Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

kaLo Co do ciemnych odmian wiśni to dawniej popularne były tzw. sokówki czyli bardzo ciemne owoce i nadzwyczaj (najczęściej) kwaśne. Jadłem kiedyś takie (prawie 50 lat temu) . Nazywano je wtedy sokówkami bo nadawały się raczej tylko na przetwory, a nie do konsumpcji bezpośredniej. :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Te miały sok barwiący a kora na pniu wygląda tak.

Obrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

tencia pisze:Mam Groniastą ,bardzo smaczne duże owoce ale cały czas mam nadzieję ,że zacznie plonować .Jak na razie owoców jak na lekarstwo a kwitnie obficie,szkoda mi się jej pozbyć i ciągle czekam.Łutówkę posadziłam w ubiegłym roku i myslałam,że uschła a ona w listopadzie zakwitła a teraz na razie nic nie ma ;:223
Pozdrawiam Teresa :wit
kaLo pisze:Już kiedyś napisałem, że groniasta jest odmianą bukietowo-wędzarniczą. Kwitnie pięknie, a szynka wędzona jej drewnem nie ma sobie równych. ;:108
U mnie w tym roku po raz pierwszy Groniasta obsypana owocami. Zebrałam około 14 kg. Myślę, że złe plonowanie Groniastej to skutek braku zapylaczy. W tym sezonie po raz pierwszy zakwitły mi Lucyna i Sabina, mam też Łutówkę i Wandę, a kwitnienie wszystkich mniej lub bardziej pokryło się z terminem kwitnienia Groniastej. W ubiegłych latach na drzewku było dosłownie po kilka sztuk owoców.

Obrazek
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Na pewno jest coś na rzeczy bo przecież na Węgrzech są sady towarowe obsadzone tą odmianą. Może chodzi o zapylacze a może o przymrozki wiosenne, które w tym roku litościwie nas ominęły. W moich rejonach kataklizm dotknął producentów czereśni i wiśni. Na giełdzie rolnej kosztują po 3-4 zł za kilogram. Rok temu trudno było kupić za podwójną cenę.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Groniasta- pychota, jest niby samoplodna ale potrzebuje zapylacza, może to być Nefris, Kelleris 16 albo Lutowka. w Polsce na działce, po sąsiedzku jest Lutowka, dlatego tak obficie owocuje.
Miałam Pandy, kiepsko owocowała, a potrzebuje zapylacza North Star, Wołyńska albo Lucyna. Niestety żadnej z tych odmian nie miałam i dlatego wycięłam. North Stary wycięłam rok wcześniej.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Gieniu, u mnie Groniasta od początku rosła w towarzystwie Łutówki i nic to nie pomagało. Zaczęła obficie owocować, dopiero gdy dosadziłam trzy inne odmiany.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

W czerwcu pisałem o wiśni w typie szklanki, myślałem że to wczesna ludwika biorąc pod uwagę termin dojrzewania owoców, ale nie zgadza mi się to, iż w opisach ta odmiana jest określana jako samopłodna i plenna, u mnie owoców jest jak na lekarstwo, a wiśnie kwitną jak wściekłe co roku na wiosnę. Swoją drogą podatna jest na brunatną zgniliznę. Ewentualnie to jakaś czerecha i zapylacza nie ma, kwitnie wcześnie i mija się z pół dzikimi lokalnymi wiśniami. North Star kwitnie niby później ciekawe czy poprawi owocowanie? Swoją drogą North star będzie dość ładnie kwitł, bo już widać co pąk liściowy, a co kwiatowy. :wink:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

KamilK02 mnie ta Twoja wiśnia trochę czerechą zalatuje, bo skoro słodko-kwaśna i owocuje tak jak owocuje to może być czerecha, z których każda (podobno bo nie mam jeszcze Kleparowskiej) słabiej owocuje od klasycznych wiśni. :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Czerechy mają jakieś konkretne cechy, że można stwierdzić, że mieszańce? Co ciekawe ta wiśnia byla popularna w moich okolicach i koleżanka twierdzi, że u niej normalnie owocuje :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Jak czerechy wypuszczą za kilka tygodni liście to podesle zdjęcia Hortensji, Książęcej i Gubeńskiej (kiedyś pomolog pisał,że to nie czerecha tylko wiśnia, ale niektórzy ją zaliczają do czerech). Jak mi podeślą ( podobno w przyszłym tygodniu) i się przyjmie Kleparowska to będziesz miał do porównania liście wszystkich rodzajów czerech występujących w Polsce (chociaż o Pandy 103 też pisano ,że czerecha?). :)
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Wczesną z Prin też masz?
A Kleparowską gdzie wyszukałeś?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

garom był bym wdzięczny za zdjęcia, jak się rozwina u mnie to też wrzucę kwiaty, liście, owoce są na pierwszym miejscu na poprzedniej stronie. Można by prosić o opis tej Kleparowskiej, jestem ciekaw co czyni ją taką wyjątkową po za tym, że czerecha ;) Patrzyłem w pomologii z 1976 i nie ma opisu.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

CZERECHA KLEPAROWSKA

Unikalna hybryda wiśni i czereśni, inaczej oś pośredniego pomiędzy wiśnią a czereśnią. Owoce Czarne, duże, soczyste jak wiśnia i słodkie jak czereśnia, zwykle przymocowane w parach. Odmiana pochodzi z Kleparowa, przedmieścia miasta Lwowa, na którem miano pierwsze drzewo znaleźć. W Niemczech owoc ten jest znany pod nazwą Kleparover Suss-Weichsel, zaś jego nazwa francuska to Griotte de Kleparow. Owocowanie pod koniec lipca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”