Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
sadownik
 Tytuł: Pigwowiec owocowanie
PostNapisane: 10 sty 2010, o 23:06 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Mam pytanie na temat pigwowca japońskiego:mam z nim taki problem,że siedzi w ziemi już ok 6 lat,na wiosnę jest cały obsypany kwiatem,a są ok 2-3 owoce albo w ogóle ich nie ma.Więc jaki to może być problem :?:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Waleria
 Tytuł: Re: Pigwowiec nie owocuje
PostNapisane: 10 sty 2010, o 23:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Chyba brak owadów zapylających. Widziałeś na kwiatkach jakieś pszczółki?

sadownik
PostNapisane: 10 sty 2010, o 23:17 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Pszczoły na kwiatach są.Może dlatego,że nie ma drugiej odmiany do zapylania.

Fallenangelv
PostNapisane: 10 sty 2010, o 23:41 
---

0 szt.
mam nieraz podobnie i w moim przypadku dwie rzeczy -przemarza kwiat lub często ptaki żżerają kwiaty.(dziwne ale tak faktycznie jest).

anwi
PostNapisane: 12 sty 2010, o 21:12 
200p
200p
U mnie podobnie, z tą różnicą, że jest to pigwowiec pośredni. Na wiosnę kwiatów całkiem sporo, owadów w ogrodzie mnóstwo, a owoców wcale. Do tego liście są lekko skręcone, wyglądają tak, jakby były nieco wysuszone, chociaż nie brązowieją i nie opadają. Nie ma oznak żerowania szkodników, a i z wilgotnością podłoża też nie ma problemu. A ja tak lubię galaretkę pigwową :(

Matemax
PostNapisane: 19 sty 2010, o 19:26 
1000p
1000p

0 szt.
Miałem ten sam problem, ale właśnie o wilgotność tu chodzi. Szczególnie w fazie zawiązywania owoców, maj i czerwiec czasem przez tydzień lub dwa nic nie pada, wtedy jest najgorzej. Poza tym dokarmianie drugi z powodów, ja posypuję na wiosnę lub jesienią popiołem z drzew, lub z palenia "wilków", zawierają potas co sprzyja dojrzewaniu owoców, aby lepiej dotrzeć jesienią do owoców warto prześwietlić krzew wiosną.

Nalewka
PostNapisane: 21 sty 2010, o 01:07 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Ale pigwowiec świetnie się czuje (i owocuje) w suchej, niemal jałowej, piaszczystej ziemi :shock:
Dlaczego chcecie go przekarmiać i podtapiać? Cięcia też nie lubi, jedynie sanitarne, jak się coś połamie, uschnie czy tp.
Może słabo owocuje, bo właśnie znowu został prześwietlony, ma za mokro, albo ma za dużo nawozów i bujnie rośnie, ale na owoce nie ma już siły?

nocny_drwal
PostNapisane: 21 sty 2010, o 14:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Najlepiej owocują już takie starsze krzewy. Młode pigwowce to nie za bardzo, szczególnie jak to są siewki, czyli z nasion rozmnażane. Ja to zawsze w parku zbierałem, wystarczyło zlokalizować skupisko starych krzewów, o których nikt już nie pamiętał :wink: Ale to było we Wrocławiu, teraz to daleko i nie po drodze :|

Akwelan_2009
PostNapisane: 21 sty 2010, o 23:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja mam kilka krzewów pigwowca i nie mam problemu z owocowaniem, wręcz odwrotnie. Na jesieni 2009 roku miałem tyle owoców, że wystarczyło na zrobienie przetworów i obdarowanie sąsiadów i jeszcze trochę zostało na krzewach bo już nie miałem co z nimi zrobić i nikt już nie był na nie chętny.
Odnośnie uprawy to mam troszkę odmienne zdanie od moich przedmówców. Większość krzewów mam z "pestki". Nie powiem po ilu latach owocowały, ale nie trwało to zbyt długo. Krzewy pigwowca rosną na glebie typowo piaszczystej (dawnych nieużytkach) z tym, że we wierzchnia warstwa około 20 cm była nawieziona gliną i ziemią łąkową, łącznie warstwa "orna" ma około 35 40 cm grubości, a poniżej tej warstwy jest żółciutki piach, żwir. Ca 2 - 3 lata nawożę ziemię wokół krzewów kurzakiem (rozsypuję na jesieni i tak pozostawiam do wiosny).
Odnośnie przecinania krzewów to preferuję coroczne jesienne wycinanie przy już "wyrośniętych" krzewach wszystkich jednorocznych przyrostów, tuż przy podstawie krzewu.
Moje krzewy owocują corocznie a wyglądają tak - fotki są z różnych lat. Jak będę na działce zrobię fotki jak wyglądają po jesiennym przecięciu i zamieszczę w następnej wypowiedzi.

To jest kwitnący czteroletni krzew - posadzony jako sadzonka jednoroczna:

Obrazek

a tak wyglądają jego owoce. Nie wiem jaka to odmiana, ale owoce ma wyjątkowo duże, wielkości średniej wielkości jabłka, gdy są dojrzałe mają ładny intensywny rumieniec:

Obrazek

Inne kwitnące krzewy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a to owoce tych krzewów, są różnej wielkości o żółtym kolorze, przyjemnym zapachu.

Obrazek

- na ostatniej fotce, mój "weteran", ma około 15 lat, 2 -2,5 m wysokości i jest niezawodny. Owoce aromatyczne i bardzo obficie owocuje. Na jesieni bardzo go przeciąłem, bo już nie mogłem "dostać" się do owoców.

Matemax
PostNapisane: 22 sty 2010, o 11:52 
1000p
1000p

0 szt.
Nalewka napisał(a):
Ale pigwowiec świetnie się czuje (i owocuje) w suchej, niemal jałowej, piaszczystej ziemi :shock:
Dlaczego chcecie go przekarmiać i podtapiać? Cięcia też nie lubi, jedynie sanitarne, jak się coś połamie, uschnie czy tp.
Może słabo owocuje, bo właśnie znowu został prześwietlony, ma za mokro, albo ma za dużo nawozów i bujnie rośnie, ale na owoce nie ma już siły?

Masz w zupełności rację, ale na moim przykładzie się to nie sprewdza, ja mam pigwowca japońskiego i bez przycięcia nie mógł bym się do niego dostać, rośnie prawie, że na piasku i kilka lat temu zrzucił zawiązki owoców podczas suszy.

Nalewka
PostNapisane: 22 sty 2010, o 12:56 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Bo wszelkie ekstrema są niedobre, czy to dla roślin, czy dla ludzi :) Słaba gleba nie oznacza pustyni :lol:

Akwelan_2009
PostNapisane: 22 sty 2010, o 17:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Po jesiennym "prześwietleniu" krzewy pigwowców wyglądają tak:

Obrazek

Obrazek

- tak wyglądają krzewy z fotek 3 i 4 z pierwszej mojej wypowiedzi,

Obrazek

- ten krzew ma duże owoce - fotka nr 2 z pierwszego postu,

Obrazek

- a to krzew "weteran" w zimowej szacie, którego gałązkę z kwiatami zamieściłem w poprzedniej wypowiedzi.

anwi
PostNapisane: 22 sty 2010, o 21:11 
200p
200p
Mój-ci młody jeszcze (posadzony na wiosnę 2008, ze szkółki), i chociaż, jak pisałam, kwiatów ma sporo, jednak żadnych owoców. Muszę go więc poobserwować, może w tym roku kilka owoców się pojawi?

MirekL
PostNapisane: 22 sty 2010, o 21:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Odnośnie przecinania krzewów to preferuję coroczne jesienne wycinanie przy już "wyrośniętych" krzewach wszystkich jednorocznych przyrostów, tuż przy podstawie krzewu.

I słusznie. Toto na starych silnych pędach obradza. A nie wycinając tego drobnego to i ciężko by za pare lat coś urwać. :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 71 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości