Śliwa Dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
jagusia111

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

To nie musi być rak. Mogą być uszkodzenia pomrozowe po zimie. W tym roku na wielu owocowych zamierają całe gałęzie, albo robią się takie zapadliska jak opisujesz. Pestkowe na uszkodzenia pomrozowe też reagują wyciekiem gumy.

Cytat ze starego Atlasu chorób sadowniczych "Po szczególnie mroźnych zimach na korze gałęzi i konarów, a nawet pni, występują zbrunatniałe, zapadające się plamy, potem kora marszczy się, a drewno pęka. Tak silne uszkodzenia są przyczyną zamierania części korony lub całych drzew."
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Taka zmiana znajdowała się w jednym miejscu, jak by zmarzło to było by więcej jakich miejsc?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
jagusia111

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Niekoniecznie. Jak był sęczek to w tym miejscu już mamy miejsce słabiej chronione przed niską temperaturą.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

W tym roku Jojo przeszła sama siebie, chyba chce nam wynagrodzić ubiegłoroczne straty;

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Izzy
50p
50p
Posty: 59
Od: 20 kwie 2017, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Witam, gdzie mogę poprosić o rozpoznanie gatunku? :oops:
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 91
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Czy zapylacz dla śliwy Vanier jest konieczny? Wymienione są dwa Shiro i Kometa. Jeżeli tak to którą polecacie.
Pozdrawiam Piotr
ceranix3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 sie 2021, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sliwa nie chce spac

Post »

Witam, proszę o pomoc co zrobić. Chodzi o to że posadziłem w donicach czereśnię karłowatą "słodkie serce", wiśnię kolumnową "Jutówka" i śliwę kolumnową " Imperial". Są w dużych donicach, dobrej ziemi. Czereśnia liście zgubiła dawno, wiśnia żółknie, a śliwka wygląda jakby był środek lata. Zieloniutka cała.
Przy sadzeniu jedyne co dałem to obornik granulowany, i dałem kapkę Kalprimu (tak jak w zaleceniach) ponieważ czereśni po posadzeniu zaczęły schnąc liście od brzegów w stronę środka. Mimo oprysków nadal to postępowało więc poradzono mi że jest to brak potasu. Podlałem wszystkie 3 drzewka plus magnolię i liliaka- też w donicach. Są to miniaturki. Tak czy siak czereśnia zgubiła liście pod koniec sierpnia, wiśnia zaraz zacznie gubić a właśnie ta śliwa mnie martwi. Poczekać jeszcze czy nie wiem, poobrywać jej listki i wtedy zmuszę ją do szybszego spania. Liliak prawie łysy, magnolia też już zaczyna się przebarwić, a śliwa jak gdyby nigdy nic zieloniutka. Poczekać jeszcze czy już mam po drzewku?
Krasny
500p
500p
Posty: 529
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Z opisu wynika, że jednak trochę przenawoziłeś przygotowując ziemię. To że podlałeś potasem, to nawet lepiej. Potas sprzyja drewnieniu. Jeśli masz nieogrzewany garaż, albo inne takie pomieszczenie, to tam starałbym się przechować drzewko. Nie musi to być jasne miejsce. W ten sposób zimowałem u siebie pomarańczę trójlistkową już dwie zimy i działa. Na początku popełniłem prawdopodobnie ten sam błąd co ty, bo też nie zrzuciła liści, ale dała radę w takich warunkach. Co do obrywania, to nie jestem pewien. Z jednej strony mogło by to przymusić drzewko do spoczynku. Z drugiej, jeśli liście jeszcze mocno siedzą to porobią się ranki i może łatwiej przemarzać czy załapać grzyba.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

U mnie drzewa rosnące w glebie wyglądają bardzo różnie .
Jedne żółte i zrzucają liście a obok nawet ten sam gatunek
liście zielone ledwo poszarzałe .
Miałam robić oprysk mocznikiem ale ze względu na takie duże
różnice jeszcze czekam .
Te drzewka to mają w tych donicach zimować ?
ceranix3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 sie 2021, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Dzięki za szybka odpowiedź. Mam altanę . Tak myślałem, że jak coś to ją tam wrzucę. Ale jeszcze poczekam trochę.
Tak będą w tych donicach. Są to drzewka kolumnowe, które można trzymać w donicach. Na tą chwilę są w 45x45cm.
Na zimę będą stały na podkładce styropianowej, a donice będą zabezpieczone kartonem i owinięte folią bąbelkową.
Zrobiłem tak-w donicach- ponieważ w lipcu Szczecin znalazł się pod wodą. U mnie na działce i obok zresztą też wody przez dwa dni było 70 cm. Oprócz róż, truskawek-o dziwo- i funkji wszystko padło. Zostawiłem na tą chwilę wiśnie i bez, które po tej powodzi zrzuciły liście w lipcu. Dam im szansę bo wyglądają na mocne - giętkie gałązki, nie łamią się. A te w donicach to eksperyment. Mam tak posadzone wiśnie, czereśnie ,śliwę, magnolię Satisfaction i liliaka Meyera. W razie kolejnej powodzi z pewnością je uratuję a do tego dosyć ciekawie to wygląda i można zmieniać aranżacje na wiosnę.
Krasny
500p
500p
Posty: 529
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

U mnie to poniemiecki budynek gospodarczy z grubymi murami. Temperatura nie spada tam za dużo poniżej zera. Jeśli dobrze zaizolujesz i nie będzie wysuszających wiatrów, to powinna dać radę. No i zimy w Szczecinie wyglądają trochę inaczej niż na mazurach :)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

No i wpadłam jak śliwka w kompot . Kupiłam dwie mini brzoskwinie i jedną mini
nektarynkę .
Nie wiem czy będę uprawiać je w donicach , przezimują w tunelu .
Przy niższych temperaturach dostaną dodatkową ochronę z włókniny .
Doniczki wkopię w ziemię .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”