Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Drzewa owocowe
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

W Polsce też są tworzone krzyżówki międzygatunkowe Ałyczy , Moreli , Śliwy japońskiej , Śliwy domowej ale mam nadzieje że będą bardziej przystosowane do naszych warunków atmosferycznych .
http://www.inhort.pl/files/projekty_MRi ... t_2014.pdf
aferdzyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lip 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

Poproszę o informację od osób które maja śliwobrzoskwinie kubań jak te drzewka owocują, kiedy kwitną, i czy jest sens je sadzić, jest bardzo mało informacji o tym drzewku, więcej info jest o śliwomorelach, raczej się ich u nas nie poleca bo plon marny i są to odmiany amerykańskie i kanadyjskie a Kubań to Rosja, znalazłem też na jednym z blogów opis że krzyżówka rośnie jak szalona i zbiory marne ale nie pisze autor czy to Kubań czy inny wymysł. Minęło kilka lat od założenia wątku i cisza o tym drzewku (obawiam się że nie ma powodu do chwalenia się) . Ostatnio widziałem je w Auchan i skusiłem się i teraz szukam informacji. Drzewko wygląda jak śliwa ma parę kolców, może to Japończyk. Były dwie sztuki w sklepie w skrzyni wśród brzoskwiń i moreli i były bardzo wyrośnięte na długość i nie przycięte miały przewodniki, producent to gospodarstwo Rosanex.
aferdzyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lip 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

aferdzyn pisze:Poproszę o informację od osób które maja śliwobrzoskwinie kubań jak te drzewka owocują, kiedy kwitną, i czy jest sens je sadzić, jest bardzo mało informacji o tym drzewku, więcej info jest o śliwomorelach, raczej się ich u nas nie poleca bo plon marny i są to odmiany amerykańskie i kanadyjskie a Kubań to Rosja, znalazłem też na jednym z blogów opis że krzyżówka rośnie jak szalona i zbiory marne ale nie pisze autor czy to Kubań czy inny wymysł. Minęło kilka lat od założenia wątku i cisza o tym drzewku (obawiam się że nie ma powodu do chwalenia się) . Ostatnio widziałem je w Auchan i skusiłem się i teraz szukam informacji. Drzewko wygląda jak śliwa ma parę kolców, może to Japończyk. Były dwie sztuki w sklepie w skrzyni wśród brzoskwiń i moreli i były bardzo wyrośnięte na długość i nie przycięte miały przewodniki, producent to gospodarstwo Rosanex.
Nie mogę nawet nic o śliwobrzoskwini kubań znaleźć na rosyjskich stronach, jedyne ich hybrydy o których piszą to
- Plamkot Kuban jest hybrydą śliwki rosyjskiej komety Kuban z morelowym czarnym.
- Kolibry - uzyskano w wyniku hybrydyzacji śliwki rosyjskiej komety Kuban z hybrydą moreli i brzoskwiń
Może to któraś z nich.
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

Coś mi się kojarzy że na stronie internetowej Piotra Jagodzińskiego(chyba ma ją w ofercie) czytałem krótki opis o Kubaniu.
aferdzyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lip 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

Widziałem już ten opis, wszyscy w Polsce tak samo to drzewko opisują i wklejają jedno i to samo zdjęcie. Wg. rosyjskich informacji to prawdopodobnie krzyżówka komety i hybrydy morelo-brzoswini, i w Rosji też jedno i to samo zdjęcie drzewek.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

aferdzyn pisze:Widziałem już ten opis, wszyscy w Polsce tak samo to drzewko opisują i wklejają jedno i to samo zdjęcie. Wg. rosyjskich informacji to prawdopodobnie krzyżówka komety i hybrydy morelo-brzoswini, i w Rosji też jedno i to samo zdjęcie drzewek.

Ja mam to drzewko, na alyczy u mnie IIIa klasa ziemii ma srednie przyrosty, mnostwo owocow coroku, ale niestety (podobnie jak Afaska) pada ofiara owocnicy. Musi jej bardzo smakowac. Polecam to drzewko, mam od Jagodzinskich.

Pozdrawiam serdecznie
aferdzyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lip 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

Dziękuje za informację, obawiałem się o owocowanie, za kilka lat przekonam się osobiście, pozdrawiam.
fonfel
50p
50p
Posty: 71
Od: 3 maja 2015, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

Kupiłem rok temu śliwobrzoskwinię Kubań i w tym roku ładnie się prezentuje, cała w kwiatach. Ciekaw jestem jak będzie z owocowaniem.

Obrazek
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

Chciałem trochę odświeżyć wątek. Zapewne wielu forumowiczów ma doświadczenie z tymi drzewami. Jestem na kupnie takich "wynalazków" i podobno zbiory owoców są mizerne w stosunku do śliw, czy moreli. Czy np. śliwobrzoskwinie chorują na kędzierzawość liści brzoskwini? Czy są kłopoty z zapylaniem kwiatów? Jak ktoś ma negatywne lub pozytywne uwagi lub polecić konkretne odmiany, to może się nimi podzieli na Forum?
Pozdrawiam

Janusz
Jackq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2021, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

Podepnę się bo też nabyłem cudo oznaczone przez sklep jako sliwonektaryna. Ma to ok 3-4 lata ale ani 1 owocu jeszcze nie widziałem. Kwitnie dosyć ładnie co roku. Wg opisu drzewko miało być samopylne. Poczekam co będzie w tym roku ale nie liczę na cud.
Może ktoś po zdjęciach zweryfikuje co to może być i czy warto to trzymać dalej. ;:224
Dodam, ze mam jeszcze w tym samym czasie posadzoną śliwo-wiśnię, owocuje od 2 lat ale po kilka sztuk na drzewku. Szkoda bo owoc w smaku ciekawy.

Obrazek

Obrazek

pozdrawiam ;:215
Krasny
500p
500p
Posty: 521
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

Jedyne co mogę Ci doradzić, jeśli jeszcze pamiętasz jaka to odmiana, to sprawdzić z którą śliwą to krzyżówka. Jeśli z japońską, jest szansa, że zapylaczem będzie inna śliwa japońska albo zwykła ałycza. Śliwy domowe nie będą jej wtedy zapylać. Ale pewności nigdy nie ma z tymi wynalazkami.
Jackq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2021, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

Dzięki za odpowiedź. Też tak czytałem żeby dosadzić śliwę japońską. Mam już mirabelkę i renklodę, trochę tych śliw będzie ;) Zaryzykuję zakup śliwy "kometa". Jak to nie zadziała to pozbędę się wynalazku a kometa zostanie.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

W temacie Śliwo-brzoskwinia KUBAŃ. Zakupiona w lipcu 2020 roku miała kilka owoców. Niestety podczas transportu kilka opadło a dwa, które się zachowały opadły podczas nieostrożności podczas sadzenia ;) W ubiegłym roku miała dwa owoce. Przepyszne były ale już wtedy pamiętam na tych dwóch owocach wbiła się owocówka śliwkóweczka. Było to na szczęście na tyle szybko wyłapane, że obyło się bez konsekwencji. Zerwane w 15 lipca przepyszne, słodkie, miękkie. W tym roku "wysyp". Styk Wielkopolska/Zachodniopomorskie nie rozpieszczało w pogodę. Pod koniec maja były bodaj dwa dni "upalne" i wtedy zleciała się owocówka. Pod koniec maja także doszło do przymrozku na poziomie -2 stopni i część owoców poszło. Pomimo tego uważam, że na tym etapie drzewo jest "oblepione". Owoce rosną dosłownie z dnia na dzień. Samo drzewo silnie rosnące. Dla zainteresowanych mogę dzisiaj zrobić zdjęcie aktualne jak wygląda drzewko, które w tym roku obchodzi swoje 4 urodziny (jak je otrzymałem to było dwulatkiem w donicy jako 160cm "pałąk".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”