Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Drzewa owocowe
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Pytanie odnośnie gatunków

Post »

Może ktoś się orientuje czy Śliwo-brzoskwinia(Kubań), to to samo co Brzoskwinio-śliwa ???
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

Tytus, przeczytaj cały ten wątek od początku, może coś się wyjaśni :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Pytanie odnośnie gatunków

Post »

tytuseee pisze:Może ktoś się orientuje czy Śliwo-brzoskwinia(Kubań), to to samo co Brzoskwinio-śliwa ???
Raczej nie, bo to tak samo jak z morelo-śliwą (ang. plumcot) i śliwo-morela (and. pluot). Pierwsza ma w sobie więcej moreli niż śliwy a druga to większość śliwy a nie moreli. Nawiasem mówiąc Zaiger Geneteics wypuścił w tym roku coś co się nazywa Peacotum - jest to skrzyżowanie śliwy, brzoskwini i moreli. Podobno ma rewelacyjny smak, znawcy mówią, ze będzie wielkim przebojem na rynku detalicznym a smaku nie da się opisać, ale zanim dotrze do polski to pewnie wiele wody w wisle upłynie. Już sobie ostrzę na to coś zęby :P
A tak wracając do tematu Kuban to nie jest jakaś radziecka odmiana śliwy?

Pozdrawiam serdecznie
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

Śliwobrzoskwinia czyli Kubań tak jest opisywana ta odmiana w literaturze. Osobiście posiadam ten gatunek, liście pomiędzy śliwą japońską a naszą, owoce średnio-dużej śliwki, ale drzewko jest młode i w tamtym roku miało pierwsze owoce, więc jak się dobrze ukorzeni będą z pewnością duże, miąższ w pełni dojrzałości robi się czerwony, w smaku opisywany jako przypominający czereśnie i rzeczywiście tak jakby pomieszanie aromatu śliwki, smaku czereśni i lekkiego kwasku brzoskwini, niespotykany w sumie nie do opisania, bardzo smaczny. Jedyne zdjęcie które udało mi się znaleść:
Obrazek
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

Witam i odświeżam temat.
Mam pytanie odnośnie rośliny o nazwie Kubań, opisywana jest głównie jako brzoskwiniośliwa i zapewne jako taką ciekawostkę większość ją zakupiła, choć bardzo często można spotkać się z opisem że Kubań to brzoskwiniomorela, nektarynośliwa czy czereśniośliwa itp. Zastanawiam się jednak czy to czasem aby nie jest po prostu zwykła (choć niezwykła smakiem i kształtem owoców) śliwa japońska, tym bardziej że pod postacią brzoskwiniośliwy opisywana jest jako mieszaniec brzoskwini z mirabelką (a więc śliwą europejską a nie japońską - tak jak to jest w przypadku pozostałych licznych mieszańców międzygatunkowych śliw), a ze względu na zróżnicowaną ilość chromosomów i mocno odmienne DNA, z tego co mi wiadomo jak na razie nie udało się uzyskać mieszańca międzygatunkowego śliwy europejskiej z brzoskwinią, morelą czy czereśnią. Niby takim pierwszym mieszańcem miała być 'Aprimira' (śliwa europejska 'Mirabelka z Herrenhausen' x morela 'Orangered'), ale okazało się że to czysto gatunkowa śliwa europejska, dokładniej siewka 'Mirabelki z Herrenhausen' - najprawdopodobniej z samozapylenia.
Natomiast sam Kubań to region w Rosji gdzie wyhodowano sporo odmian śliw japońskich i ałycz wielkoowocowych, choćby w Sadowniczej Stacji Hodowli Roślin w Krymsku czy Krymskiej Stacji Doświadczalnej, a i też chyba w Krasnodarze jakieś odmiany japonek wyhodowano, stąd moje przypuszczenia że ten Kubań to prawdopodobnie odmiana śliwy japońskiej pochodzącej właśnie z którejś z tamtejszych stacji hodowlanych. Czy osoby które mają u siebie tego Kubania i obserwowały kształt pąków, liści, widziały jak wyglądają kwiaty i owoce, są w stanie stwierdzić czy to jakiś dziwny międzygatunkowy mieszaniec czy raczej normalna śliwa japońska?
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

Z odmian międzygatunkowych posiadam 3 młode drzewka śliwo-moreli ale chętnie kupię inne mieszańce jeśli pojawią się na Polskim rynku mimo że nie zostały przeprowadzone testy które trwają latami . :D
Odmiany międzygatunkowe :
http://www.davewilson.com/product-infor ... c-apricots
http://www.davewilson.com/product-infor ... c-apricots
http://www.davewilson.com/product-infor ... rspecifics
http://www.davewilson.com/product-infor ... ific-plums
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

S_H_A_D pisze:Witam i odświeżam temat.
Mam pytanie odnośnie rośliny o nazwie Kubań, opisywana jest głównie jako brzoskwiniośliwa i zapewne jako taką ciekawostkę większość ją zakupiła, choć bardzo często można spotkać się z opisem że Kubań to brzoskwiniomorela, nektarynośliwa czy czereśniośliwa itp. Zastanawiam się jednak czy to czasem aby nie jest po prostu zwykła (choć niezwykła smakiem i kształtem owoców) śliwa japońska, tym bardziej że pod postacią brzoskwiniośliwy opisywana jest jako mieszaniec brzoskwini z mirabelką (a więc śliwą europejską a nie japońską - tak jak to jest w przypadku pozostałych licznych mieszańców międzygatunkowych śliw), a ze względu na zróżnicowaną ilość chromosomów i mocno odmienne DNA, z tego co mi wiadomo jak na razie nie udało się uzyskać mieszańca międzygatunkowego śliwy europejskiej z brzoskwinią, morelą czy czereśnią. Niby takim pierwszym mieszańcem miała być 'Aprimira' (śliwa europejska 'Mirabelka z Herrenhausen' x morela 'Orangered'), ale okazało się że to czysto gatunkowa śliwa europejska, dokładniej siewka 'Mirabelki z Herrenhausen' - najprawdopodobniej z samozapylenia.
Natomiast sam Kubań to region w Rosji gdzie wyhodowano sporo odmian śliw japońskich i ałycz wielkoowocowych, choćby w Sadowniczej Stacji Hodowli Roślin w Krymsku czy Krymskiej Stacji Doświadczalnej, a i też chyba w Krasnodarze jakieś odmiany japonek wyhodowano, stąd moje przypuszczenia że ten Kubań to prawdopodobnie odmiana śliwy japońskiej pochodzącej właśnie z którejś z tamtejszych stacji hodowlanych. Czy osoby które mają u siebie tego Kubania i obserwowały kształt pąków, liści, widziały jak wyglądają kwiaty i owoce, są w stanie stwierdzić czy to jakiś dziwny międzygatunkowy mieszaniec czy raczej normalna śliwa japońska?

Liście tej śliwy nie wyglądają jak liście śliwy japońskiej. Mam kilka śliw japońskich i liście Kubania wg mnie wcale na japonkę nie wyglądają.

Pozdrawiam serdecznie
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

W 2010 roku Rząd przeznaczył 200 tysięcy zł na uzyskanie nowych odmian międzygatunkowych między ałycza , śliwa japońska , morela zwyczajną .
Mam nadzieje że za 3-5 lat będę mógł kupić nowe polskie odmiany Śliwo-moreli Morelo-śliwy . ;:138
http://www.inhort.pl/files/projekty_MRi ... r_2012.pdf
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

To są chłopie zadania na dekady a nie na lata.

Pozdrawiam serdecznie
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

pomolog pisze:Może więc zanim powstanie jeszcze więcej nowych mieszańców międzygatunkowych na forum :lol: - warto wyjaśnić kilka kwestii. Owszem, istnieje brzoskwinio-śliwa - ale w Polsce nikt jej na oczy nie widział, nie mówiąc już o posiadaniu takowej... i absolutnie brzoskwinio-śliwa to nie nektaryna :!: :!: :!: śliwo-nektaryna natomiast to zwykły chwyt reklamowy sprzedającego (i to bardzo moim zdaniem nieuczciwy - tym bardziej jeżeli do takiego drzewka przypasowana jest cena czterokrotnie wyższa niż u szkółkarza). Z niedowierzaniem i zaciekawieniem przejrzałem oferty tych "śliwo-nektaryn". W dwóch przypadkach chodzi o odmianę śliwy japońskiej 'Formosa' (jak mawiał Kargul - może jakbym na jedno oko pryszczaty był to i podobna), w dwóch innych - o najzwyklejsze w świecie odmiany nektaryn ('Fantasia' i ''Redgold')... można natomiast natknąć się na rynku na śliwomorele... choć nie jest to naprawdę nic szczególnego :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Odświeżę wątek, bo tyle się zmienia i w tak krótkim czasie, wyżej to post z 2009 roku :D
Tu link do strony Dave Wilson Nursery, Zaiger's Inc. Genetics of Modesto, California http://www.davewilson.com/product-infor ... ruit-trees Ależ oni mieszańce robią i ile i z czego ;:333
Trochę mnie wciągnęły śliwomorele...
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

W czystej postaci GMO
Viola
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

W Polsce też są tworzone krzyżówki międzygatunkowe Ałyczy , Moreli , Śliwy japońskiej , Śliwy domowej ale mam nadzieje że będą bardziej przystosowane do naszych warunków atmosferycznych .
http://www.inhort.pl/files/projekty_MRi ... t_2014.pdf
aferdzyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lip 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

Poproszę o informację od osób które maja śliwobrzoskwinie kubań jak te drzewka owocują, kiedy kwitną, i czy jest sens je sadzić, jest bardzo mało informacji o tym drzewku, więcej info jest o śliwomorelach, raczej się ich u nas nie poleca bo plon marny i są to odmiany amerykańskie i kanadyjskie a Kubań to Rosja, znalazłem też na jednym z blogów opis że krzyżówka rośnie jak szalona i zbiory marne ale nie pisze autor czy to Kubań czy inny wymysł. Minęło kilka lat od założenia wątku i cisza o tym drzewku (obawiam się że nie ma powodu do chwalenia się) . Ostatnio widziałem je w Auchan i skusiłem się i teraz szukam informacji. Drzewko wygląda jak śliwa ma parę kolców, może to Japończyk. Były dwie sztuki w sklepie w skrzyni wśród brzoskwiń i moreli i były bardzo wyrośnięte na długość i nie przycięte miały przewodniki, producent to gospodarstwo Rosanex.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”