Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Rosynant , amatorroli , dziękuję Wam za cenne rady ;:180 przemyślę temat i jakoś to zagospodaruję. Czy wiśnia może rosnąć niedaleko jabłoni ? Zamysł jest taki, żeby szpaler drzew jabłoni kończyłby się właśnie wiśnią...
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Spokojnie, chyba jeszcze nikomu się nie zdarzyło aby wiśnia pogryzła się z jakąkolwiek jabłonią. :wink: A na poważnie to jedyny problem to odległość między nimi bo jadalnie mają silnie skarlające podkładki a wiśnie już tak silnie skarlających podkładek nie mają więc trzeba zachować pewien dystans by drzewka miały odpowiednie doświetlenie. No chyba,że przewidujesz silne i systematyczne cięcie korygujące to wtedy dystans nie jest aż tak istotny. :)
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

garom dzięki , uśmiechnęłam na wpis, co by to drzewa się nie gryzły ;:306 , a tak na poważnie dziękuję za podpowiedź, fakt jabłonki mają już ( jak na młode drzewka) ok. 10 lat. Nie urosły jakoś duże, może do 2m. Będę musiała krzewy wysadzić, żeby oddalić wiśnie, tak jak napisałeś może mieć duże gabaryty. Przygotuję się ;:333

A czytałam teraz w internecie o wiśnie Sabina, chyba tu na forum nie była brana pod uwagę . Polska odmiana, ponoć zdrowa ...
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Też czytałem o Sabinie (będę ją sadził w tym roku jak mi szkółka podesle), ale z info wynika,że jest bardziej na przetwory a mniej na bezpośrednie spożycie (jest mniej słodka od innych). Z odmian słodszych wsadziłem już Nanę i Lucynę (one też nadają się na przetwory). :)
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

garom Od nastu lat eksperymentuję w ogrodzie z roślinami. Właśnie począwszy od roślin, kwiatów, krzewów po drzewa i krzewy owocowe. Mam rózne jabłonie i te co np. są "pewniakami" typu papierówka, antonówki - tu mnie spotkała niemiła niespodzianka. Antonówek to jeszcze nie widziałam na drzewie, nie wspomnę o skosztowaniu ;:185 Papierówka ma z 6 jabłek z czego 4 to maleństwo a 2 mozna spróbować, co też wielkością daleko jej do odpowiedniego rozmiaru. Krótko pisząc masakra. Dlatego dla mnie to co jest sprawdzone i pewne u mnie do końca nic nie jest oczywiste. Bardzo dobrze rosnie i owocuje pigwa gruszkowa. Owoc jest ogromny, chyba mi rekompensuje za wszystkich ;:306
Może zdecyduję się na 2 wiśnie. Może właśnie Sabinę i ... poczytam teraz jeszcze o tych co napisałeś.
Jak widać dla amatora, to też ciężki wybór. dziękuję Ci za te podpowiedzi i swoje doświadczenie ;:333
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Trochę jestem zdziwiony, jak moi "przedmówcy" piszą o słabym owocowaniu odmiany Pandy. U mnie od lat owocuje obficie, może dlatego że niedaleko ma do zapylenia Groniastą , Gubeńską i czerechy.
A teraz będzie off topic:
Mam rożne jabłonie i te co np. są "pewniakami" typu papierówka, antonówki - tu mnie spotkała niemiła niespodzianka. Antonówek to jeszcze nie widziałam na drzewie, nie wspomnę o skosztowaniu ;:185 Papierówka ma z 6 jabłek z czego 4 to maleństwo a 2 można spróbować, co też wielkością daleko jej do odpowiedniego rozmiaru. Krótko pisząc masakra.
Należy pamiętać,że Antonówka późno wchodzi w owocowanie, najwcześniej w 5 roku lub nawet później po posadzeniu. Natomiast Papierówka jeśli jest szczepiona na Antonówce będzie miała podobnie i na pewno zaowocuje przemiennie czyli co drugi rok. To tyle na ten temat bo mnie moderator pogoni... :wink:
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

A ja podejrzewałbym na odwrót - że skarlane drzewka na piachu, co to korzeni nie mają, no to jak mają owocować? ;:224
Taka Papierówka to wcale nie "pewniak", ona wymaga warunków.
Gdzieś tam pod temi Grójcami furt im nie wychodziła na przykład, tzn owoc był, tylko dziadowski.
Kiedyś zamiast wprowadzili tam Ohm Paula - choć to już całkiem kuchenne - a i tak efekt był do...
tj. powiedzmy elegancko: podobny... :wit
viewtopic.php?p=6291639#p6291639
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Miałem Sabinę, posadziłem ją specjalnie w mniej żyznym miejscu, więcej piasku niż gliny, a i tak, bardzo obficie kwitła, na przymrozki czniała, z chorobami nie było źle, za to owoców zawiązywała tyle co Debreczynka, przy czym były one małe. Za to w drewno i zieleń szła jak szalona.
@Garom - może masz dla Pandy dobre warunki? Zastanawiałem się u siebie, ale podobno wrażliwa na przymrozki i źle zawiązuje przy słabej wiośnie.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

U mnie ziemia jest klasy 3a i glina z miejscowymi spiekami na głębokości 30-40 cm ( prawdopodobnie zbity albo sklejony ił, który trzeba by siekiera rąbać jakby chciał to ruszyć, na szczęście tylko miejscami). Nawożę Pandy identycznie jak większość drzewek czyli azofoska (zamiennie co 2 rok polifoska) plus saletra amonowa. W razie jakichkolwiek niedoborów pryskam dolistnie makro i makropierwiastkami (w tym roku miałem jeden taki przypadek śliwy z niedoborem fosforu). I to by było na tyle. W tym roku przymrozek z 22 maja załatwił mi większość owoców , w tym Groniastą, a Pandy dała radę... . :)
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

garom pisze:Trochę jestem zdziwiony, jak moi "przedmówcy" piszą o słabym owocowaniu odmiany Pandy. U mnie od lat owocuje obficie, może dlatego że niedaleko ma do zapylenia Groniastą , Gubeńską i czerechy.
A teraz będzie off topic:
Mam rożne jabłonie i te co np. są "pewniakami" typu papierówka, antonówki - tu mnie spotkała niemiła niespodzianka. Antonówek to jeszcze nie widziałam na drzewie, nie wspomnę o skosztowaniu ;:185 Papierówka ma z 6 jabłek z czego 4 to maleństwo a 2 można spróbować, co też wielkością daleko jej do odpowiedniego rozmiaru. Krótko pisząc masakra.
Należy pamiętać,że Antonówka późno wchodzi w owocowanie, najwcześniej w 5 roku lub nawet później po posadzeniu. Natomiast Papierówka jeśli jest szczepiona na Antonówce będzie miała podobnie i na pewno zaowocuje przemiennie czyli co drugi rok. To tyle na ten temat bo mnie moderator pogoni... :wink:
garom bardzo Ci dziękuję ! znaczy muszę czekać :wink:

... wiśni jeszcze nie zakupiłam
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Spokojnie, sezon sprzedaży zaczął się niedawno i jeszcze potrwa z miesiąc czasu, zdążysz zakupić... . :wink: A do drzewek trzeba cierpliwości bo nie zawsze jest tak jakby się chciało, bo to albo mróz, albo deszcz albo susza i plon niewielki albo żaden. Za to czasami jak obrodzi to jest ból głowy co z tym zrobić. :)
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

A co sądzicie o wiśni Wróble ?
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Wiecie co , zycie to układa własny scenariusz... byłam w szkółce PGRowskiej, bo taką mam niedaleko. I co kupiłam ? oczywiście Debreczynkę ;:131 garom mi odradzał i słusznie, ale ze wszystkich wiśni, które mieli na ofercie sprzedażowej ,ta wiśnia wyglądała najlepiej , najzdrowiej, ładnie wyprowadzona gałęzię równe z przewodnikiem, piękne drzewko, dosyć duże, znaczy wysokie, chociaż w balocie. Szczepiona na Antypce. Myślę sobie, chciałam to, to mam. I co tu począć ? wzięłam ! dokupię Łutówkę, czy Groniastą , jak zalecaliście ale w innym miejscu, tamte tutaj były słabe. A jak Debreczynka bedzie owocowała słabo, to trudno. Może zostanie jako "ozdobne" ;:130
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”