F1ska oraz http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ryka%F1ska Ja wycinam jak pisałem wyżej przy borówkach pędy kilkuletnie 4 - 5 letnie (1- 2 pędy max w roku) oraz bardzo cienkie które zagęszczają dół krzewu.Część jednak tych cienkich trzeba zostawić na przyszłe pędy owocujące.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

O kurcze to mnie zmartwiles :( Wycialam pedy tylko tej nieoznaczonej borowce. Bylo ich chyba z 5 :lol: Ale nie mialy tych grubych pakow, tylko ten jeden z ktorego schodzila kora. I inne po kilka... Ok poslucham Twoich rad i juz z nimi nic nie robie. Ta nieoznaczona ma teraz 8 pedow, a miala chyba z 13-14... Borowki masz bardzo ladne ile one juz maja lat? poczytam inne iformacje o borowkach, mam nadzieje ze będę miala chociaz pare owocow :( A czy na wiosne mam zakwasic podloze kwasem ortofosforowym?

Pozdrawiam
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Borówki uprawiam około 10 lat. Czy nawożę - piszę tu (przeczytaj też post pogotowia ogrodniczego) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=32
Przy takim nawożeniu nigdy nie miałem z nimi kłopotów. Co roku owocują bardzo obficie. Co kilka lat posypuje na wierzchu korę z lasu.
Mariolka pisze:...A czy na wiosne mam zakwasic podloze kwasem ortofosforowym?
Pozdrawiam
Producent siarczanu amonu podaje: "Nawóz zakwaszający glebę. Do nawożenia iglaków, borówek, azalii. Krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie, przeznaczony do stosowania przedsiewnego na wszystkich uprawach o odczynie gleby obojętnym i alkalicznym, a na glebach kwaśnych tylko pod rośliny lubiące taki odczyn. Skład: 21%N, 25%S. Opakowanie: worek 2kg."
Pozdrawiam Andrzej.
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

O cięciu borówki piszą troche http://poradnikogrodniczy.pl/borowka.php
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Czyli te pędy ze złuszczoną korą (stare, nieowocujące) wyciąć tuż przy ziemi?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tak. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Roque
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 18 mar 2008, o 14:33
Lokalizacja: Łódzkie

Borówka amerykańska - przycinanie

Post »

Zrobiła się ładna pogoda więc wyszedłem dzisiaj i postanowiłem zająć się pielęgnacją moich dwóch borówek amerykańskich (odmiana nieznana).
Wyciąłem gałązki suche i chore jednak zastanawiam się czy nie wyciąć więcej. W tamtym roku nie podcinałem ich w ogóle i owoce były duże mniejsze niż w poprzednich latach.
Umieszczam niżej zdjęcia i proszę o poradę od osoby która wie jak należy podcinać te krzewy. Dodam, że krzewy wsadzałem około 8 lat temu.

Z góry dziękuje za odpowiedz

Obrazek Obrazek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

nie żebym się znał ale wg mnie to tu nie ma co przycinać- widzisz jakieś silne nowe pędy od dołu rośliny :idea: :?: które można by jako nowe poprowadzić :?:
Roque
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 18 mar 2008, o 14:33
Lokalizacja: Łódzkie

Post »

nowych, wychodzących z dołu nie ma ale nie wiem czy góra nie jest za gęsta.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Mniejsze owoce może były z innego powodu, niż za gęsta korona.

Poczytaj tu:
- Borówka Amerykańska-Jak sprawdzić pH ziemi??
- Borówka amerykańska - 1cz.(05.08-06.05)
- Borówka amerykańska - 2cz.(06.05-....
- Borówka Amerykańska- przycinanie
- Borówka amerykańska sadzenie ?

Jeśli nadal będziesz miał wątpliwości, pytaj :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Ja też myślę, że mniejsze owoce mogły byc z powodu np. za mało kwaśnej ziemi. Zasilałeś je czymś ? czy miały dużo liści ? Jak borówka ma mało liści, to owoce będą małe - bo to świadczy o niedoborach pokarmowych i glebowych - spraktykowałam u siebie.

Można wyciąć takie bardzo stare gałęzie "obierające się z kory", z których nie wyrastają silne, młode gałązki
Roque
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 18 mar 2008, o 14:33
Lokalizacja: Łódzkie

Post »

Właśnie w tamtym roku troche je zaniedbałem, nie były zasilane ani ziemia nie była zakwaszana. Kiedy to zrobic, jak czesto i czego uzyc? Nie mialem jeszcze czasu ale zaraz wezme sie za czytanie postow nadeslanych przez Nalewke. Lisci mialy sporo i owocow w sumie tez ale wszystkie byly male w wielkosci naszych jagod. Pamietam kilka lat temu bylo mniej owocow ale byly duze jak te dostepne w sklepach i wiele slodsze, pewnie wlasnie przez zasilanie i kwasna glebe. jeśli chodzi o galezie to wszystkie najstarsze obieraja sie z kory i z nich dopiero wychodza te kilkuletnie wiec jakbym mial wyciac wszystkie obierajace sie z kory to by nic nie zostalo z tej borowki. Te dwa krzaki maja juz w ogole okolo 12 lat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”