Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Drzewa owocowe
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wynalazek.

Post »

Nie, spokojnie :wink: Odmiany prawnie chronione w UE znajdują się na stronie CPVO. A nie możesz znaleźć wyżej wymienionych odmian, ponieważ szukasz ich zapewne pod nazwami patentowymi z USA (a w bazie są nazwy pod jakimi odmiany zostały zgłoszone do ochrony). Czy to te same odmiany? Ja na to pytanie nie mogę Ci odpowiedzieć... To już pytanie bezpośrednio do hodowcy.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Wynalazek.

Post »

Tak na tej stronie szukałem, i tak i tak, ale nie mogę znaleść. Czyli wychodzi że niektóre mogą być a niektóre nie muszą, a najlepiej to dowiedzieć się w Słupi. Pozdrawiam.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wynalazek.

Post »

Jeszcze inaczej... wszystkie odmiany objęte krajową ochroną prawną znajdziesz na naszej stronie, wszystkie odmiany prawnie chronione na terenie UE - na stronie CPVO. Ale patent w USA to zupełnie co innego niż ochrona prawna na terenie kraju czy nawet całej UE... nazwa też nie musi być ta sama... i zasady przydzielania też są zupełnie inne. Podobnie jak instytucje za to odpowiedzialne. Dlatego jeszcze raz zachęcam do kontaktu bezpośrednio z hodowcą lub jego europejskim przedstawicielem (adresy masz na stronie CPVO).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Pytanie odnośnie gatunków

Post »

Może ktoś się orientuje czy Śliwo-brzoskwinia(Kubań), to to samo co Brzoskwinio-śliwa ???
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

Tytus, przeczytaj cały ten wątek od początku, może coś się wyjaśni :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Pytanie odnośnie gatunków

Post »

tytuseee pisze:Może ktoś się orientuje czy Śliwo-brzoskwinia(Kubań), to to samo co Brzoskwinio-śliwa ???
Raczej nie, bo to tak samo jak z morelo-śliwą (ang. plumcot) i śliwo-morela (and. pluot). Pierwsza ma w sobie więcej moreli niż śliwy a druga to większość śliwy a nie moreli. Nawiasem mówiąc Zaiger Geneteics wypuścił w tym roku coś co się nazywa Peacotum - jest to skrzyżowanie śliwy, brzoskwini i moreli. Podobno ma rewelacyjny smak, znawcy mówią, ze będzie wielkim przebojem na rynku detalicznym a smaku nie da się opisać, ale zanim dotrze do polski to pewnie wiele wody w wisle upłynie. Już sobie ostrzę na to coś zęby :P
A tak wracając do tematu Kuban to nie jest jakaś radziecka odmiana śliwy?

Pozdrawiam serdecznie
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

Śliwobrzoskwinia czyli Kubań tak jest opisywana ta odmiana w literaturze. Osobiście posiadam ten gatunek, liście pomiędzy śliwą japońską a naszą, owoce średnio-dużej śliwki, ale drzewko jest młode i w tamtym roku miało pierwsze owoce, więc jak się dobrze ukorzeni będą z pewnością duże, miąższ w pełni dojrzałości robi się czerwony, w smaku opisywany jako przypominający czereśnie i rzeczywiście tak jakby pomieszanie aromatu śliwki, smaku czereśni i lekkiego kwasku brzoskwini, niespotykany w sumie nie do opisania, bardzo smaczny. Jedyne zdjęcie które udało mi się znaleść:
Obrazek
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

Witam i odświeżam temat.
Mam pytanie odnośnie rośliny o nazwie Kubań, opisywana jest głównie jako brzoskwiniośliwa i zapewne jako taką ciekawostkę większość ją zakupiła, choć bardzo często można spotkać się z opisem że Kubań to brzoskwiniomorela, nektarynośliwa czy czereśniośliwa itp. Zastanawiam się jednak czy to czasem aby nie jest po prostu zwykła (choć niezwykła smakiem i kształtem owoców) śliwa japońska, tym bardziej że pod postacią brzoskwiniośliwy opisywana jest jako mieszaniec brzoskwini z mirabelką (a więc śliwą europejską a nie japońską - tak jak to jest w przypadku pozostałych licznych mieszańców międzygatunkowych śliw), a ze względu na zróżnicowaną ilość chromosomów i mocno odmienne DNA, z tego co mi wiadomo jak na razie nie udało się uzyskać mieszańca międzygatunkowego śliwy europejskiej z brzoskwinią, morelą czy czereśnią. Niby takim pierwszym mieszańcem miała być 'Aprimira' (śliwa europejska 'Mirabelka z Herrenhausen' x morela 'Orangered'), ale okazało się że to czysto gatunkowa śliwa europejska, dokładniej siewka 'Mirabelki z Herrenhausen' - najprawdopodobniej z samozapylenia.
Natomiast sam Kubań to region w Rosji gdzie wyhodowano sporo odmian śliw japońskich i ałycz wielkoowocowych, choćby w Sadowniczej Stacji Hodowli Roślin w Krymsku czy Krymskiej Stacji Doświadczalnej, a i też chyba w Krasnodarze jakieś odmiany japonek wyhodowano, stąd moje przypuszczenia że ten Kubań to prawdopodobnie odmiana śliwy japońskiej pochodzącej właśnie z którejś z tamtejszych stacji hodowlanych. Czy osoby które mają u siebie tego Kubania i obserwowały kształt pąków, liści, widziały jak wyglądają kwiaty i owoce, są w stanie stwierdzić czy to jakiś dziwny międzygatunkowy mieszaniec czy raczej normalna śliwa japońska?
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 619
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

Z odmian międzygatunkowych posiadam 3 młode drzewka śliwo-moreli ale chętnie kupię inne mieszańce jeśli pojawią się na Polskim rynku mimo że nie zostały przeprowadzone testy które trwają latami . :D
Odmiany międzygatunkowe :
http://www.davewilson.com/product-infor ... c-apricots
http://www.davewilson.com/product-infor ... c-apricots
http://www.davewilson.com/product-infor ... rspecifics
http://www.davewilson.com/product-infor ... ific-plums
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

S_H_A_D pisze:Witam i odświeżam temat.
Mam pytanie odnośnie rośliny o nazwie Kubań, opisywana jest głównie jako brzoskwiniośliwa i zapewne jako taką ciekawostkę większość ją zakupiła, choć bardzo często można spotkać się z opisem że Kubań to brzoskwiniomorela, nektarynośliwa czy czereśniośliwa itp. Zastanawiam się jednak czy to czasem aby nie jest po prostu zwykła (choć niezwykła smakiem i kształtem owoców) śliwa japońska, tym bardziej że pod postacią brzoskwiniośliwy opisywana jest jako mieszaniec brzoskwini z mirabelką (a więc śliwą europejską a nie japońską - tak jak to jest w przypadku pozostałych licznych mieszańców międzygatunkowych śliw), a ze względu na zróżnicowaną ilość chromosomów i mocno odmienne DNA, z tego co mi wiadomo jak na razie nie udało się uzyskać mieszańca międzygatunkowego śliwy europejskiej z brzoskwinią, morelą czy czereśnią. Niby takim pierwszym mieszańcem miała być 'Aprimira' (śliwa europejska 'Mirabelka z Herrenhausen' x morela 'Orangered'), ale okazało się że to czysto gatunkowa śliwa europejska, dokładniej siewka 'Mirabelki z Herrenhausen' - najprawdopodobniej z samozapylenia.
Natomiast sam Kubań to region w Rosji gdzie wyhodowano sporo odmian śliw japońskich i ałycz wielkoowocowych, choćby w Sadowniczej Stacji Hodowli Roślin w Krymsku czy Krymskiej Stacji Doświadczalnej, a i też chyba w Krasnodarze jakieś odmiany japonek wyhodowano, stąd moje przypuszczenia że ten Kubań to prawdopodobnie odmiana śliwy japońskiej pochodzącej właśnie z którejś z tamtejszych stacji hodowlanych. Czy osoby które mają u siebie tego Kubania i obserwowały kształt pąków, liści, widziały jak wyglądają kwiaty i owoce, są w stanie stwierdzić czy to jakiś dziwny międzygatunkowy mieszaniec czy raczej normalna śliwa japońska?

Liście tej śliwy nie wyglądają jak liście śliwy japońskiej. Mam kilka śliw japońskich i liście Kubania wg mnie wcale na japonkę nie wyglądają.

Pozdrawiam serdecznie
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 619
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

W 2010 roku Rząd przeznaczył 200 tysięcy zł na uzyskanie nowych odmian międzygatunkowych między ałycza , śliwa japońska , morela zwyczajną .
Mam nadzieje że za 3-5 lat będę mógł kupić nowe polskie odmiany Śliwo-moreli Morelo-śliwy . ;:138
http://www.inhort.pl/files/projekty_MRi ... r_2012.pdf
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

To są chłopie zadania na dekady a nie na lata.

Pozdrawiam serdecznie
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwo - nektaryna = wynalazek :)

Post »

pomolog pisze:Może więc zanim powstanie jeszcze więcej nowych mieszańców międzygatunkowych na forum :lol: - warto wyjaśnić kilka kwestii. Owszem, istnieje brzoskwinio-śliwa - ale w Polsce nikt jej na oczy nie widział, nie mówiąc już o posiadaniu takowej... i absolutnie brzoskwinio-śliwa to nie nektaryna :!: :!: :!: śliwo-nektaryna natomiast to zwykły chwyt reklamowy sprzedającego (i to bardzo moim zdaniem nieuczciwy - tym bardziej jeżeli do takiego drzewka przypasowana jest cena czterokrotnie wyższa niż u szkółkarza). Z niedowierzaniem i zaciekawieniem przejrzałem oferty tych "śliwo-nektaryn". W dwóch przypadkach chodzi o odmianę śliwy japońskiej 'Formosa' (jak mawiał Kargul - może jakbym na jedno oko pryszczaty był to i podobna), w dwóch innych - o najzwyklejsze w świecie odmiany nektaryn ('Fantasia' i ''Redgold')... można natomiast natknąć się na rynku na śliwomorele... choć nie jest to naprawdę nic szczególnego :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Odświeżę wątek, bo tyle się zmienia i w tak krótkim czasie, wyżej to post z 2009 roku :D
Tu link do strony Dave Wilson Nursery, Zaiger's Inc. Genetics of Modesto, California http://www.davewilson.com/product-infor ... ruit-trees Ależ oni mieszańce robią i ile i z czego ;:333
Trochę mnie wciągnęły śliwomorele...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”