Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Dzięki.
Wydaje mi się że powinien jeszcze trochę poleżeć,ale wszystko zależy od gustu.Jedni wolą nie w pełni dojrzałe inni lekko lub bardziej przejrzałe . Na pewno musi być miękki a z czasem i pięknie pachnieć. Mój jest trochę miękki, ale nie pachnie tak jak powinien,więc jeszcze mu trochę brakuje,jutro zamierzam go rozkroić. Generalnie to smak owoców znam ,bo już trochę ich w życiu zjadłem,ale oczywiście zdam relację z uroczystej degustacji( będą świece, świeżo cięte kwiaty, wino :) ) i wrzucę fotkę po rozkrojeniu.
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

A ja zjadam pierwsze owoce :D
Obrazek
Dereń jadalny(cornus mas)
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Ja zjadłem swojego przedwczoraj. Chwilowo nie mogę wstawiać zdjęc ,więc na razie zdam tylko słowną relację z degustacji.
Po rozkrojeniu okazało się ,że przy samych pestkach nie jest całkowicie dojrzały,ale mimo to i tak był smaczny. Taki nie w pełni dojrzały najbardziej kojarzył mi się z awokado,choć miał też swój specyficzny posmak.W środku 6 pestek ,które razem ze skórką stanowiły 15% całości,reszta to miąższ.
W międzyczasie Ksawery strącił 2 kolejne owoce,którym również nieco brakuje do pełnego dojrzenia. Tym razem poczekam aż porządnie zmiękną i dopiero wtedy rozkroję.
A te twoje owoce kolego zaorla były całkiem dojrzałe,ile ważyły ,jaka to odmiana jeśli można wiedzieć?
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Nie wszystkie były dojrzałe, część strąciły ostatnie wichury. Ale owoce niedojrzałe bez problemu dojrzewają w pokojowej temperaturze. Z tego co pamiętam to któraś z Pensylwania Gold (PA1-4)a że mam wszystkie to ciężko powiedzieć. Wiszą jeszcze owoce na kilku drzewkach. Na razie przerywam zawiązki wiosną, żeby nie osłabiać wzrostu drzewek. Ładnie zgrubiały w tym roku. Muszę jeszcze im zainstalować nawodnienie to będą rosły jak szalone. Waga owoców od 110 do 170 g.
Obrazek
Dereń jadalny(cornus mas)
barteknysa
50p
50p
Posty: 97
Od: 25 kwie 2016, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nysa Opolskie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Jakieś opinie na temat szkółki w Drozdin? Jak z odmianami? Na wiosnę wstępnie wybieram się. Dopiero teraz znalazłem temat na forum to zasiegne języka :-)
Zapalony hodowca drzew figowych.
Chyba jak większość forumowiczów, zaczynam być Dyniomaniakiem:)
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Jak byłem w Drozdinie we wrześniu mieli następujące odmiany:
Mango, Davis, Taylor, Rebecas Gold, NC 1, Sweet Alice, Mary Foos Johnson, PRolific, Belle, Overlease, Prima. Ale mieli po kilka sztuk z każdej odmiany i może już część sprzedali.
Szkółka jest raczej ok. Mają niezły bałagan i się nie przestrasz:) Jeszcze nie owocowały mi co prawda asiminy od nich i ciężko coś powiedzieć.
U mnie owocował NC1 w tym roku i jest jedną z późniejszych odmian. Zauważyłem prawidłowość, że jeśli roślina późno gubi liście)późno żółkną) to i późno dojrzewają owoce.
Dereń jadalny(cornus mas)
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

barteknysa pisze:Jakieś opinie na temat szkółki w Drozdin? Jak z odmianami? Na wiosnę wstępnie wybieram się. Dopiero teraz znalazłem temat na forum to zasiegne języka :-)
Generalnie ja bym rozdzielił opinie o szkółce od oferty tej szkółki na dzień dobry :)
Szkółka ma w ofercie różne rośliny od owocowych do ozdobnych i od kilku lat jest w przebudowie...a to trwa i trwa :)
Co do asimin nie szkółkują sami więc:
a)zwykle jadąc w ciemno i tylko w sezonie trafimy na 4-6 odmian niekoniecznie nam pasujących jeśli się znamy na temacie...i w losowo wybranych ilościach dla odmiany...
b)wcale nie tak tanio od jakiegoś czasu(oni sami asimin i części innych roślin nie szkółkują tylko sprowadzają(z Moraw)...)
c)niekoniecznie pięknie zrośnięte są miejsca szczepienia,ja to robię bardziej(humanitarnie:) co grozi wyłamaniem podczas wiatru przy młodszej roślinie,przez psa etc...
LEGENDS NEVER DIE
barteknysa
50p
50p
Posty: 97
Od: 25 kwie 2016, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nysa Opolskie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

To gdzie polecacie w razie czego?
Zapalony hodowca drzew figowych.
Chyba jak większość forumowiczów, zaczynam być Dyniomaniakiem:)
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Jestem kompletnym nowicjuszem jeśli chodzi o uprawę tej rośliny :oops: .
Dostałem właśnie w prezencie od jednej z firm nasiennych trzy nasiona asyminy. Są wilgotne.
Do tego krótka instrukcja stratyfikacji i wysiewu. Przejrzałem ten wątek i trochę wątpię w sens wysiewania - raczej nie będą to nasiona genetycznie różnych odmian. Jakieś rady? A może ktoś ma nasiona do odstąpienia?
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Wysiać zawsze warto,jakby wyszło to będzie do szczepienia na podkładki...
LEGENDS NEVER DIE
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Pozbierałem trochę zrazów,będzie się działo :)

Obrazek
LEGENDS NEVER DIE
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

I kwitną :)

Obrazek


Obrazek


Obrazek
LEGENDS NEVER DIE
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

W tym roku wyjątkowo wcześnie, a to za sprawą rekordowo ciepłego kwietnia, kt?ry temperaturowo nie odbiega od przeciętnego maja,a może nawet nieco go przewyższa. Trochę już po ziemi chodzę i nie przypominam sobie tak dużej anomalii.
Obrazek

-- 25 kwi 2018, o 10:53 --
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”